Czekolada

Czekolada

Historia czekolady

Siema :)

Historia czekolady

Dzieje czekolady są bardzo długie i pasjonujące. A wszystko zaczęlo się ponad grubo ponad tysiąc lat temu w przebogatej kulturze Majów...

600 r.: Majowie stworzyli najwcześniejsze znane plantacje kakao: cenne dobro wykorzystywane jako środek płatniczy, miara do obliczeń oraz surowiec do wyrobu napoju zwanego xocoatl.

1200 r.: Aztekowie podbili lud Majów i nałożyli na niego daniny spłacane nasionami kakao. Kakao stało się napojem z wyboru na cesarskim dworze Montezumy, gdzie aromatyzowano je wanilią.

1492 r.: Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę – a także nasiona kakao! Zabrał je ze sobą na hiszpański dwór króla Ferdynanda, lecz ich smaku nie uznano tam za szczególnie przyjemny.

1519 r.: W okresie podboju Meksyku hiszpański podróżnik Cortez był pierwszym Europejczykiem, który skosztował czekolady. Zrozumiał, że kakao to cenny towar i stworzył pierwszą plantację: jest to pierwszy przykład uprawy eksportowej.

1528 r.: Cortez przywiózł do Hiszpanii narzędzia do sporządzania kakao. Hiszpanie stosowali receptury Azteków, lecz dodawali do nich chilli i korzenie, gdyż napój był nadal zbyt gorzki.

Data, w której zaczęto dodawać do napoju cukru, nie jest pewna.
Hiszpańska arystokracja zaczęła delektować się kakao znacznie częściej i z czasem zaczęto podawać je na ciepło z cynamonem i wanilią.


1615 r.: Kakao dociera do Francji i staje się modnym napojem.

Koniec XVII w.: Kakao dociera do Belgii, Niemiec i Szwajcarii, a niedługo potem do Austrii i Włoch.

1795 r.: Dr Joseph Fry z Bristolu był pierwszym Brytyjczykiem wytwarzającym czekoladę w dużych ilościach, stosując silnik parowy do mielenia ziarna.

1828: Holenderski producent czekolady C.J. Van Houten wynalazł maszynę, która wyciskała z nasion masło kakaowe, dzięki czemu uzyskiwano więcej płynu i napój o przyjemniejszym smaku.

1875: Szwajcar Daniel Peter dodał do czekolady skondensowane mleko i stworzył mleczną czekoladę w formie stałej przeznaczoną do jedzenia.

1879: Szwajcar Rodolphe Lindt wynalazł oryginalną metodę rafinowania czekolady. Proces Lindta znany jest jako „conching” lub „rafinacja konchowa”. Narodziła się ciemna czekolada o tak wysokiej jakości, że zupełnie nie przypominała już xocoatl.

Dokształciliście się trochę ????

Pozdrawiam wszstkich!

Konto usunięte
dużo informacji o czekoladzie :D
23 June 2013
Konto usunięte
to sie dokształciłem :D
31 May 2010
Konto usunięte
mmmm Czekolada:D:D uwielbiam:)
4 May 2010
MissMakeup
Fajnie :) dzięki za edukację ;p
21 April 2010
Konto usunięte
Czeekooolaadaa xpp.
16 April 2010
Konto usunięte
Czekolada jest pychaa ;DD!
24 March 2010
chikane
ciekawe :)
15 March 2010
Konto usunięte
Majowie wynalzli czekolade!! tak uprzyjemnili zycie czlowieczenstwu, a chca je nam zabrac apokalipsa... wstyd :D ale za czekolade to ja dziekuje :D :)
14 March 2010
Konto usunięte
świetny blog, gratuluje :)
14 March 2010
DarkMeeby
wow, to czekolada stara jest :D
14 March 2010
więcej komentarzy (5)