boleslawianin
boleslawianin
  29 grudnia 2009 (pierwszy post)

Mam pytanie, odnośnie filtra Hoya

czy opłaca sie zainwestować w taki : KLIK

w ogóle używacie ?

co byście polecili dla średnicy 58mm - najlepiej podajcie pełną nazwe rekomendowanego przez Was filtra.

Jacek80
Jacek80
  29 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: co powoduje pewną "płaskość" czy "matowość" zdjęcia

żeby nie było... MOŻE powodować takie efekty w zależności od kadru ;)
boleslawianin
boleslawianin
  29 grudnia 2009
joker4444
joker4444: bo jak lustro to moze lepiej zamiast nakrecanych cokin

c 450tke
a to cokin to co to dokladnie

chodzi Ci o to : http://www.allegro.pl/item853787463_filtr_szary_polowkowy_hitech_nd_0_9_soft_cokin_p.html

:woot:

Konto usunięte
Konto usunięte: mniej więcej coś takiego, tylko że filtry najlepiej kupuj osobiście, bo nieznam wszystkich firm,

Kurcze, tyle ze na allegro czesto duzo taniej chodza :ninja:
no ale dzieki za rady :mrgreen:

Konto usunięte
Konto usunięte: żeby zachęcić klienta ;) filtr polaryzacyjny filtruje wszystkie inne światła, które wpadają pod innym niż prostopadłym kątem do obiektywu co powoduje pewną "płaskość" czy "matowość" zdjęcia (nie wiem jak to nazwać, a nie mam przykładu pod ręką), za to filtr UV miał znaczenie ale przy kliszy, w cyfrakach robi jako ochronny dla ładniejszego efektu może być jeszcze kombinacja dwóch filtrów: szarej połówki i polaryzacyjnego, ale wtedy trzeba wydłużyć trochę czas naświetlania

Czyli dwa na siebie zalozyc, mam rozumiec?

podsumowujac filtr uv skreslamy, niepotrzebny :ninja:
HandOfFate
HandOfFate
  29 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: a mozna gdzies zobaczyc jego efekty ? tzn czy masz jakies przykladowe zdjecie z filtrem oraz bez ?

nie zauwazysz roznicy, tak jak pisalem uv to glownie filtr ochronny dla obiektywu

Flo
Flo: polaryzacyjny


joker4444
joker4444: polaryzacyjny głownie eliminuje odbicia z szyb czy tafli wody

nie tylko, ale glownie, te przyklady ktore wrzucil to tez polaryzacja...lepsze nasycenie koloru i glebia.

Konto usunięte
Konto usunięte: http://www.allegro.pl/item857466226_filtr_polowkowy_szary_nd4x_58mm_jakosc_marumi.html

nie taki, jak chcesz szara polowke to kup ze stopniowym przejsciem

Konto usunięte
Konto usunięte: chodzi Ci o to : http://www.allegro.pl/item853787463_filtr_szary_polowkowy_hitech_nd_0_9_soft_cokin_p.html

kumpel ma filtry na systemie cokin i bardzo sobie chwali wiec chyba moge polecic :)
Jacek80
Jacek80
  29 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Czyli dwa na siebie zalozyc, mam rozumiec?

tak... o ile sam filtr daje taką możliwość (z dwóch stron powinien mieć gwint)
boleslawianin
boleslawianin
  29 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: to kup ze stopniowym przejsciem

hmmm ?
czyli ?

Konto usunięte
Konto usunięte: kumpel ma filtry na systemie cokin i bardzo sobie chwali wiec chyba moge polecic :)

I cena jak widze przystępna
tylko musze poczytac o co w tym "systemie cokin" chodzi :mrgreen:

Konto usunięte
Konto usunięte: (z dwóch stron powinien mieć gwint)

No tak, to oczywiste :tak:
HandOfFate
HandOfFate
  29 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: hmmm ? czyli ?

czyli z miekkim, gradientowym, nie takim ze masz szare-kreska rowna- biale...

Konto usunięte
Konto usunięte: I cena jak widze przystępna tylko musze poczytac o co w tym "systemie cokin" chodzi

o nic, po prostu masz nakladke w ktora wsuwasz filitry spawa jest o tyle wygodna ze nakladke zakladasz na obiektyw o dowolnej srednicy i nie musisz do kazdego obiektywu ktory ma inna srednice gwintu kupowac oddzielnego bo masz regulacje przy zacisku na obiektyw.
boleslawianin
boleslawianin
  29 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: o nic, po prostu masz nakladke w ktora wsuwasz filitry spawa jest o tyle wygodna ze nakladke zakladasz na obiektyw o dowolnej srednicy i nie musisz do kazdego obiektywu ktory ma inna srednice gwintu kupowac oddzielnego bo masz regulacje przy zacisku na obiektyw.

Faktycznie to banalne i nieglupie

:)
rebelfh
Posty: 8 (po ~639 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
rebelfh
  30 grudnia 2009

Jedna ważna uwaga. A własciwie dwie :)
Filtr UV nadal jest dość ważny, ale jeśli wybierasz się w rejony - w których moze nastąpić znaczne nasilenie promieniowania ultrafioletowego. Ale - tak naprawdę, dopiero na wysokościach ponad 2.5 - 3 tys. metrów powiedzmy - że się przyda (mniej roboty przy obróbce). Podobnie - jeśli robisz zdjęcia przy brzydkiej pogodzie/rozbijających się falach - łatwiej wytrzeć filtr niż obiektyw (albo go odkręcić do wytarcia później), a od razu focić czystym szkłem.
Co do połówkowych szarych - pomocne, jeśli krajobraz jest w miarę płaski (nie występują wyższe budynki, góry itd.) - ponieważ nawet na gradientowych może być widoczne przejście z jaśniejszej części filtra do ciemniejszej. Dodatkowo - tu również przydaje się mieć obiektyw z wewnętrznym ogniskowaniem (czyli taki - który nie kręci "mordką" przy ustawianiu autofokusa).

Jeśli chodzi o polaryzacyjny - tu nie warto oszczędzać. Jeśli do średnej klasy szkła dokręcić tani polar - będziesz miała baaardzo złą jakość (ot "denko od słoika"). Warto poszperać po necie - po testach (fotopolis, optyczni, grupy i fora dyskusyjne) i zobaczyć co jest obecnie polecane. Prawie w ciemno można brać filtry Hoya, B+W - ale te firmy też miały wpadki.
Nie jest prawdą, że polar likwiduje tylko odbicie od tafli wody/szkła - również (a nawet przede wszystkim) likwiduje światło rozproszone w atmosferze (fotografia nieba), czyli powoduje, że niebo jest dużo ciemniejsze, a chmury pozostają białe. Albo odwrotnie - poziom działania regulujesz kręcąc przednią soczewką filtra. Zwiększa również nasycenie barw przy powierzchniach matowych (np zieleni, czerwieni). Tak samo - może spowodować, że odbicie od tafli wody/szkła zniknie - lub wręcz odwrotnie - stanie się jeszcze mocniejsze. Wszystko w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
Jeszcze ważna uwaga - działanie filtra polaryzacyjnego uzależnione jest od kierunku padania światła. Najlepiej działa kiedy słońce pada pod kątem ok 90 stopni w stosunku do kierunku fotografowania. Natomiast mając słońce za plecami - efekt będzie znikomy, lub żaden.

--
NomaD_FH

\"Młode lwy, głodne stado pędzące na łów
Młode lwy, zawsze twardzi, nieczuli na
ból...\"

spioch
spioch
  30 grudnia 2009

Jak chcesz mieć fajne efekty to recepta jest prosta.
Szara (stopniowana) połówka, do tego dobry polarek, system cokin ewentualnie IR

Marki HOYA, MARUMI, W+B

Czyli to co wyżej koledzy napisali w telegraficznym skrucie.
A UV-kę raczej traktuje się jako ochronę niż efekty.

andzey
andzey
  31 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: filtr polaryzacyjny filtruje wszystkie inne światła, które wpadają pod innym niż prostopadłym kątem do obiektywu co powoduje pewną "płaskość" czy "matowość" zdjęcia (nie wiem jak to nazwać, a nie mam przykładu pod ręką)


Tym swierdzeniem jestes przeciwko wszystkim autorom ksiazek o fotografii ktore czytalem.
Polar podbija kolory a nie je matuje, sciemnia niebo przez polaryzacje swiatla i podkreca kolory (oczywiscie dobry=drogi polar)

te przyklady pokazane wyzej jak najbardziej to obrazuja

joker4444
joker4444: polaryzacyjny głownie eliminuje odbicia z szyb czy tafli wody


to tylko jeden z efektow polaryzacji
sourcerer
Posty: 740 (po ~147 znaków)
Reputacja: 2 | BluzgometrTM: 4
sourcerer
  31 grudnia 2009

Witam, nie znam sie jeszcze na tym wiec prosze o pomoc. Dostalem A550 z kitowym obiektywem ( 18-55 ), do ochrony kupilem narazie UV Marumi ( Haze ). Za jakis czas chce kupic nowy obiektyw 18-200 ( Sigma lub Sony ) lub 18-250 ( Sigma ). Pytanie nastepujace, czym sie rożni UV Marumi ( Haze ) od UV Marumi ( WPC ) i ktory lepszy, oraz czy ma sens laczenie filtra UV z polaryzacyjnym.

andzey
andzey
  31 grudnia 2009
sourcerer
sourcerer: Za jakis czas chce kupic nowy obiektyw 18-200 ( Sigma lub Sony ) lub 18-250 ( Sigma ).


masz dobry aparat dlaczego chcesz go zespuc tym obiektywem?
nie rozumiem ludzi ktorzy kupuja lustro a do tego megazooma?

sourcerer
sourcerer: Pytanie nastepujace, czym sie rożni UV Marumi ( Haze ) od UV Marumi ( WPC ) i ktory lepszy,

na www.optyczne.pl sa testy filtrow, googlowanie nie boli

sourcerer
sourcerer: oraz czy ma sens laczenie filtra UV z polaryzacyjnym.

nie, Polar jest tez filtrem UV
joker4444
Posty: 32031 (po ~88 znaków)
Reputacja: -1 | BluzgometrTM: 446
joker4444
  31 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: masz dobry aparat dlaczego chcesz go zespuc tym obiektywem? nie rozumiem ludzi ktorzy kupuja lustro a do tego megazooma?

nie slyszeli o hybrydach :and: przynajmniejjasniej by bylo i o wiele mniej problemów

ja za to nie rozumiem ludzi ktorzy chronia obiektyw wart kolo 100pln (nie wiem ile wart jest kit sony) ale czasem filtr kosztuje wiecej niz samo szkło
omgNAT
omgNAT
  31 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: kumpel ma filtry na systemie cokin i bardzo sobie chwali wiec chyba moge polecic :)

mi moj wychowawca mowi ze jak kupujemy to tylko cokina, z reszta ja sie nie znam ale wiem ze są dobre :mrgreen:
andzey
andzey
  31 grudnia 2009
joker4444
joker4444: ja za to nie rozumiem ludzi ktorzy chronia obiektyw wart kolo 100pln (nie wiem ile wart jest kit sony) ale czasem filtr kosztuje wiecej niz samo szkło


ja uzywam UV na eLi 70-200 2.8 tylko w czasie focenia motocrossu ew quadow z powodu odpryskow ziemi i latajacych wokol mnie kamykow, na codzien sciagam go z obiektywu.

Polara mam na UWA non stop do krajobrazow. Inaczej tego szkla nie uzywam po prostu.

Konto usunięte
Konto usunięte: mi moj wychowawca mowi ze jak kupujemy to tylko cokina, z reszta ja sie nie znam ale wiem ze są dobre


Cokina polar jest do d.py o wiele lepsze jest Marumi, B+W, Heliopan.
Tak samo szare polowki cokina daja mi kolorowe zafarby, zammieniki pod ten system np Hitech sa duzo lepsze.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.