Niebiesskooka
Niebiesskooka
  15 kwietnia 2010 (pierwszy post)

Witam. Mam pewien problem. Wiem, że dwa tematy wcześniej był zakładany podobny temat, ale moje pytania są nieco inne. Dlatego nie chciałabym, aby mnie tutaj zlinczowano za powtarzanie ; )

Mój problem polega na tym, że mam za parę dni oddać zdjęcia na konkurs, ale mam problem z formatem zdjęcia. Mój aparat robi standardowo zdjęcia o wymiarach:

Wymiary w pikselach: 3488 x 2616 pikseli
Rozmiar wydruku: 1230,49 × 922,87 milimetry
Rozdzielczość standardowo: 72 × 72 ppi

Zdjęcia chciałabym wywołać. Mam dwie koncepcje:

a ) format 10 x 15

b ) format większy od poprzedniego, z umieszczonym w środku zdjęciem 10 x 15, a wokół czarna ramka i mniejsza biała ( tak, jak na demotywatorach, tylko, że w środku umieściłabym własne zdjęcie ) .

I moje pytania:

do punktu : a ) do jakiego rozmiaru powinnam zmniejszyć zdjęcie, aby po wywołaniu wyglądało przyzwoicie i zachowało dobrą jakość ?

do punktu : b ) jak zrobić taki efekt ?

Z góry dziękuję ; )

Mjay
Mjay
  15 kwietnia 2010

Przyjmuje się, że "dobra" jakość wydruku to 300 dpi. Ponieważ to zdjęcie, a nie zwykły wydruk to możesz sobie założyć że dla Ciebie dobra jakość to 600 dpi :) Myślę jednak że zadowolisz się 300...

300 dpi = 300 punktów na cal = 300 / 2,54 punktów/cm ~= 120 punktów/cm.

Jeśli chcesz aby zdjęcie miało 10 cm szerokości to jego optymalna szerokość w pikselach to 1200 px. Jeśli zdjęcie ma zajmować tylko wycinek formatu 10x15 (a raczej 15 x 10) to możesz albo sobie przeliczyć ile cm ma mieć i je przeskalować, albo nie robić nic tylko powiedzieć w punkcie foto jak chcesz żeby to wyglądało.

Nikt nie każe Ci przeskalowywać :) Możesz dać do wywołania zdjęcia w pełnym wymiarze.

Niebiesskooka
Niebiesskooka
  15 kwietnia 2010
Mjay
Mjay: Jeśli chcesz aby zdjęcie miało 10 cm szerokości to jego optymalna szerokość w pikselach to 1200 px. Jeśli zdjęcie ma zajmować tylko wycinek formatu 10x15 (a raczej 15 x 10) to możesz albo sobie przeliczyć ile cm ma mieć i je przeskalować, albo nie robić nic tylko powiedzieć w punkcie foto jak chcesz żeby to wyglądało. Nikt nie każe Ci przeskalowywać :) Możesz dać do wywołania zdjęcia w pełnym wymiarze.

Czyli, jeśli zmniejszę szerokość zdjęcia do tych 1200px to będzie ono lepiej wyglądało po wywołaniu niż bym oddała w standardowym wymiarze 3488 x 2616 pikseli ? Zależy mi na jakości zdjęcia, bo to jednak na konkurs ; )

Mjay
Mjay: Przyjmuje się, że "dobra" jakość wydruku to 300 dpi. Ponieważ to zdjęcie, a nie zwykły wydruk to możesz sobie założyć że dla Ciebie dobra jakość to 600 dpi :) Myślę jednak że zadowolisz się 300...

Czyli rozdzielczość też powinnam zmienić ? ; )
Mjay
Mjay
  15 kwietnia 2010

Moim zdaniem nie powinnaś zmieniać rozmiaru. W ten sposób ostateczna jakość będzie zależała od maszyny w zakładzie fotograficznym, czyli będzie najlepsza.

Poza tym każda modyfikacja zdjęcia - choćby głupie podciągnięcie kontrastu czy zmiana wymiarów pogorsza jego jakość.

To co napisałaś o zdjęciach które robi Twój aparat (rozmiar wydruku i rozdzielczość - 72dpi) to jakiś błąd - zacytowałaś o jedną rubrykę jakiejś tabelki za dużo. Liczą się na tym poziomie abstrakcji tylko wymiary zdjęcia w pikselach. Jeśli chciałabyś kiedyś zainteresować się bardziej tym jak oceniać ostrość zdjęć i zdolność rozdzielczą aparatu, to poczytaj sobie w google o funkcji przenoszenia kontrastu. Albo zapomnij o tym i ciesz się z robienia zdjęć :)

Niebiesskooka
Niebiesskooka
  17 kwietnia 2010
Mjay
Mjay: Moim zdaniem nie powinnaś zmieniać rozmiaru. W ten sposób ostateczna jakość będzie zależała od maszyny w zakładzie fotograficznym, czyli będzie najlepsza.

Czyli zostawić tak, jak jest ? ; )

Mjay
Mjay: To co napisałaś o zdjęciach które robi Twój aparat (rozmiar wydruku i rozdzielczość - 72dpi) to jakiś błąd - zacytowałaś o jedną rubrykę jakiejś tabelki za dużo. Liczą się na tym poziomie abstrakcji tylko wymiary zdjęcia w pikselach. Jeśli chciałabyś kiedyś zainteresować się bardziej tym jak oceniać ostrość zdjęć i zdolność rozdzielczą aparatu, to poczytaj sobie w google o funkcji przenoszenia kontrastu. Albo zapomnij o tym i ciesz się z robienia zdjęć :)

Weszłam w Właściwości zdjęcia w programie do przerabiania zdjęć. Możliwe, że podałam jakąś nieprawdziwą informację ; )
Mjay
Mjay
  17 kwietnia 2010

Tak, wykadruj sobie ale nie przeskalowuj i gotowe :)

Niebiesskooka
Niebiesskooka
  17 kwietnia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: nieprawdziwą

niepotrzebną ***

Mjay
Mjay: Tak, wykadruj sobie ale nie przeskalowuj i gotowe :)

Dziękuję ; )
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.