kulturystyka

kulturystyka

konto usunięte

Zastrzyki testosteronu sprawiają, że samce szczurów bardziej agresywnie zaznaczają swoje terytorium, a wykastrowanym jeleniom zaczyna rosnąć poroże. W doświadczeniach z ludźmi zastrzyki z tego hormonu powodują rozrost i wzmocnienie mięśni. Ale czy zażywanie testosteronu - substancji, której posiadanie poza wskazaniami leczniczymi jest nielegalne - automatycznie poprawia fizyczną wydajność?

Wśród sportowców zastrzyki i kremy z testosteronem uważane są za magiczny środek, dzięki któremu mogą intensywniej trenować, szybciej biegać, pływać, jeździć na rowerze, wyżej skakać, dalej uderzać piłkę kijem, prędzej zdrowieć. Ma on też zwiększać ich popęd seksualny i waleczność. Podejrzenie, że zażywanie tego hormonu może dawać niesprawiedliwą przewagę nad współzawodnikami, pojawiło się po aferze z Floydem Landisem, który wygrał tegoroczny Tour de France dzięki swojej nieprawdopodobnej jeździe na 17. etapie wyścigu. Wykryto u niego podwyższony poziom testosteronu. Landis zaprzeczył, że stosował jakiekolwiek substancje dopingujące.

Niektórzy czołowi badacze testosteronu wcale nie są przekonani, że może on faktycznie poprawić wytrzymałość czy też ogólną wydajność fizyczną. W przeciwieństwie do bogatych w kofeinę napojów dla sportowców, syntetyczny hormon nie daje natychmiastowego "kopniaka", a efekty jego działania - wzmocnienie i zwiększenie masy mięśniowej - pojawiają się dopiero po pewnym czasie.

- Tylko długotrwałe stosowanie testosteronu przynosi skutek - mówi Allan Mazur, profesor uniwersytetu w Syracuse, który badał zmiany poziomu testosteronu u sportowców. - Nadal nie znamy wpływu krótkotrwałego zastosowania testosteronu na wydajność fizyczną i nie wiemy, czy ten wpływ w ogólne istnieje.

Testosteron - męski hormon płciowy, który odpowiada za pojawienie się drugorzędowych cech płciowych - takich jak niski głos i owłosienie ciała - powstaje w jądrach i nadnerczach. Odgrywa również pewną rolę w gospodarce tłuszczowej oraz odpowiada za masę, siłę i funkcjonowanie mięśni.

Niektórzy sportowcy stosują nielegalne sterydy anaboliczne, leki wzmacniające rozwój mięśni lub inne substancje hormonalne będące pochodnymi testosteronu w postaci zastrzyków, plastrów skórnych, kremów i pigułek. Sterydy mogą jedynie stymulować rozbudowę mięśni, ale nie sprawią, że ktoś spędzający całe dni na kanapie przed telewizorem zacznie nagle skakać o tyczce.

- Sterydy nie mogą zmienić osoby bez żadnych umiejętności fizycznych w gwiazdę sportu i nie nauczą go, jak machać kijem, żeby trafić w piłkę - mówi Douglas A. Granger, kierownik laboratorium endokrynologicznego ze stanowego uniwersytetu w Pensylwanii. - Jeśli jednak ma się już jakąś kondycję fizyczną, testosteron może ją podnieść.

Po raz pierwszy sterydy stały się popularne wśród amerykańskich kulturystów w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy zaczęto podejrzewać, że stosują je zdobywający złote medale radzieccy ciężarowcy. Jednak - jak twierdzi dr Shalender Bhasin, profesor medycyny i szef katedry endokrynologii, cukrzycy i odżywiania z bostońskiego centrum medycznego - aż do lat 90., kiedy to zaczęto badania nad efektami działania testosteronu, amerykańskie placówki medyczne nie wierzyły, że jego podawanie może sprzyjać rozwojowi mięśni.

W 1996 roku Bhasin opublikował wyniki swoich badań nad efektami działania zastrzyków testosteronu podawanych zdrowym dorosłym mężczyznom raz w tygodniu przez 10 kolejnych tygodni. Celem badania było sprawdzenie, czy można by stosować ten hormon w celach terapeutycznych w chorobach prowadzących do utraty masy mięśniowej, takich jak np. AIDS. Wśród ochotników otrzymujących testosteron odnotowano powiększenie się mięśni trójgłowego ramienia i czterogłowego uda oraz wzrost ich siły podczas wyciskania ciężarów na ławeczce i przysiadów.

Syntetyczne sterydy sprawiają, że z normalny mężczyzna zmienia się w supermężczyznę, o większych i silniejszych mięśniach - mówi dr Donald H. Catlin, szef olimpijskiego laboratorium analitycznego. - Sportowcy lubią brać sterydy, bo one faktycznie działają.

Ale czy rozbudowane przez sterydy mięśnie przyczyniają się do zwycięstw sportowców? - Zakładamy, że jeśli jest się silniejszym, to lepiej wypada się na zawodach, ale to nie zawsze musi być prawdą - mówi Michael S. Bahrke, badacz sterydów z Ellison Bay. (.)

Zbyt rozbudowane mięśnie mogą wręcz powodować utrudnienia dla sportowców. Według Bahrke'a nadmierne umięśnienie maratończyków obciąża zbytnio ich stawy, prowadząc często do kontuzji.

Stosowanie sterydów może dawać skutki uboczne - takie jak tłusta cera, trądzik, bezpłodność i ginekomastia. Syntetyczny testosteron przyczynia się również do obniżenia poziomu dobrego cholesterolu, przez co zwiększa ryzyko chorób serca.

Jednak najbardziej kłopotliwe jest jego odstawienie, bo to sprawia, że mężczyźni flaczeją jak zużyte balony. Zażywanie sterydów powoduje zahamowanie produkcji własnego naturalnego testosteronu. Po odstawieniu sztucznego preparatu, organizm może potrzebować kilku tygodni, a nawet miesięcy, zanim poziom hormonów wróci do normy.

- W tym czasie słabną mięśnie i funkcje seksualne, co sprawia, że wielu ludzi decyduje się na ponowne stosowanie testosteronu - mówi Bhasin. (.)

Bez danych empirycznych naukowcy mogą jedynie spekulować, jaki wpływ testosteron wywiera na wydolność fizyczną czy współzawodnictwo. Istnieje jednak kilka intrygujących obserwacji.

Badania nad ludźmi wykazały, że podczas zawodów poziom hormonów ulega zmianie. Alan Booth, profesor socjologii z Penn State, przeprowadził badanie, w którym mierzył poziom testosteronu w próbkach śliny u sportowców ze szkół wyższych, i zaobserwował jego podwyższony poziom przed zawodami zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Po zakończonych zawodach poziom tego hormonu u zwycięzców nadal wykazywał tymczasowy wzrost, natomiast u przegranych opadał.

Naukowcy nie umieją wyjaśnić, skąd biorą się takie zmiany. Istnieje teoria, że są one odbiciem pradawnych wojen plemiennych, swoistych nieustannych zawodów na śmierć i życie, które wymagały długotrwałej fizycznej i psychicznej gotowości do walki.

- Jeśli wygrałeś, wiedziałeś, że zaraz ktoś inny znów wyzwie cię na kolejny pojedynek - mówi Booth. - Spadek testosteronu mógł sprawiać, że przegrani stawali się niechętni do dalszej walki. Niższy testosteron mógł powstrzymywać jednostki, które wcześniej przegrały, od natychmiastowego uczestnictwa w kolejnej walce, w której mogłyby poważnie ucierpieć.

Bhasin uważa jednak, że takie zmiany poziomu testosteronu nie muszą odgrywać żadnej roli. Wykazano pewien jego wzrost przed oczekiwanym wysiłkiem fizycznym, "ale wyjaśnienie związku przyczynowo-skutkowego między wydolnością fizyczną a stosowaniem testosteronu jest nadal bardzo niepewne"- tłumaczy.

Inni naukowcy spekulują, że stosowanie testosteronu może stymulować pewne subtelne umiejętności motoryczne, które polepszają koordynację ruchów ręki i wzroku albo pomagają sportowcom szybciej ochłonąć po wysiłku przez zwiększenie stężenia tlenu we krwi.

Badania Bhasina obalają niektóre z mitów krążących po szatniach sportowców. Naukowiec nie zaobserwował w nich ani zwiększonej wytrzymałości, ani też wybuchów gniewu wywołanych stosowaniem sterydów.

- Zawsze było mnóstwo wątpliwości co do stosowania testosteronu - dodaje bostoński profesor. - Mam nadzieję, że w końcu sprawa się wyjaśni, ale jak na razie pozostaje w tej kwestii mnóstwo rozbieżności. pozdro & poćwiczbox


Konto usunięte
dobry artykuł i ciekawy
16 kwietnia 2010
Konto usunięte
to ze cie nie prosiaczy to nie znaczy ze gorszy
13 kwietnia 2010
Konto usunięte
interesujace ale testosteron jest jednym z gorszych specyfików... jak brać to cos lepszego... moje zdanie... wziełem swoje brałem prawie wszystko... jak by ktos miał pytanie pisac pomoge:)
13 kwietnia 2010
więcej komentarzy ( 4)
konto usunięte

Kreatyna...

Nie wiem czy już było o tym, ale może sie komus przydać ;)


"Kreatyna to jeden z najczęściej używanych suplementów stosowanych w kulturystyce. Niewielkie ilości kreatyny przechowywane są w komórkach mięśniowych, a jej rola sprowadza się do wytwarzania i przenoszenia adenozynotrójfosforanu (ATP) tzw. głównej cząsteczki odpowiedzialnej za produkcję energii."

OGÓLNE:
cykl powinien trwac 4-8 tyg
kreatyna powinna byc trzymana w suchym miejscu,w szczelnym opakowaniu.
organizm jest w stanie przyjąć~10g kreatyny na dobe
nalezy robic 2-4 cykle rocznie
podczas cyklu wskazane jest zwiekszone spozycie wody(~3-5l)
na cykl wystarczy 300-400g

DAWKOWANIE(dla mono):
dwa najczesciej polecane sposoby:
1..5g na czczo(po 30min posilek) i 5g od razu po treningu.w dni bez treningu tylko 5g na czczo
2..5g 30min przed treningiem i 5g od razu po treningu.w dni bez treningu tylko 5g na czczo
nieopłacalne jest stosowanie tzn.fazy nasycenia,tzn przez pierwsze 5 dni dawki po 20-25g.organizm nie jest w stanie przyswoic takiej ilosci kreatyny,wiec wiekszosc sie zmarnuje.

mozna równiez brac kreatyne w sposób ciągły(niecykliczny).zalecana dawka to 0,03g/kg masy ciała.mysle,ze dawki 4-5g dziennie są tez dobre
w ten sposób mozna brac kreatyne przez kilka miesiecy

KIEDY ZACZĄC BRAC KREATYNE?
kreatyne mozna zacząc brac,gdy spełnia sie podstawowe warunki,tzn.posiada sie zbilansowaną diete i odpowiedni trening.nie warto faszerowac sie suplami gdy nie ma sie pojecia o tych dwóch rzeczach.
nalezy miec za sobą juz jakis staz(min.6miesiecy).
kreatyne powinno sie brac,gdy ma sie dłuzszą stagnacje(zastój),a zmiana treningu nie pomaga.oczywiscie mozna brac kreatyne równiez gdy nie ma sie stagnacji,dla poprawienia osiągów

DODATKI:
1.dextroza,glukoza - węglowodany proste zwiekszające wydzielanie sie insuliny.przyspieszają wchłanianie kreatyny.dawki 30-50g do porcji kreatyny
2.carbo - węglowodany proste i złozone.działanie i dawki takie samo jak ad.1
3.tauryna - aminokwas.transportuje kreatyne.dawki 2g do porcji kreatyny
4.glutamina - aminokwas.transportuje kreatyne.dawki~5g
5.ala - Kwas alfa liponowy ułatwia wnikanie aminokwasów oraz kreatyny do komórek mięśniowych
6.ryboza - ryboza i kreatyna nasilają wzajemnie przyswajanie z przewodu pokarmowego, dystrybucję do tkanki mięśniowej i efektywność działania we wnętrzu komórek mięśniowych.
7.hmb - kwas tłuszczowy.działa antykatabolicznie....
8.zma - moinerały.poprawia/przyspiesza regeneracje
9.vanadyl - działanie antykataboliczne
10.Inozyna - reguluje szereg procesów podnoszących wydolność fizyczną
11.inne kreatyny(jabłczan,sitro,pyruvate)

PRZECIWWSKAZANIA(?):
1.kofeina - mozna sporzywac podczas cyklu.nalezy jednak pamietac o zachowaniu odpowiednich odstepów czasowych(3-4h od kreatyny)
2.tłuszcz - spowalnia/utrudnia wchłanianie kreatyny.unikac w porze brania kreatyny
3.alkohol - kreatyna nawadnia,alkohol odwadnia.wiec wniosek prosty...
4.inne uzywki - to tez chyba oczywiste
Konto usunięte
Chodzi chyba o Estry kreatyny, ale moge sie mylić. Pod koniec ubiegłego roku, na forach kulturystycznych było głośno o liście supli zakazanych, która to wykluczała większość świetnych suplementów z rynku Europejskiego.
13 kwietnia 2010
Ero161991
słyszałem że kreatyna jest zakazana we Francji i Włoszech,ciekawe z jakiego powodu? :)
13 kwietnia 2010
Konto usunięte
ja osobiście dopracował bym diete, trening regeneracje i suplementacje, a potem myślał o "czymś mocniejszym"
12 kwietnia 2010
więcej komentarzy ( 11)
konto usunięte

w Blogu umieszczamy różnego rodzaju info na temat; zawodów, ciekawostki treningowe, suplementacyjne, dietetyczne itp itd etc ...

wszelakie pytania umieszczamy na forum jako nowy temat lub zadajemy pytanie w odpowiednim dziale pozdro

Konto usunięte
Wiem że PatrikSSJ umieścił tu informację co można dodawać jako Blog i wiem że do zadawania pytań jest forum ale to chyba nie zbrodnia Katyńska że dałem "pysiaczek91" odpowiedz ok już nie będę (^_^)
11 kwietnia 2010
Konto usunięte
sadzisz ze takie z nich złośliwce są??
10 kwietnia 2010
Konto usunięte
no właśnie myślałem że na złość piszą
10 kwietnia 2010
więcej komentarzy ( 4)
konto usunięte

Ronnie Coleman, właśc. Ronald Coleman (ur. 13 maja 1964 w Monroe, Luizjana) – amerykański kulturysta, z zawodu policjant.

Jego kariera rozpoczęła się od zdobycia w kwietniu 1990 roku tytułu mistrza Teksasu. W 1991 r. w Katowicach zdobył mistrzostwo świata amatorów federacji IFBB w kategorii ciężkiej, dzięki czemu otrzymał kartę zawodowca.

//if (window.showTocToggle) { var tocShowText = "pokaż"; var tocHideText = "ukryj"; showTocToggle(); } //

Sukcesy

  • 8-krotny Mr. Olympia (1998-2005)
  • 1. miejsce na Grand Prix Rosji – 2003, 2004
  • 1. miejsce podczas Nocy Championów – 1998
  • 1. miejsce na Arnold Classic2000
  • 1991 – Mr. Universe
  • 1995 – Pro Cup Kanady
  • 1996 – Pro Cup Kanady
  • 1997 – Grand Prix Rosji
  • 1998 – Night of Champions
  • 1998 – Toronto Pro Invitational
  • 1998 – Grand Prix Finlandii
  • 1998 – Grand Prix Niemiec
  • 1999 – World Pro Championships
  • 1999 – Grand Prix Anglii
  • 2000 – Grand Prix Anglii
  • 2000 – World Pro Championships
  • 2001 – Arnold's Classic
  • 2001 – Grand Prix Nowej Zelandii
  • 2002 – Grand Prix Holandii
  • 2003 – Grand Prix Rosji
  • 2004 – Mr. Olympia
  • 2004 – Grand Prix Anglii
  • 2004 – Grand Prix Holandii
  • 2004 – Grand Prix Rosji
  • 2005 - Mr. Olympia

Filmy treningowe

  • Ronnie Coleman's First Training Video
  • The Unbelievable
  • The Cost of Redemption
  • On The Road
  • Relentless
  • Invincible

Wymiary

  • waga – 112 (1996); 130kg (2006); 140kg (poza sezonem)
  • wzrost – 180 cm
  • obwód bicepsa – 60 cm
  • obwód klatki – 158 cm
  • obwód uda – 90 cm
  • obwód przedramienia – 53 cm
  • obwód pasa – 108 cm

Konto usunięte
André René Roussimoff a co o nim powiesz??
3 maja 2010
Konto usunięte
wymiary, to miał greg kovaks czy jakoś tak, nawet miał dużo w pasie xddd
11 kwietnia 2010
Konto usunięte
a gdzie tu koleżanka widzi piosenki??
10 kwietnia 2010
więcej komentarzy ( 8)
konto usunięte

"KONCENTRACJA"

Przeżywamy wiek tzw. szybkiego życia: szybko jemy, szybko pracujemy, intensywnie ćwiczymy. W takich
warunkach o sukcesach i efektach decyduje w dużej mierze zdolność do maksymalnej koncentracji i
indywidualnej kontroli.


W kulturystyce istnieje powiedzenie: "Mózg nienawidzi nudy, dlatego w czasie treningu trzeba go stale
pobudzać nowymi bodźcami i metodami ćwiczeń, aby go zmusić do pełnej koncentracji"
Nasz mózg stale rejestruje różne bodźce przesyłane przez nasze zmysły, on decyduje co dobre i potrzebne.
Dlatego tak ważna jest zdolność do maksymalnej koncentracji, również w treningu kulturystycznym. Jednak u
przeciętnego człowieka ta zdolność do koncentracji trwa zwykle w granicach 20-30 minut, później znacznie się
obniża.


Powstaje pytanie, jak poprawić zdolność koncentracji w procesie treningu, czyli budowania sylwetki? Dotyczy
to wszystkich ćwiczących, a przede wszystkim wyczynowców, zawodników chcących osiągnąć sukces w tej
dyscyplinie.


Centrum pobudzania w naszym mózgu-ta wiązka nerwów najlepiej reaguje na różnorodne bodźce i sygnały, nie
znosi monotonności, słabo reaguje np. na rutynowe ruchy i ćwiczenia. Ostatnie badania naukowe wykazały np.
że w pracy zawodowej, w której wykonuje się ruchowe, ciągle powtarzane czynności, wydajność pracy jest
stosunkowo mała, sporo wypadków i błędów. Wszystko to jest efektem niskiego stopnia koncentracji przez
dłuższy okres czasu. Naukowcy odkryli czynniki psychologiczne, które wpływają dodatnio na zdolność
koncentracji w okresie dłuższym niż wynosi norma 30 minut.

Zaliczmy do nich następujące sytuacje:


GŁÓD, PRZEJEDZENIE:
Wiadomo, że kulturysta udający się na trening po zjedzeniu obfitego posiłku odczuwa ociężałość, a jego
zdolność koncentracji w wykonywanych ćwiczeniach jest znacznie obniżona. W takiej sytuacji koncentracja
spada o ok. 20%. To samo dotyczy tych, którzy stosują ostrą dietę przed zawodami i odczuwają głód, pragnienie.
Dlatego te elementy powinno się brać pod uwagę realizując proces treningowy.


HAŁAS I DŹWIĘKI:
Hałas na sali treningowej może przeszkadzać w koncentracji ,ale może też pomagać. Badania psychologiczne
wykazują, że np. hałas w zakładach pracy powoduje stres, który jednak stara się pokonać nasz ośrodek
pobudzania mózgu. Dlatego dobrze jest ćwiczyć przy muzyce niezbyt głośnej, ale rytmicznej. To może
pobudzać koncentrację.


NIEPOKÓJ:
Stan niepokoju może wywoływać różne czynniki, np. temperatura w sali ćwiczeń, hałasy. Niepokój wywołuje
też sama chęć skoncentrowania się na wykonywanych ćwiczeniach. Okazuje się, że wielu ćwiczących woli
wykonywać ruchy rutynowe, które nie wymagają wielkiego wysiłku i koncentracji.


PORA DNIA:
Organizm nasz działa wg. tzw. zegara biologicznego. Psycholodzy charakteryzują dwa zadania koncentrujące:
-sukcesywne, a więc takie, w których decyduje pamięć i dlatego najlepiej wykonywać je w godzinach rannych,
-jednoczesne, wymagające rutyny-najlepiej po południu.


TEMPO I ZŁOŻONOŚĆ:
Ćwiczenia wykonywane zbyt szybko-dekoncentrują, zbyt wolno-stają się z kolei nudne. Cierpi na tym nasza
koncentracja, czyli wydajność treningu. Każdy musi znaleźć więc dla siebie najbardziej odpowiadający mu rytm
i tempo wykonywania programu treningowego, aby przez cały czas być możliwie maksymalnie
skoncentrowanym.

Na podstawie doświadczeń i obserwacji najlepszych kulturystów świata i ich treningu ustalono kilkanaście
elementów, których znajomość pozwala na znaczne zwiększenie poziomu naszej koncentracji psychicznej w
czasie ćwiczeń:


-przez cały czas treningu należy pozostawać pod wpływem stresu(obciążenia, serie, powtórzenia), ustalić
optymalny czas ćwiczeń(1-1,5 godziny)


-ćwiczyć przy muzyce wywołującej niepokój, a tym samym lepszą koncentrację,


-przebywać w stosunkowo wysokiej temperaturze(ciepła sala ćwiczebna, ubiór treningowy), co powoduje stres i
zmusza do koncentracji,


-w czasie treningu należy być raczej głodnym niż objedzonym,


-ćwicząc systemem double split rano należy wykonywać ćwiczenia izolowane i na duże grupy mięśniowe, przy
których w koncentracji pomaga nam pamięć, a po południu małe mięśnie(łydki, brzuch, przedramiona)


-należy starać się zmieniać program treningowy co 4-6 tygodni : ciężary, liczbę serii i powtórzeń, tempo
ćwiczeń, pozycje,


-wskazane jest w czasie treningu powtarzanie sobie(może to robić też partner) niektórych słów i zachęt do pracy, zwiększa to koncentrację,


-dla kulturystów wskazane jest ćwiczenie przed lustrem, obserwowanie wykonywanych ruchów dla pobudzenia
koncentracji.


Wszystkie te, drobne często czynniki, kompleksowo stosowane podnoszą stopień koncentracji ćwiczącego i
mogą go utrzymać przez cały trening z korzyścią dla efektów w rozwoju siły i masy mięśniowej sylwetki."

Konto usunięte
wiecie to zależy jak kros przestawi wewnętrzny zegar bo to głównie chodzi o to ze rano mamy najwięcej testosteronu (mężczyźni)im późniejsza godzina tym ten poziom maleje a wiadomo ze ćwiczenia pobudzają produkcje teścia w organizmie o17jest go malutk
10 kwietnia 2010
Konto usunięte
musialeś sie upisać
9 kwietnia 2010
Konto usunięte
Ja się w zupelności zgadzam z Ero Swoją drogą jest co podziwiać ludzi którzy tak ciężko i mimo wszystko pracują na swój sukces jak B.C.
6 kwietnia 2010
więcej komentarzy ( 3)
konto usunięte


1. " Koncentrowanie się - starannie skupianie swojej uwagi, energii umysłowej, wszelkich sił witalnych - jest to początek osiągania mistrzostwa."

2. " Wytrwałość jest kluczem do rozwoju umięśnienia. W dzisiejszym świecie niczego nie można osiągnąć bez wytrwałości i konsekwencji w działaniu. Wytrwałość to zdyscyplinowanie i poświęcenie. Są to cechy charakteryzujące wszystkich mistrzów!. Mistrzowie te cechy mają!"

3. "W trakcie intensywnego cyklu treningowego dostarczajcie mięśniom białko, które pomoże się im rozrastać. Dostarczajcie też węglowodany, aby zapewnić glikogen, stanowiący paliwo energetyczne. W przeciwnym razie mięśnie będą zwiotczałe. Dobry program treningowy to tylko połowa sukcesu. Druga połowa to właściwe odżywianie."

4. "Przeznaczcie co najmniej sześć miesięcy konsekwentnego, opartego na naukowych zasadach treningu, aby zbudować podstawy siły i sprawności fizycznej. Rozpoczęcie treningu specjalistycznego przed położeniem tych fundamentów, może doprowadzić do nierównomiernego rozwoju."

5. "Ciężkie treningi wywołują nietypowe przemiany chemiczne podczas rozrostu mięśni. Mięśnie lepiej się rozrastają, gdy dostarcza się im odpowiedniego pożywienia we właściwym czasie i we właściwych proporcjach."

6. "Każde powtórzenie musi być płynnie częste i kontynuowane aż do zatrzymania, co powinno zająć około trzech sekund; następnie należy wstrzymać ruch na jedną sekundę dla uzyskania pełnego skurczu mięśni, po czym zacząć opuszczanie ciężaru aż do pozycji wyjściowej, co powinno trwać około czterech sekund."

7. "Przetrenowanie jest najczęstszą przyczyną kontuzji i niepowodzeń."

8. "W wysoce złożonym świecie wyczynowego sportu najwyżej ceniona jest nauka. Ta nauka, która połączona jest z podstawami praktycznego myślenia i ogólną mądrością. W moim systemie treningowym świat nauki jest połączony z praktyczną rzeczywistością sztangi i sztangielek. Bez znajomości sposobów jej wykorzystania nauka pozostaje martwa."

9. "Kulturystyka da Ci nie tylko fantastycznie silne, atletyczne ciało, ale także poczucie mistrzostwa, cierpliwość w uczeniu się, zdolność do wprowadzania zmian, umiejętności radzenia sobie z problemami, odprężenie psychiczne w trudnych momentach oraz siłę tworzenia swojego nowego, pozytywnego obrazu we własnej wyobraźni."

10. "W celu osiągnięcia najlepszych wyników, twoje mięśnie powinny, w trakcie każdej wykonywanej serii, maksymalnie kurczyć się przy pokonywaniu maksymalnie dużych obciążeń-ale tylko przez krótki czas"

11. "Gdy jesteś już na scenie, pozwól emanować swojej osobowości. W wyrazisty sposób okaż swoją siłę i wdzięk. Wykaż sędziom, że to Ty jesteś mistrzem!"

12. "Zauważalne postępy są wynikiem kumulowania się rezultatów z poszczególnych treningów. Każdy pojedynczy trening wnosi swój wkład w efekt końcowy."

13. "Niezależnie od tego, jak bardzo jesteście otłuszczeni w momencie rozpoczynania regularnych treningów, jeśli będziecie wykonywać wszystko zgodnie z moimi zaleceniami, to wygląd Waszego ciała bardziej się poprawi, niż się Wam to wydawało w najśmielszych marzeniach."

14. "Zaawansowani kulturyści często stosują szybkie ruchy, aby zwiększyć intensywność treningu. Nie pomijają jednak powolnych ruchów kontrolowanych, gdyż dają one największe przyrosty mięśni."

15. "Twoim celem powinien być równomierny rozwój umięśnienia, a wzrost siły będzie temu towarzyszył."

16. "Musicie zmusić mięśnie do cięższej pracy, a osiągniecie to poprzez wykonywanie każdej serii, aż do nieudanego powtórzenia."

17. "Mięśnie rozwijają się przez poddawanie ich odpowiednio dużej liczbie powtórzeń w trzech lub czterech serii."

18. "Przed rozpoczęciem treningu staraj się - dla własnej inspiracji - zaplanować i stworzyć w wyobraźni obraz swojego ciała - większego i lepiej umięśnionego."

19. "Rozpoczynając program treningu siłowego, staraj się unikać szarpanych, balistycznych ruchów w trakcie wykonywania powtórzeń."

20. "Wykorzystuj każdy rodzaj bodźców, który może sprzyjać rozwojowi mięśni- obserwację wzrokową, odczucia dotykowe, koncentrację umysłową i inne mechanizmy biosprzężeń zwrotnych, które wpływają na poprawę szybkości i zasięgu uzyskiwanych efektów treningowych."

21. "Aby uniknąć bólów mięśni, rozpoczynajcie trening powoli i swobodnie, stopniowo zwiększając jego intensywność."

22. "W dążeniu do sukcesu polegaj na swojej własnej inspiracji. Nie szukaj jej dookoła siebie, ale w sobie."

23. "Przeznaczcie co najmniej sześć miesięcy konsekwentnego, opartego na naukowych zasadach treningu, aby zbudować podstawy siły i sprawności fizycznej. Rozpoczęcie treningu specjalistycznego przed położeniem tych fundamentów, może doprowadzić do nierównomiernego rozwoju i nawyku lekceważenia pewnych grup mięśniowych."

24. "W celu uzyskania szczytowej masy, definicji i kształtu umięśnienia, stosujcie moją "Zasadę treningu holistycznego", łącząc ciężki trening na masę przy mniejszej liczbie (5 -7) powtórzeń z wyższą liczbą (12 -15) powtórzeń na jakość mięśni."

25. "Ben Franklin mawiał: <<Kto wcześnie chodzi spać i wcześnie wstaje, temu zdrowia, bogactwa i mądrości staje>>. A ja bym dodał: <<Trenująć z żelazem w dzień lub w nocy, nie będziesz potrzebował nagłej pomocy>>. Nigdy nie zapominajcie, że aby osiągnąć sukces, trzeba: ciężko trenować, mądrze się odżywiać, wysypiać się i prowadzić właściwy tryb życia."

26. "Wielokrotnie potwierdziło się, że w tych dyscyplinach sportu, w których zawodnicy dążą do uzyskania najwyższej formy w czasie występu, trening siłowy jest najszybszym i najwszechstronniejszym narzędziem, prowadzącym do tego celu."

27. "Aby być mistrzem z czołówki kulturystycznego wyczynu trzeba mieć dobre predyspozycje genetyczne, ale każda kobieta, mężczyzna czy dziecko -niezależnie od tego jak "niekorzystny" mają układ genetyczny - mogą w 100% poprawić swój wygląd fizyczny."

28. "W sezonie pozastartowym trening i dieta wnoszą po 50% udziału w budowę masy mięśniowej. Ale gdy przybliża się czas zawodów, 75% sukcesu w walce o uzyskanie dobrej rzeźby zależy od diety. Pamiętajcie, że tkanki tłuszczowej nie da się napinać w czasie występu!"

29. "W celu osiągnięcia maksymalnego rozrostu mięśni bez powiększania ilości tkanki tłuszczowej, musicie oprzeć się na prawidłowym odżywianiu oraz dobrze zaplanowanym treningu."

30. "Wasze włókna mięśniowe tylko się rozrastają, gdy mogą wchłonąć dostateczne ilości białka. Nie doprowadzaj ich stanu do przetrenowania."

31. "Moi mistrzowie zawsze mieli takie credo: <<To, co uda Ci się wymyślić, uda Ci się wymyślić, uda Ci się i zrealizować>>."

32. "Wytrwałość i konsekwencja to kluczowe cechy potrzebne do rozwinięcia wspaniałego umięśnienia. Ale mój system treningowy wskaże Wam sposoby prowadzące do osiągnięcia perfekcji w rozwoju fizycznym!"

33. "Liczba tytułów zdobytych przez jakiegoś kulturystę nie czyni z niego jeszcze autorytetu. Nie jest także wystarczającym dowodem na to, że powinniście naśladować jego metody. Jeśli naprawdę chcecie w pełni wykorzystać drzemiące w Was możliwości, to Wasze treningi muszą być specjalnie zaprojektowane, przy uwzględnieniu Waszych indywidualnych cech, takich jak typ organizmu i temperament."

34. "Tylko stosując trening cykliczny, będziecie w stanie trenować wystarczająco długo, by wykorzystać w pełni swoje możliwości, unikając przy tym przetrenowania lub wypalenia psychicznego."

35. "Kulturystyka jest zarówno sztuką, jak i nauką. Jeśli chcecie odnosić sukcesy, musicie nauczyć się zgrywać wiele czynników i panować nad nimi poprzez swoje doświadczenie."

żródło: "KULTURYSTYKA SYSTEM JOE WEIDERA"; "COMES" rok 1993

Konto usunięte
treningami weidera mam oklejone wszystkie ściany w siłowni;]
9 kwietnia 2010
Konto usunięte
Mam tą książkę, razem z planszami ( czytaj z plakatami) ćwiczyłem nie cały rok na jej podstawie i muszę przyznać, że ze skutkiem :) Pozdrawiam.
5 kwietnia 2010
Ero161991
na www.peb.pl znajdziecie do ściągnięcia całą książkę weidera naprawdę polecam
4 kwietnia 2010
więcej komentarzy ( 2)
konto usunięte

wiesz jaki trening
wykonać na spalenie tłuszczyku?

Najskuteczniejsze są dwa rodzaje treningów:
1.TRENING AEROBOWY NISKIEJ INTENSYWNOŚCI

Trening taki powinien być wykonywany
z niskim tętnem - około
125-135 uderzeń serca na minutę

Jak to zmierzyć?
przyłóż 2 palce do tętnicy szyjnej i
lekko naciskając zmierz sobie tętno podczas
ćwiczeń, jeśli uderzenia twojego serca
przekraczają 140 uderzeń na minutę to znaczy, że
wykonujesz zbyt intensywny trening,
podczas którego spalasz raczej węglowodany
a nie tłuszczyk - na spalaniu, którego
bardziej Ci zależy.

Słyszałem ostatnio
taką sugestię, że podczas treningu
spalającego tłuszcz Niskiej Intensywności
osoba ćwicząca powinna móc rozmawiać z inną
osobą i nie mieć zadyszki - przy takim właśnie
treningu najlepiej spala się tłuszczyk.

Dowodem na to są sylwetki chodziarzy czy
maratończyków, którzy mają wysiłki długotrwałe
i mało intensywne, chodź patrząc na
rekordy ostatniej olimpiady w maratonie
z tą intensywnością bywa różnie, ale przyjmijmy
wartości dla przeciętnego człowieka.

W niektórych klubach fitness
kobiety podczas ćwiczeń na
aerobiku są męczone nierzadko przy tętnie
przekraczającym 150 uderzeń serca na min.
podczas takiego treningu spalają głównie
węglowodany a nie tłuszczyk jest to
mało skuteczny trening. Oczywiście że,
ogólny wygląd sylwetki po takim treningu
będzie lepszy i osoby ćwiczące będą miały lepsze
samopoczucie lecz, Tobie chodzi głównie
o skuteczne zwalczenie tłuszczyku.

Skuteczny trening to - trening aerobowy
np. na rowerku stacjonarnym 3-4 razy w
tygodniu w przedziale czasowym od 30 min do 1,5 godziny
przy tętnie max.130 uderzeń serca na min.to da
Ci wymarzone rezultaty.

Ostatnie badania przeprowadzane przez
naukowców wskazują że, równie dobre efekty
jak trening o niskiej intensywności daje
jeszcze trening:

2.INTERWAŁOWY

Polega on na tym, że wykonując bieg na
bieżni stacjonarnej przez np. 3
minuty biegniesz wolnym tempem a w
czwartej minucie zwiększasz szybkość
bieżni do tępa szybkiego, i następnie
obniżasz tępo biegu do wolnego znów na
3 minuty.

Taki trening nazywa się INTERWAŁOWY
czyli jest to metoda gdzie przez kilka minut
wykonujesz wysiłek mało intensywny po czym
zwiększasz na kolejne minuty jego intensywność
na dużą.

Taki trening powoduje, że spalasz kalorie zarówno
podczas treningu jak i po jego zakończeniu,
ponieważ organizm jest mocno rozgrzany to
zwiększa się jego metabolizm nawet podczas snu.

Jednak teorie te są jeszcze w fazie badań i
nie mają jeszcze potwierdzenia naukowego,
choć niektórzy zawodnicy przygotowujący się
do zawodów stosują ten rodzaj treningu i twierdzą,
że daje doskonałe efekty,
i co ważne oszczędza twój czas.

Wybór treningów pozostawiam Tobie,
pierwszy trening jest raczej dla ludzi
którzy mają dużo czasu i w sposób spokojny
mogą poćwiczyć, drugi trening jest
przeznaczony dla osób zapracowanych nie
mających zbytnio czasu na pobyt w siłowni
czy na wykonywanie dłuższych treningów.

Trening małej Intensywności powinien być
wykonywany przez okres od 30 do 90 min &amp;#8211;
to zależy od stopnia twojego wytrenowania.

Trening Interwałowy powinien być wykonywany
od 20 do 45 min i też zależy od twojego
doświadczenia treningowego.

Konto usunięte
Przy odchudzaniu nadrzędną rolę będzie pełnić dieta, a trening powinien ją uzupełniać. 5-6 posiłków dziennie, stanowiących równowartość naszego zapotrzebowania lub 100-300kcal mniej, skomponowanych z białek i tłuszczy,a węglowodany okołotreningowo:)
7 kwietnia 2010
agentptasiemleczko
Więc nie ma co się nim specjalnie przejmować, bo jeśli macie rozbujany metabolizm przez codzienne aeroby/interwały i trening siłowy 3-4x w tyg., to nikłe szanse, że organizm odłoży alko jako tłuszcz, jeszcze podczas wysiłku! (taniec)
7 kwietnia 2010
Konto usunięte
Z alkoholem jest różnie,tak jak różne są nasze organizmy. Idę o zakład, że jeśli będziecie pić i dużo się ruszać na imprezie w tańcu, cały alkohol zostanie zużyty na potrzeby energetyczne organizmu.Oczywiście zamiast słodkich drinków - wódka i sok ;)
7 kwietnia 2010
więcej komentarzy ( 22)
konto usunięte

Kilka oczywistych wskazówek, o których jednak często zapominamy...

1.Dorzuć więcej białka.

Większość ekspertów o d kulturystyki zaleca spożywanie przynajmniej 1 grama białka na kilogram wagi ciała dziennie. Aby przyspieszyć proces budowania, radzę abyś zwiększył spożycie białka od 1,5 do 2 gram na każdy kilogram ciała. Zwiększenie spożycia białka zwiększa syntezę protein chroniąc przed niedoborem białka. Efekt jest anaboliczny (wzrost jakościowy mięśni) niż kataboliczny ( atrofia spowodowana utratą masy mięśniowej).

2.Dorzuć więcej węglowodanów.

Dostarczanie 3 gram węglowodanów na każdy kilogram ciała dziennie powoduje, iż dostarczasz mnóstwo energii i kalorii, uzyskując pewność, że kalorie uzyskane z białka zostaną oszczędzone na korzyść wspierania wzrostu mięsni i ich odbudowę. Kolejnym pocieszający rezultat zwiększonej ilości węglowodanów stanowi to, iż ciało nie będzie sięgało po energię do tkanek mięśniowych.

3.Jedz właściwe tłuszcze.

Nie wszystkie tłuszcze są sobie równe. Kwasy tłuszczowe omega-3, występujące w łososiu zapobiegają zapaleniom mięśni, zwiększają glikogen oraz polepszają syntezę białek. Spożywaj ryby 3 razy w tygodniu.

4.Zwiększ przerwy na odpoczynek podczas treningu.

Stosowanie przerw pomiędzy seriami pozwala na natychmiastową regenerację mięśni. To umożliwi ci trenowanie z większymi ciężarami. Zadziwiająco proste. Duże obciążenie ( plus dobra forma) równa się dużej masie. Moje zalecenie to odpoczynek nie krótszy niż 2 minuty, a nie dłuższy niż 3 minuty, po każdej serii.

5.Jedz 6 posiłków dziennie.

Wiem, że to duży kłopot jeść sześć posiłków dziennie, ale zyskanie na masie przy 4 posiłkach dziennie nie idzie po prostu w parze u większości ludzi; tylko obdarzone genetyką "potwory " mogą zyskiwać masę przy cztero posiłkowym planie. Rozplanuj swoje 6 posiłków tak by jeść co 2, 3 godzimy. Ten rozkład pozwoli ci na podniesienie absorpcji i asymilacji cennych składników odżywczych.

6.Nie odrzucaj cukru.

Nie rezygnuj z szybko przyswajalnych węglowodanów- czyli cukrów prostych. Włączenie cukrów prostych do potreningowego posiłku pomaga powstrzymać produkcję kortyzolu - hormonu niszczącego mięśnie- a wspomaga wydzielanie insuliny. Spożyj 80-130 gram węglowodanów bezpośrednio po treningu, przynajmniej z połową pochodzącą z łatwoprzyswajalnych węglowodanów w postaci soku owocowego. Lodów beztłuszczowych lub produktów wytworzonych z białej mąki .

7.Spożywaj koktajle anaboliczne.

Koktajl, który ja wybrałem składa się z glutaminy i kreatyny. Dwa gramy glutaminy w posiłku zaraz po treningu może spowodować wzrost poziomu hormonów; 10 gram kreatyny może spowodować absorpcje wody do mięśni by zużyć ją do syntezy białek.

8.Eksperymentuj z kilkoma powtórzeniami, a dużymi ciężarami.

Włącz do treningu niską liczbę powtórzeń- 2 lub3 w serii- oraz duże ciężary, szczególnie przy złożonych ćwiczeniach takie jak przysiady, wyciskania, martwy ciąg. Te ciężkie wielostawowe ćwiczenia są stworzone dla rozwoju maksymalnej liczby mięśni.

9.Zaplanuj zwiększanie insuliny.

Stwórz posiłek potreningowy składający się z trzech suplementów, które zrobią wiele dobrego dla wspierania wydzielania insuliny: 400 miligramów kwasów alfa lipidowych dla polepszenia absorpcji węglowodanów przez mięśnie- nawet bez obecności insuliny, 200 mikrogramów chromu by ulepszyć wrażliwość mięśni na insulinę oraz 6 gramów aminokwasów rozgałęzionych dla poprawy procesu wydzielania się insuliny.

10.Ogranicz objętość treningu.

Pojęcie objętości treningu może być zdefiniowane jako liczba serii, jaką wykonujesz na każdą część ciała. Wykonywanie zbyt wielu serii wspomaga wydzielanie hormonów powodujących katabolizm, co odzwierciedla się podczas regeneracji i rekonwalescencji. Idealna ilość serii dla budowania masy to 6- 8 złożone z 2 ćwiczeń na mniejsze grupy mięśniowe i 10-12 serii składające się z 3 ćwiczeń na większe grupy mięśniowe.

Konto usunięte
to jak niema czasu przestrzegać to kulturystyka nie dla niego..zwiększyć ale z głowa a nie zacząć wpierdalać jak świnia wiadrami
9 kwietnia 2010
Konto usunięte
dobry materiał
6 kwietnia 2010
Konto usunięte
piszesz w pierwszych 5 punktach zeby wszystko zwiększać... co za duzo to i tak organizm nie przyswoi i wydali, a poza tym nie kazdy bedzie mial czas zeby to wszystko przestrzegac, najwazniejszy jest dynamiczny i energiczny trening
5 kwietnia 2010
więcej komentarzy ( 70)
konto usunięte

Arnold Classic 2010

1.Kai Greene

2.Phil Heath

3.Branch Warren

4.Dexter Jackson

5.Toney Freeman

6.Ronny Rockel

7.Roelly Winklaar

8.Hidetada Yamagashi

9.Melvin Anthony

10.Robert Piotrkowicz

11.Tarek Elsetouhi

12.Johnnie Jackson

13.Sergey Shelestov

Konto usunięte
jak dlamnie Branch Warren najlepiej wyglądał , Greene jakis taki nie proporcjonalny
13 marca 2010
Konto usunięte
no wiem wrzuciłem długiego ale potem przypomniałem sobie ze był właśnie wcześniej wrzucony żeby dłuższe wypociny wrzucać na forum
11 marca 2010
Konto usunięte
tak właśnie powinien wyglądać blog krótki w i temacie a osiągnięcia można rozpisywać na forum
11 marca 2010
więcej komentarzy ( 4)
konto usunięte

PLAN ĆWICZEŃ

Poniedziałek

Katka+biceps

Klatka:

Wyciskanie sztangi szerokim chwytem na ławce poziomej (3 serie x 5 powtórzeń)

Wyciskanie sztangi wąskim chwytem na ławce poziomej (3 serie x 5 powtórzeń)

Wyciskanie hantli na ławce poziomej (3 serie x 6 powtórzeń)

Rozpiętki na ławce poziomej (3 serie x 6 powtórzeń)

Rozpiętki na ławce skośnej (3 serie x 6 powtórzeń)

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej głową w górę (4 serie x 8 powtórzeń)

Wyciskanie sztangi na ławce skośnej głową w dół (3 serie x 5 powtórzeń)

Wyciskanie hantli na ławce skośnej głową w górę (4 serie x 8 powtórzeń)

Biceps:

Uginanie ramion ze sztangą stojąc podchwytem (4 serie x 5 powtórzeń)

Uginanie ramion z hantlami stojąc podchwytem (3 serie x 6 powtórzeń)

Uginanie ramion z hantlami siedząc na ławce skośnej (3 serie x 6 powtórzeń)

Uginanie ramienia z hantlem siedząc w podporze o kolano (3 serie x 8 powtórzeń)

Uginanie ramion ze sztangą na modlitewniku (3 serie x 5 powtórzeń)

Uginanie nadgarstków ze sztangą w siadzie (2 serie x 8 powtórzeń)

Środa

Plecy+triceps

Plecy

Ściąganie klamer rogów wyciągu górnego (3 serie x 10 powtórzeń)

Ściąganie drążka wyciągu górnego do klatki (3 serie x 10 powtórzeń)

Ściąganie drążka wyciągu górnego za głowę (3 serie x 10 powtórzeń)

Wiosłowanie sztangą do klatki (2 serie x 8 powtórzeń)

Wiosłowanie sztangą do brzucha(2 serie x 8 powtórzeń)

Wiosłowanie sztangielką w opadzie (3 serie x 6 powtórzeń)

Wiosłowanie na wyciągu dolnym do klatki (3 serie x 8 powtórzeń)

Skłony ze sztangą na barkach tzw. Dzień dobry (2 serie x 8 powtórzeń)

Podciąganie na drążku za głowę (3 serie max)

Podciąganie na drążku do szyi ( 3 serie max)

Wznosy barków szrugsy (3 serie x 8 powtórzeń)

Triceps:

Wyciskanie sztangi wąskim chwytem na ławce prostej (3 serie x 6 powtórzeń)

Wyciskanie francuskie sztangi siedząc (3 serie x 5 powtórzeń)

Wyciskanie francuskie sztangi leżąc (3 serir x 5 powtórzeń)

Wyciskanie francuskie hantlem jednorącz (3 serie x 5 powtórzeń)

Prostowanie przedramion na wyciągu nachwytem / podchwytem (3 serie x 6 powtórzeń)

Pompki w podporze tyłem (3 serie x 10 powtórzeń)

Pompki na poręczach (3 serie x 8 powtórzeń)



Piątek

Nogi+barki

Nogi:

Przysiad ze sztangą na karku (3 serie x 6 powtórzeń)

Wspięcia się na palce ze sztangą x 15 powtórzeń)

Wspięcia się na pietach ze sztangą (3 serie x 10 powtórzeń)

Martwy ciąg na prostych nogach (3 serie x 5 powtórzeń)

Prostowanie nóg na maszynie ławeczka (3 serie x 6 powtórzeń)

Zgięcia grzbietowe stopy z hantlami (3 serie x 10 powtórzeń)

Wykroki ze sztangą na karku (3 serie x 5 na każdą nogę)

Syzyfki (3 serie x 8 powtórzeń)

Barki:

Wyciskanie sztangi z przed głowy siedząc (serie x 6 powtórzeń)

Wyciskanie sztangi zza głowy siedząc (3 serie x 7 powtórzeń)

Wyciskanie hantli z przed głowy siedząc (3 serie x 6 powtórzeń)

Podciąganie sztangi do brody (3 serie x 6 powtórzeń)

Unoszenie hantli bokiem stojąc (3 serie x 6 powtórzeń)

Arnoldki (3 serie x 6 powtórzeń)

Konto usunięte
Wydaje mi sie czy te Ćw są bardziej na mase niz na rzeźbę? Słyszałem że najlepszym ćw. na rzeźbe sa małe cięzary i conajmniej 15 powtuzen.
8 kwietnia 2010
Konto usunięte
super trening
7 kwietnia 2010
Konto usunięte
Jak na swój wiek wzrost mam bardzo dobry i jeśli mam jeszcze urosnac to urosne...
1 kwietnia 2010
więcej komentarzy ( 32)