Powiadomienia Podglądacz Tak • Nie Głosy Czat Online Kamerki TV Szukaj Ranking Forum Gry Klub Gwiazd
konto usunięte

Coś z nowości

DESA Unicum zaprasza na wystawę sztuki japońskiej ? wśród 140 zgromadzonych obiektów będzie można obejrzeć i kupić m.in. tradycyjne miecze i drzeworyty japońskie z XVIII i XIX wieku, jak również zbroje oraz kimono. Wystawie towarzyszyć będą dwa spotkania z Henrykiem Sochą ?autorem wielu publikacji o Japonii, promujące jego najnowszy album.
Wystawa odbywa się w salonie Marchand przy Pl. Konstytucji 2 (Warszawa), czynna jest od 28 stycznia do 22 lutego 2011 r., oglądać ją można od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 ? 19:00, w soboty od 11:00 do 16:00.

Przygotowana wystawa stanowi wyjątkową okazję do obejrzenia w szerokim przekroju sztuki japońskiej ze zbiorów prywatnych. Jest to pierwsza tak duża wystawa komercyjna sztuki japońskiej po 1990 roku. Wystawa jest odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie sztuką i kulturą Orientu, która pod koniec XIX wieku inspirowała impresjonistów, a nawet artystów z okresu Młodej Polski. Obecnie arcydzieła chińskiej sztuki osiągają rekordowe ceny na zagranicznych aukcjach. Wraz z tym rośnie zainteresowanie sztuką całego regionu, a szczególnie sztuką japońską, prezentująca najwyższą klasę. Warto wspomnieć, że w listopadzie 2010 roku w niewielkim domu aukcyjnym w Londynie sprzedano chińską ceramiczną wazę za rekordowe 43 miliony funtów!
Znamienitą część obecnej wystawy stanowi 8 katan, czyli długich mieczy samurajskich. Wśród nich są wyjątkowe obiekty, np. XVIII- wieczny miecz wykonany przez mistrza Katsume?go, posiadający certyfikat NBTHK, przyznawany mieczom o wyjątkowej wartości historycznej. Bardzo rzadki jest też okaz z oprawą zdobioną srebrnymi elementami, wykonany przez mistrza Yoshikane z Shizen dla tamtejszego księcia. Oprócz nich, w części wystawy skupiającej się na zdobnictwie w sztuce wojennej, zobaczyć można m.in. zbroję samuraja z hełmem, pochodzące z XVIII ? XIX wieku wraz z maską datowaną na dwa wieki wcześniej oraz kolekcję tsub ? czyli ozdobnych jelców mieczy, które stanowią prawdziwe arcydzieła sztuki zdobniczej.
Drugą część ekspozycji stanowią unikatowe przedmioty japońskiego rzemiosła, takie jak używane w czasie ceremonii parzenia naparu pudełka do przechowywania liści herbaty, tzw. ?Cha ? ire?, które były traktowane jako prawdziwe dzieła sztuki i poddawane publicznej ocenie. Oprócz tego zobaczyć będzie można Inr?, czyli małe puzderko na drobne przedmioty, które zawieszano u pasa na sznurze.
Stosunkowo dużo, bo aż 25 obiektów to tradycyjne drzeworyty japońskie przedstawiające scenki z życia w dawnej Japonii ? wśród nich ?Nissaka, Sayo (przejście górskie)? z 1855 roku oraz ?Kurtyzana pośród śniegu, trzymająca parasolkę? z 1815 roku.
W dniu 9 lutego (środa) o godz. 18:00 i 19 lutego o 13:00 zapraszamy na spotkanie z panem Henrykiem Sochą ? wybitnym znawcą kultury i sztuki japońskiej, autorem wielu publikacji z tego zakresu.

Arczi512
???????
1 czerwca 2012
kathrina357
jak zwykle dla mnie to jest za daleko, a ja z chęcią bym poszła...
22 lutego 2011
więcej komentarzy ( -1)
konto usunięte

Visual scene

Już niebawem premiera pierwszego numeru "Visual Scene", pierwszego takiego magazynu o japońskiej popkulturze w Polsce. "Visual Scene" to przede wszystkim:

MANGA i ANIME
Wszelkie gatunki, typy i rodzaje estetyk. Tytuły, które ukształtowały współczesny rynek oraz nowości. Recenzje, zapowiedzi, newsy. Głosy dotyczące pierwszych tomów/odcinków wyczekiwanych pozycji.

LIGHT NOVELS
Coś dla wyobraźni ? niezwykle popularne w Japonii, silnie związane z mangą i anime krótkie czytadła? nie tylko dla młodzieży.

VISUAL NOVELS
Czy gry komputerowe opierające się w dużej mierze na zgłębianiu tekstu pisanego mają szansę znaleźć uznanie w Polsce?

DORAMA
Japoński dramat telewizyjny, czyli telenowela okiem mieszkańców Kraju Wschodzącego Słońca. Paradoksalnie wcale nie 200-odcinkowa, umiejętnie grająca z emocjami widza.

KINEMATOGRAFIA, MUZYKA, LITERATURA Kraju Kwitnącej Wiśni.
obsesje, dziwactwa i typowości współczesnego japońskiego SPOŁECZEŃSTWA.

...czyli japońska popkultura w pigułce, tak różna od zachodniej, zyskująca sobie coraz większe grono fanów i w Polsce. Tematem przewodnim #1 będą folklor, zjawy i współczesność. Enigmatycznie brzmiące tytuły artykułów niechaj pozostaną zaś jeszcze owiane tajemnicą ? niedługo premiera spisu treści. W numerze lepki klimat grozy, dziwadła z ludowych podań oraz bariera kontrastu ze współczesnością, coraz płynniejsza skądinąd. Komu bowiem obcy jest wizerunek shinigami czy długowłosej, mściwej zjawy? I jakie emocje kryją się za jej bladym licem? Nie zabraknie również opowiadań i komiksów ? już wkrótce premiera drugiej, tylnej okładki (komiksy zlokalizowane będą w układzie oryginalnych mang japońskich). Ponadto recenzje mang i anime, nowości dvd, konkursy. Premiera już w lutym, wyczekujcie kolejnych newsów. Tymczasem zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej:

www.visual-scene.yokatta.eu

Żródło: Klik

A dla osób zainteresowanych nauką japońskiego mamy coś nowego na forum KLIK

Dodaliśmy również coś dla lubiących czytać KLIK

Tak przy okazji, mamy dwóch nowych moderatorów

Konto usunięte
Ciężko mi powiedzieć, jaka będzie cena, ale samo wykonanie napewno od Otaku będzie inne. Póki co to tylko zapowiedź, więc poczekamy ;)
25 lutego 2011
Gaworzyna
Zależy jeszcze jaka cena pisemka. Jak wyżej niż 8 zł (więcej niż Otaku) to pasuje.
25 lutego 2011
kathrina357
jak się ukaże to zapewne kupię :]
22 lutego 2011
więcej komentarzy ( 3)
konto usunięte

Ekstrawagancja wśród wisiorków do telefonów? Japończyk potrafi.

Każdy kraj ma swoje osobliwe i unikalne cechy, a jego mieszkańców charakteryzują niecodzienne i nierzadko zjawiskowe zachowania i upodobania. Japonia jest tutaj z pewnością przodownikiem i można by długo wymieniać różnego rodzaju zachowania czy też oryginalne dziwactwa i obsesje Japończyków.

Jednym z takich sympatycznych dziwactw wśród Japończyków, z naciskiem na żeńską część populacji tego kraju, jest zamiłowanie do oryginalnych smyczy mocowanych na telefonach komórkowych z przeróżnymi wisiorkami. Chociaż szaleństwo to zdecydowanie wykracza poza granice Japonii i obejmuje chyba wszystkie kraje azjatyckie. Wśród niewielkich przedmiotów dyndających przy telefonach można zobaczyć dosłownie wszystko od postaci anime przez miniaturki torebek Prady, tradycyjne ozdoby azjatyckie, światełka, gwizdki, amulety, postacie bajek Disney?a itd., itp.


Ostatnio odwiedziłem stronę internetową firmy zajmującej się sprzedażą smyczy, wisiorków oraz wszelakich akcesoriów do telefonów komórkowych. Szczególną uwagę zwróciłem na wisiorki, które muszę przyznać zostały zaprojektowane dość odważnie. Chyba nie każdemu przypadłyby do gustu, ale sam pomysł jest intrygujący i nietuzinkowy. Z jednej strony mamy do czynienia ze zniewoloną sznurkiem, tradycyjną japońską figurką Kewpie, z drugiej strony to ciągle niezwykle milutki i niewinny dodatek do telefonu.

Każdy z wisiorków to jedyne 1,57 cala wysokości, nagi jak w dniu przyjścia na świat i obwiązany kolorowym sznureczkiem. Kewpie chyba to lubi bo mimo, że związany to ciągle się uśmiecha łobuz jeden. :-)


Kolejna intrygująca seria to dziewczyny maskotki z niewinnymi buziami, zamkniętymi oczkami i związane w fetyszystyczny sposób. Te również nie wyglądają na smutne z faktu bycia uwięzioną. Posiadacze telefonów mają do wyboru siedem propozycji: Geishe, Uczennicę, Pielęgniarkę, Policjantkę, Stewardesę, Pracownicę Biura oraz nagą Pani Domu odzianą jedynie we frywolny fartuszek.


Jeśli chodzi o wybór profesji to jest on dokonany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród mężczyzn zapytanych o zawody wśród kobiet, które uważają za najbardziej kobiece. Hmmm, czy aby na pewno tylko wśród Japończyków istnieje takie zamiłowanie do kobiet w uniformach? :-)

Opinie? Różne, że niemoralne, że niepoważne, że seksi, że fikuśne, a nawet perwersyjne. Jakie by nie było to wywołuje zainteresowanie i wzbudza emocje, a jestem przekonany, że właśnie o to chodziło pomysłodawcy tych gadżetów

Gaworzyna
O matko, córko i sąsiadko! Ja to chcę mieć! :D
25 lutego 2011
kathrina357
zgadzam się z wypowiedziami poniżej, a co do bloga to te wisiorki są super, sama bym z chęcią przywiązała taki do telefonu
20 lutego 2011
Konto usunięte
Prawda. Trzeba szukać po japońskich stronach, albo innych źródłach bo tak normalnie w sklepie ciężko dostać cokolwiek od razu :]
19 lutego 2011
matusiek90
kurcze szkoda że takie rzeczy u nas nie dostępne, wogóle uwarzam że za mało gadżetów mamy dostępnych z Japonii eh
19 lutego 2011
więcej komentarzy ( 1)
konto usunięte


Gra SUGOROKU

Grę Sugoroku przywieziono do Japonii prawdopodobnie w VI w. z Chin gdzie znana była pod nazwą ?Shuang -lu?. Wczesne modele planszy do gry ?Sugoroku? bazowały przypuszczalnie na wzorach chińskich. W cesarskim skarbcu Shoso-in w Nara znajduje się sugoroku-ban* z okresu Nara (710- 794), który był prawdopodobnie typowy także dla wczesnego okresu Heian (794 -1185). Późniejsze modele, które dominowały w okresie Muromachi (1338 -1573), Momoyama (1573- 1603) oraz Edo (1603 -1868), były w kształcie podwójnych, drewnianych pudeł.

Te stoliki do gry z czasem bogato dekorowano inkrustacją z masy perłowej i złota oraz pokrywano laką. Do gry Sugoroku potrzebne są dwie kostki do gry, które grający rzucają na początku gry oraz 15 krążków białych i 15 czarnych.
Ponieważ proces gry ?Sugoroku? związany był z ruchem pionów na planszy od jednego punktu wyjściowego do punktu kończącego grę, jedną z bardziej popularnych wersji Sugoroku w okresie Edo stała się gra pod nazwą ?53-y Sceny Tokaido? rozgrywana na dużej planszy papierowej, gdzie każde z 51 scen między startem a finiszem gry było opisane na głównej trasie od Edo do Kioto. Jeszcze inne odmiany tej gry zawierały ?podróże? wśród znanych aktorów, słynnych miejsc czy wydarzeń historycznych lub bazowały na ówczesnej popularnej literaturze czy sztukach teatru kabuki jak np. Chushingura


Gra SHOGI

Shogi są jedną z najstarszych gier planszowych - japońską odmianą zachodnich szachów, które pojawiły się w Japonii w okresie Nara (710- 794) za pośrednictwem Chin. Wśród istniejących współcześnie różnych wariantów tej gry, najczęściej rozgrywany jest na podstawowej planszy (9 x 9). Nie zachowały się pisemne przekazy z okresu Nara odnośnie zasad gry, natomiast istnieje kilka głównych form z okresu Heian (794 -1185). Współczesny wariant gry Shogi najbardziej podobny jest do gry z okresu Muromachi (1338 -1573). Wśród cech wyróżniających japońskie shogi jest możliwość umieszczenia jednej z ?zabitych? figur z powrotem na planszy w miejsce kolejnego ruchu oraz to, że wymaga się aby każdy ruch szachował króla. Figury oznaczone są japońskimi znakami kanji. Poniżej występujące różne warianty szachownicy shogi:
* nana shogi (3x3)
* micro shogi (4x5)
* kyoto shogi (5x5)
* mini shogi (5x5)
* judkin (6x6)
* tori shogi (7x7)
* cannon shogi (9x9)
* heian shogi (8x8)
* heian shogi (9x8)
* wa (11x11)
* chu shogi (12x12)
* dai shogi (15x15)
* tenjiku shogi (16x16)
* daidai shogi (17x17)
* maka daidai shogi (19x19)
* tai shogi (25x25)

Gra w GO

Ta jedna z najstarszych gier planszowych na świecie, została przywieziona prawdopodobnie przez mnichów buddyjskich około VII w. z Chin do Japonii i otrzymała tu nazwę Go. Chiński zapis nazwy tej gry We-iki w wolnym tłum. oznacza Gra planszowa polegająca na otoczeniu (przeciwnika). W VIII w. stała się popularna na dworze cesarskim w Japonii. Z początkiem XIII w. stała się narodową grą, rozpowszechnioną wśród wszystkich warstw społecznych. Świadectwem obyczajów związanych z tą grą jest klasyczne dzieło literatury japońskiej ?Genji monogatari? Murasaki Shikibu (ok. 973 - 1025), a także utwory Monzaemona Chikamatsu i innych autorów.
Do gry użyty bywa tradycyjny zestaw do gry go-ban wykonany z drewna morwy, paulowni lub cedru z kamieniami w pojemnikach. Kamienie sporządzone w/g wzorca Nihon-Ki-in mają formę spłaszczonych soczewek o średnicy 22 mm i wysokości 7 mm. Ustawia się je na skrzyżowaniach linii. Wszystkie skrzyżowania są równoważne. Celem gry jest zdobycie jak największego terytorium. Obszar zdobyty stanowią wolne pola otoczone szczelnie własnymi kamieniami.

Gra KEMARI

Już w okresie Heian (794 -1185) japońscy arystokraci grali w grę zwaną Kemari, która jest w części podobna do współczesnej piłki nożnej - jej początki sięgają VI wieku kiedy rozwinęła się w Japonii, zyskując początkowo popularność w Chinach i Południowej Azji. Kemari jest specyficzną grą, w której nie ma zwycięzców ani rywalizacji i jest dostępna dla wszystkich grup wiekowych grających. Celem gry jest utrzymanie piłki w powietrzu przy wspólnym wysiłku wszystkich graczy. Piłka zwana mari zrobiona jest z irchy z włosianym lub trocinowym wypełnieniem i ma średnicę około 25 cm. Tradycyjne reguły kemari wymagają aby w czterech narożach placu gry rosły drzewa (klon, wierzba, sosna lub wiśnia). Wyznaczają one teren zwany ?kikutsubo? długości około 15 m. W obecnych czasach gra rozgrywana jest najczęściej wiosną w ramach dorocznych festiwali. Gracze mogą być ubrani w dowolny sposób, niemniej w czasie festiwali często występują w strojach zwanych ?kariginu? nawiązujących do ubrań z okresu Asuka (552 -710).

Gra GITCHO

Gra Gitcho stała się popularna początkowo wśród dworskiej elity w okresie Heian (794 -1185), natomiast szerzej wśród niższych warstw społeczeństwa dopiero w okresie Edo (1603 -1868). Niewiele wiadomo na temat ówczesnych zasad tej gry. Przypuszcza się, że w pewnym przybliżeniu podobna była do współczesnego hokeja albo do gry w krokieta. Do dworskich rozgrywek używano drewnianych kijów (cho) wygiętych w kształcie litery J malowanych na jasne kolory oraz drewnianych piłeczek (kyu). Wśród niższych warstw społecznych rozpowszechnione były proste drewniane deseczki do odbijania małej drewnianej piłeczki. Odmianą gry Gitcho rozgrywaną na koniach jest ?Dakyu? (japońskie polo) lub Kiba dakyu. Pełny rozkit tej gry nastąpił w czasie rządów z namiotu w okresie Kamakura (1185 -1333). Tradycyjne kolory przeciwnych drużyn graczy to biel i czerwień. Obecnie, rozrywka ta utrzymywana jest przez nieliczną grupę pasjonatów, którzy organizują zawody jako część dorocznych festiwali organizowanych przy świątyniach buddyjskich lub chramach shinto.

Gra KAI - AWASE

Jedną z ulubionych rozrywek w dworskich kręgach, zarówno kobiet jak mężczyzn, w okresie Edo (1603 ?1868) była gra zwana Kai-awase. Japońskie słowo kai - to muszla, awaseru oznacza dopasować, zgrać, połączyć. Klasyczny zestaw gry Kai-awase zawierał 360 par muszli małży o podobnych wymiarach (średnica ok. 5,5 -7,5cm). Każda para miała wewnątrz taki sam rysunek oparty na motywach klasycznej prozy, poezji bądź związany z porą roku (kwiaty, ptaki, arystokraci w barwnych kostiumach). Muszle na zewnątrz pozostawione były w stanie naturalnym. Muszle w zestawie nie zawsze były tak doskonale dobrane (awase), lecz dosłowne dopasowanie występowało w parze łączącej dwie połówki. Lewe połówki muszli zwane były jigai a prawe degai. Podczas gry, gdy muszle degai były wyjmowane z pudełka, ich połówki jigai były odnajdywane wśród rozłożonych muszli na podłodze malowaną stroną do dołu. Wygrywała osoba, która zebrała najwięcej jednakowych par. Współcześnie, najczęściej można kupić zestawy w ośmiokątnych ozdobnych pudłach zwanych kaioke zawierające 54 pary muszli.

Gra Hanetsuki

Tradycyjną japońską grą w okresie obchodów Nowego Roku jest ?Hanetsuki?. Przy pomocy drewnianych paletek zwanych hagoita odbijana jest lotka zwana ?hane?, której budowa przypomina kwiat. Gra podobna jest do europejskiego badmintona lecz rozgrywana jest bez siatki dzielącej grających. W przeszłości, osoba która popełniła błąd miała na twarzy rysowany czarnym atramentem znak. Gra toczyła się do czasu kiedy twarz jednej z grających była całkowicie pokryta atramentowymi znakami. Od czasu, kiedy hanetsuki stała się bardzo popularną grą, na paletkach malowano różnorodne ornamenty i wzory, które są obecnie przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów.

* W/g listy zinwentaryzowanych przedmiotów angielskiego wydania Sho-so-In Tanabetsu Mokuroku opublikowanego w 1951 r. i aktualizowanego w 1955 r. przez Japan Imperial Agency.
poz.130. Sugoroku gaming board, a shitan- wood stand (NORTH 37)
poz.131. Box for Sugoroku board, of braided bamboo strips (NORTH37) 33.7cm high.

Kornel Drzewiński www.japonia.org.pl

Gaworzyna
Kilka z tych gier gdzieś na konwentach widziałam, siedzieli przy tym godzinami. :)
25 lutego 2011
kathrina357
ciekawe
20 lutego 2011
więcej komentarzy ( -1)
konto usunięte

Zdjęcia

Jak zapewne zauważyliście, i jak już wspominałam, założyliśmy albumy ze zdjęciami.

Aktualnie możecie obejrzeć :

* Lampy

* Ulice

* Lalki

* Kimona

* Muzyków

* Ogrody

* Architekturę

* Tokyo

* Zabawki

* Jedzenie

* Sztuki walki

* Stroje

Zapraszam serdecznie i czekam na Wasze sugestie, co jeszcze chcielibyście zobaczyć.

Przypominam również o tematach na forum :

* Manga i anime

* Filmy

* Muzyka

* Sklepy

* Cosplay

Konto usunięte
A jak, znalazłam trochę ciekawych rzeczy to się dzielę ^^
25 lutego 2011
Gaworzyna
Pani administrator rozkręciła się. Super ^^
25 lutego 2011
Konto usunięte
Postaram się dorzucić więcej jak znajdę coś ładnego ;)
17 lutego 2011
kathrina357
ciekawe
17 lutego 2011
więcej komentarzy ( 1)
konto usunięte

MM! - anime

Liczba odcinków : 12
Napisane przez : Akinari Matsuno
Zilustrowane przez : Issei Hyoju
Wyreżyserowane przez : Tsuyoshi Nagasawa

Zabawna próba ukazania relacji międzyludzkich ^^
Głównym bohaterem jest Taro Sado i to właśnie jego dotyczy cała seria :>

Konto usunięte
Seria superowa całość obejrzałem w 1 dzień tylko szkoda że 12 odc.
26 grudnia 2011
Gaworzyna
Aż trzeba obejrzeć :D
25 lutego 2011
kathrina357
nie znam...
17 lutego 2011
więcej komentarzy ( 0)
Gaworzyna

DIY...

Jakiś czas temu w babskich rozmowach wrócił temat japońskich wzorów do haftowania. Czyli, jakie motywy rzucić nie tylko na kimono, ale i na obrus czy ozdobną chustkę.

Polecam zimowo-wiosenne bambusy i śliwy

Albo w wersji całorocznej bambusy i chryzantemy.

Dla bardziej wytrwałych i lubiących wzory bardziej skomplikowane dobre będą koła symbolizujące szczęście i powodzenie i (chyba) kwiaty kamelii.

A dla lubiących rzeczy unikalne, wzór z ?shimy, czyli lilie wodne.

Wszystkie inspiracje podpatrzone na starych i bardzo starych kimonach. :)

kathrina357
świetne, niestety nie umiem wyszywać...
17 lutego 2011
Konto usunięte
Świetne, na tym 1 zdjęciu wyglądają niemal trójwymiarowo ^^
15 lutego 2011
więcej komentarzy ( -1)
konto usunięte

Zapraszamy serdecznie do nowego tematu na naszym forum,

w całości poświęconemu filmom ^^

>KLIK<

A w tym szczególnym dniu,

wszystkim, którzy go obchodzą :

Udanych Walentynek!

Konto usunięte
O skoro tak to na pewno coś tam znajdziesz dla siebie, bo dałam kilka i dam jeszcze parę niebawem
17 lutego 2011
kathrina357
lubię japońskie filmy, w szczególności horrory :]
17 lutego 2011
więcej komentarzy ( -1)
konto usunięte

Zachęcam do obejrzenia 12odcinkowego anime, o chłopcu, który zapatrzony w gry komputerowe i zawarte w nich miłosne podboje, nie radzi sobie ze światem realnym i rzeczywistymi zdarzeniami, póki w jego życiu nie pojawia się demon. Chcąc, czy też nie, musi z nim współpracować... podrywając dziewczyny, by wyzwolić je spod uroku 'złych dusz', jakie zawładnęły ich sercami.

Konto usunięte
O to super, dobrze wiedzieć, że notka się przydała ^^
14 lutego 2011
Gaworzyna
Ja na pewno obejrzę, zaciekawiło mnie :D
14 lutego 2011
Konto usunięte
Jest to dość nowe anime, dlatego pomyślałam, że o tym wspomnę, bo nie jest chyba zbyt dobrze znane ;)
13 lutego 2011
kathrina357
może obejrzę :]
13 lutego 2011
więcej komentarzy ( 1)
konto usunięte

Deviantart.com

Dziś chciałabym się z Wami podzielić fotkami / obrazkami z pewnej stronki w necie czyli Deviantart

Oto Japonia widziana oczami artystow z tej strony:

Więcej prac z tego rodzaju możecie znaleźć w galerii auroreblackcat

Miłego oglądania ^.~

kathrina357
świetne :]
13 lutego 2011
Konto usunięte
Bardzo^^ mają świetną kolorystkę
13 lutego 2011
Konto usunięte
Cieszę się, że się podobają ^^
12 lutego 2011
Konto usunięte
śliczne obrazki;3
12 lutego 2011
więcej komentarzy ( 1)