Pogodynka
Posty: 9521 (po ~71 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 21
Pogodynka
  21 grudnia 2009 (pierwszy post)

1. Oblicz pole powierzchni a) bocznej , b) całkowitej ostrosłupa prawidłowego czworokątnego o krawędzi podstawy a=6 cm i krawędzi bocznej b=5 cm...

2. Wodę z wypełnionego akwarium o wymiarach 30cm x 40cm x 50cm przelano do drugiego akwarium, którego podstawą jest prostokąt o bokach 60cm x 35cm.
Jaki będzie poziom wody w drugim akwarium, jeżeli wiadomo, że obydwa są prostopadłościanami...

Generalnie zrobiłam te zadania ale nie wiem czy dobrze obliczyłam.. i byłabym wdzięczna za odpowiedzi jak to rozwiązać...

"Zadaj sobie pytanie, czy to, co robisz dzisiaj, przybliża cię do tego, co chcesz robić jutro. "
Maaniaxdd
Maaniaxdd
  21 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Generalnie zrobiłam te zadania ale nie wiem czy dobrze obliczyłam.

taaa .... xD
blintex
blintex
  21 grudnia 2009

1. a) p.p.bocznej czyli samych trójkątów = 48cm2 (każdy trójkąt ma pole = 12cm2)
b) p.p.całkowitej czyli jeśli dobrze rozumiem łącznie z podstawą = 48cm2 (p.p.b) + pole podstawy 36cm2 = 84cm2

2. 30cm x 40cm x 50cm objętość = 60 000cm3 więc jeśli dobrze rozumiem, objętość drugiego musi być taka sama:
60cm x 35cm = 2100cm2
60 000/ 2100 = ~28,57cm
tyle, że jak mi wychodzą liczby po przecinku w trywialnych zadaniach, to zawsze wydaje mi się, że coś zrobiłem nie tak ^^ więc głowy za to nie dam

Pogodynka
Posty: 9521 (po ~71 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 21
Pogodynka
  21 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: 2. 30cm x 40cm x 50cm objętość = 60 000cm3 więc jeśli dobrze rozumiem, objętość drugiego musi być taka sama: 60cm x 35cm = 2100cm2 60 000/ 2100 = ~28,57cm tyle, że jak mi wychodzą liczby po przecinku w trywialnych zadaniach, to zawsze wydaje mi się, że coś zrobiłem nie tak ^^ więc głowy za to nie dam

no to to zadanie mam dobrze :D

za to to pierwsze cos zwaliłam ;D bo mi inny wynik wyszedł:P
"Zadaj sobie pytanie, czy to, co robisz dzisiaj, przybliża cię do tego, co chcesz robić jutro. "
blintex
blintex
  21 grudnia 2009

czekaj, dobra to z trójkątami jest źle :P zaraz jeszcze raz policze

blintex
blintex
  21 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: czekaj, dobra to z trójkątami jest źle :P zaraz jeszcze raz policze

Jednak zostane przy tym co wczesniej dalem:
Liczymy pole jednego z trojkatów. Jako, że sa ta trójkąty równoramienne, więc wysokość podzieli trójkąt na 2 równe części i będzie pod kątem 90 stopni do podstawy dzięki czemu liczymy ją z twierdzenia pitagorasa: a kwadrat (nasze 1/2 "a" czyli 1/2 * 6cm = 3cm) + b kwadrat (nasze H) = c kwadrat (nasza krawedz boczna czyli 5cm) = 9cm2 + H = 25cm2 H= 4cm. Pole tego trójkąta = 1/2 * a * h = 1/2 * 6cm * 4cm = 12cm2.
Pole podstawy = a kwadrat = 6cm * 6cm = 36cm2
Pole boczne= 4x pole trójkąta = 48cm2
Pole calkowite = 48cm2 + 36cm2 = 84cm2
Jeśli to jest źle, to jestem ciemna masa :P
Pogodynka
Posty: 9521 (po ~71 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 21
Pogodynka
  21 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Jednak zostane przy tym co wczesniej dalem: Liczymy pole jednego z trojkatów. Jako, że sa ta trójkąty równoramienne, więc wysokość podzieli trójkąt na 2 równe części i będzie pod kątem 90 stopni do podstawy dzięki czemu liczymy ją z twierdzenia pitagorasa: a kwadrat (nasze 1/2 "a" czyli 1/2 * 6cm = 3cm) + b kwadrat (nasze H) = c kwadrat (nasza krawedz boczna czyli 5cm) = 9cm2 + H = 25cm2 H= 4cm. Pole tego trójkąta = 1/2 * a * h = 1/2 * 6cm * 4cm = 12cm2. Pole podstawy = a kwadrat = 6cm * 6cm = 36cm2 Pole boczne= 4x pole trójkąta = 48cm2 Pole calkowite = 48cm2 + 36cm2 = 84cm2 Jeśli to jest źle, to jestem ciemna masa :P

Kurde czyli ja coś miała żle...
dzieki wielkie :D
"Zadaj sobie pytanie, czy to, co robisz dzisiaj, przybliża cię do tego, co chcesz robić jutro. "
ExclusiveNadine
ExclusiveNadine
  21 grudnia 2009

po co tam matmę robisz, swięta zaraz, czas wolny ;P

julCiak69
julCiak69
  21 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: po co tam matmę robisz, swięta zaraz, czas wolny ;P

niektórzy codziennie mają matmę po dwie godziny lekcyjne. :ninja:
RedTea
RedTea
  22 grudnia 2009

Mam dyskalkulię, nie obliczę :ninja:
Patrzę na tą "Waszą" matematykę, i aż się boję matury :and:
Mam nadzieję, że wycofają tą matematykę, zanim do matury dotrę :ninja:

Pogodynka
Posty: 9521 (po ~71 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 21
Pogodynka
  22 grudnia 2009
julCiak69
julCiak69: niektórzy codziennie mają matmę po dwie godziny lekcyjne.

własnie :P

RedTea
RedTea: Mam dyskalkulię, nie obliczę Patrzę na tą "Waszą" matematykę, i aż się boję matury Mam nadzieję, że wycofają tą matematykę, zanim do matury dotrę

oj nie będzie tak żle.. :P
"Zadaj sobie pytanie, czy to, co robisz dzisiaj, przybliża cię do tego, co chcesz robić jutro. "
RedTea
RedTea
  22 grudnia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: oj nie będzie tak żle.. :P
nie wiesz, co mówisz :ninja:
feuliette
feuliette
  22 grudnia 2009
julCiak69
julCiak69: niektórzy codziennie mają matmę po dwie godziny lekcyjne.

:zonk: ja mam 3 matmy o.O
znajduch
znajduch
  22 grudnia 2009
RedTea
RedTea: Mam dyskalkulię, nie obliczę Patrzę na tą "Waszą" matematykę, i aż się boję matury Mam nadzieję, że wycofają tą matematykę, zanim do matury dotrę

Mam nadzieję, że to była ironia. Zadania tutaj przedstawione są na poziomie gównianym... nawet nie maturalnym ;)Wystarczy umieć czytać (a to humaniści chyba potrafią:woot:) wzory są podane w treści zadania ;)

Swoją drogą... dlaczego ja, umysł ścisły musiałem się męczyć z maturą z polskiego, a Wy humaniści nie macie się męczyć z matmą? Ktoś musi mi umieć wydać resztę w spożywczaku :ninja:
thomas893
thomas893
  22 grudnia 2009

prawdziwa matematyka to się na studiach zaczyna, więc nie przesadzać :P

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.