Poznanie opcji, ustawień oraz udogodnień zaproponowanych przez producenta naszego aparatu zapewni większą kontrolę nad przebiegiem wykonywania zdjęcia i przyspieszy naszą pracę. Jeśli czegoś nie wiesz - pytaj a inni pomogą Ci rozwiązać problem z konfiguracją :)
Konfiguracja sprzętu - pytaj a nie zbłądzisz;) strona 1 z 2
Z tego tematu trzeba było by wyrzucić trochę postów, ale ja dodam tyle, że najlepiej konfigurować aparat na podstawie histogramu, jeżeli wykres opiera się na lewej stronie to trzeba trochę doświetlić (ponieważ jest za ciemne), jeżeli maksymalnie na prawej to prześwietlone, najlepiej gdyby wykres opierał się na środkowej części. Jednak nie można opierać się tylko na tym, ponieważ każde zdjęcie ma wyjątkowy inny charakter.
Adrian
sadze ze możesz mieć kłopoty z takim sprzeciorem do nocnych fotek , tym bardziej nieba, księżyca , jak już to to ISO najmniejsze jakie masz, wydłużysz troszkę czas naświetlania , ale mniej będzie szumów i dropów na fotce, zoom masz razy 12, daj na maxa a przesłonę ustaw na najmniejsza wartość jaka w aparacie ustawić możesz, oczywiście statyw;)...czasem świetne efekty zbliżenia można osiągnąć dokładając do obiektywu jedna cześć lornetki, życzę powodzenia w exerymentowaniu :))
Gwiazdy:
ISO 800, ogniskowa najmniejsza, otwór przysłony największy (najmniejsza liczba), czas naświetlania 15-30 sekund.
Księżyc:
ISO 200, ogniskowa największa, przesłona 5,6, czas 1/30-1/125 w zależności od fazy i wysokości nad horyzontem (im jaśniejszy tym krótsze czasy.
No i podstawa żeby zdjęcia gwiazd w ogóle wyszły, czyli poczekaj aż będzie po pełni Księżyca, wsiądź w samochód i jedź gdzieś za miasto.
;P glupoty synek tworzysz tutaj
foto w nocy:
STATYW - OBOWIAZEK
ISO - najmniejsze jakie mozesz 64? 80? 100... czemu? w kompaktach szumy + algorytmy odszumiajace przy wysokich czułosciach sa po prostu nieakceptowalne pod zadnym katem, mydło ze az strach. ale przy najnizszym iso czesto odszumianie jest wylaczone programowo.
Gwiazdy:
Ogniskowa + przysłona : 36 mm, F/2.7. zasadniczo im szerzej, tym jaśniej, wiec maxymalnie wide, no i przyslone na 2.7. wiecej światła = krótszy czas naswietlania = mniejsze szumy statyczne matrycy.
Ksieżyc:
Ogniskowa + przysłona: no raczej maxymalne tele, czyli 432 mm, przysłone przymknij do maksyalnej ostrosci, zwykle 1-2 działki ponad najjasniejsze ustawienie,
Czas - ja w obydwu przypadkach sugeruje B(ulb) a jesli nie masz takiej opcji... ehh no to do gwiazd, no 15 sekund... innej opcji nie ma. jesli nic nie bedzie wychodziło, mozesz sprobowac podbijac iso ale.. no coz powyzej pewnej granicy foografowac bedziesz szumy a nie gwiazdy... niestety. dla tego startuj z iso 80...
do Ksiezyca.. coz tez na troche na zasadzie prób i błędów. przy wbudowanym swiatlomierzu nie powinno byc to problemem powniewaz aparat bedzie ci sam sugerowal czy zdjecie jest przeswietlone czy niedoswietlone, jesli masz na działce +5eV zmniejsz czas, az bedziesz mial 0eV, no i wtedy jescze sciagnij do ok -1eV zeby zdjecie nie wyszlo zbyt przeswietlone, bo fotki ksiezyca zwykle sie niedoswietla.. wychodzi wiecej szczegółów.
aha, jesli twoj aparat posiada taka opcje, staraj się robic takie zdjęcie w bestratnym formacie RAW ( *.CRW albo *.CR2 w zaleznosci od modeli ) i wywołuj je wlasnorecznie za pomoca np damowego rawtherapee albo np. b.dobrego, ale drogiego Lightroom'a
Piotrek "Alleg" K.
AllegKuba
poczytaj proszę o konkretnym modelu aparatu Canon S3 IS Powershot, takie było pytanie....dotyczące tego modelu
tak wiec informacje odnosnie przyslony/ogniskowych i czasow podalem odnosnie aparatu Canon S3 IS Powershot, zaczerpniete z fotopolis, jesli ktores dane sie nie pokrywaja, miej łaskawie prenesje do nich, a nie do mnie, bo rzucalem okiem na tabelke specyfikacji dostepna TU:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=3954
co do gwiazd im większy zoom tym krótszy musi być czas naświetlania i albo trzeba mieć jasne szkło 2.8 lub jeszcze mniej albo zwiększyć ISO ale ze stratą na jakości i oczywiście zależy który obszar nieba chcemy fotografować bo jak gwiazdy na horyzoncie to przy dużym zoomie i długim naświetlaniu wyjdą nam mazaje ścieżka gwiazd bo jak by nie było ziemia się kręci :)
Więc lepiej ograniczyć się do jak najmniejszego zooma i przesłonę ustawić na najmniejszą a ostrość łapać albo manualnie albo na najjaśniejszej gwieździe a potem wyłączyć auto fokus i pstrykać oczywiście na statywie z wężykiem spustowym albo z wyzwalaczem no a czas naświetlania to juz zależy od tego jak sobie ustawicie przesłonę ;) ale fajne efekty wychodzą z funkcją BULD :) lecz wtedy juz można zwiększyć przesłonę nawet do ponad 8F
no, popieram kolege..
a nawet bym to ujął na odwrót.
im wiekszy zoom tym dłuższy czas... przeciez obiektywy maja to do siebie ze traca światlo przy dłuższych ogniskowych, i nie uzyskasz np przyslony f/2.7 na 435 mm... tylko swiatlo bedziesz mial znacznie slabsze, im wiekszy zoom...
wiec czas naswietlania musi byc odpowiednio większy...
P.
czy jestes ciekawy nowych wrazen ?? chcialbys wyrazic swoja opinie na dany temat ale nie masz z kim porozmawiac?? FORUM INTERNETOWE Ajo jest indealnym rozwiazniem dla Ciebie!!! gry,tapety,smieszne filmiki, najnowsze informacje ze swiata oraz najbardziej pokrecone tematy do rozmow!! wystarczy sie tylko zarejestrowac w linku podanym ponizej!! http://ajo.pl/polecam,edifff,forum.html zarejestruj sie a nie pozalujesz !! polecam serdecznie :)
Witam.;) mam pytanie odnosnie usterek do widze, ze juz doswiadczonych artystow.;p
mianowicie.. obiektyw wysowa sie i chowa.. non stop po wlaczeniu.. zdjecia w albumach odczytuje normalnie.. moze ktos wie, co to moze byc.. cos z lustrzankami? obiektywem? bateria?
z gory dziekuje za odp. jesli nie na forum to prywatnie.;)