DunklesHefeWeize
DunklesHefeWeize
  30 listopada 2009 (pierwszy post)

mam zadanka z fiz do zrobienia. 5 juz zrobilem. zostaly mi jeszcze 3 i nie mam pjecia jak to zrobic. pomoze ktos??
1.Jaką moc musi mieć grzałka elektryczna aby 1 l wody o temp 20 stopni C doprowadzic do wrzenia w ciagu 2 minut?
2. W tafli lodu o temp 0 stopni C zrobiono wgłębienie. Do tego wgłębienia wlano 0,4 kg płynnego ołowiu o temp topnienia tj. 327 stopni C. Ołów ten stopił 0,0755kg lodu. Oblicz ciepło topnienia ołowiu. Ciepło topnienia lodu wynosi 332000 J/kg, a ciepło właściwe ołowiu wynosi 100 J/kg*K
3. Sześcienna kostka o krawędzi 50cm wykonana z drewna o gęstości 600kg/m sześcienny pływa po wodzie o gęstości 1000kg/m sześcienny. Jaki ciężar można umieścić na kostce, aby nie zanurzyła się ona całkowicie?

szato85
szato85
  1 grudnia 2009

ad 1)
Q=RI^2t=UIt=Pt - prawo Joule'a
ponieważ nie ma grzałek które miały by 100% sprawność należało by jeszcze umieścić współczynnik sprawności grzałki u.
Q=uPt
Q=cw*m(Tk-Tp)
wystarczy pozamieniać dane, kilka przekształceń i po zabawie.
chyba...:)

MyChA191288
MyChA191288
  1 grudnia 2009

Z jakiej wysokości musiałby spasc sopel lodowy aby jego temperatura wzrosła o jeden stopień ?

zakładamy że 50% energi zamieni się w ciepło

ciepło właściwe lodu 2400J/kg K

Proszę o pomoc

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.