GabriellaAcMilan
GabriellaAcMilan
  30 czerwca 2009 (pierwszy post)
Witam.

Natrafiłam na jeden z artykułów. Otóż to może wydawać się niewiarygodne, ale Rosjanin Siergiej Prokudin-Gorski wykonał tysiące kolorowych zdjęć w czasach carskich.

W przeszłości Prokudin- Gorski był z wykształcenia chemikiem. Ale najbardziej zasłynął jako jeden z pionierów fotografii kolorowej. Większość jego prac można ujrzeć m.in. w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Wiadomo, że fotografia kolorowa została upowszechniona dopiero po II wojnie światowej. Dlatego mnie zaskoczyło odkrycie kolorowych zdjęć sprzed 100 lat temu.



Konto usunięte
Konto usunięte: Prokudin-Gorski robił kolejno po sobie trzy monochromatyczne zdjęcia, każde z innym filtrem. Następnie po nałożeniu ich na siebie uzyskiwał efekt pełnego koloru. Car Mikołaj II sfinansował podróże kolejowe fotografa po Imperium Rosyjskim, dzięki którym na kolorowych zdjęciach utrwalona została kultura i krajobrazy przedrewolucyjnej Rosji. Zapraszamy do galerii jego prac Prokudina-Gorskiego.


Jak patrzę na te zdjęcia, to wszystko jest tak realne, że nie chce mi się uwierzyć. Wystarczy popatrzeć na te tory kolejowe, zniszczone budynki i kobiety. A z drugiej strony mam wrażenie, że te zdjęcia zostały przetworzone komputerowo. Jedno nie ma wątpliwości. Na tych zdjęciach przedstawiono prawdziwe czasy caratu.

Q: Co Wy sądzicie o tym odkryciu? Czemu dopiero teraz to ujawnili?
Q: Myślicie, że to jakieś oszustwo? Ze te zdjęcia przerobiono na kolorowe, by nie pozostawić żadnych złudzeń?

Tu macie większość zdjęć Gorskiego na stronie rosyjskiej.
http://www.prokudin-gorsky.ru/database.php3?first=0

A to porównanie miejsc sprzed 100 lat z obecnymi w 2003 roku. Jak to obejrzałam, to nie mogłam uwierzyć w to, że aż tak bardzo się zmieniły budynki. Niesamowite.
http://www.ostashkov.ru/prokudin-2003/prokudin.asp
SuckMyKiss
SuckMyKiss
  30 czerwca 2009
http://img32.imageshack.us/img32/1499/411p.jpg
-.-
folkemon
folkemon
  30 czerwca 2009

był o tym temat jakiś czas temu i z tego co w nim czytałem to te zdjęcia poprzerabiano komputerowo.

ciekawe, racja, idę spać :P

GabriellaAcMilan
GabriellaAcMilan
  1 lipca 2009

Nie zauważyłam tematu założonego przez Gradka. Więc ten można zamknąć.

GRADEK83
GRADEK83
  1 lipca 2009

niech będzie nie każdy to widział :)

GabriellaAcMilan
GabriellaAcMilan
  1 lipca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: niech będzie nie każdy to widział :)

:) Tyle, że nikt nie wypowiedział się na ten temat. Okazuje się, że mój trud włożony w ten temat poszedł na marne. ;D
infinitive89
infinitive89
  7 lipca 2009

Bo własnie na chemii tak na prawdę opierałą się wtedy fotografia ;) Kiedyś taki fotograf był czarodziejem! ludzie uważali, że miał "magiczne pudełko" którym mógł zbierać to, co jest przed nim... niektórzy nawet wierzyli, że zabiera w ten sposób ich dusze :P

Bardzo ciekawy temat ;) Ostatnio mi kumpel podesłał link do tych zdjęć to sam byłem zdziwiony jakie zdjęcia potrafił wyczarować człowiek w tych czasach, gdzie nie było jeszcze ani Nikona czy Canona... Szkoda tylko, że teraz dzieciaki mają "aparaty" w komórkach, a swoimi zdjęciami mogą zabić... stąd pewnie tak małe zainteresowanie tematem wśród nich :)

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.