dorota051991
dorota051991
  17 października 2009 (pierwszy post)

Hey;)wszystkim.Wiem że do matury jeszcze daleko,ale mam takie pytanko(troche z ciekawości):moim tematem na maturze będzie ,,Walka dobra ze złem'',jak myślicie jakich dodatkowych pytań mogę się spodziewać?
Chciałam głównie zająć się literaturą współczesną,(muszę to uogólnić gdyż jest to bardzo szeroki temat.)
Pozdrawiam wszystkich:mrgreen:

BezMajtekxD
BezMajtekxD
  17 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: z ciekawości

ciekawość to 1 stopień do piekła :zonk:
dorota051991
dorota051991
  17 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: ciekawość to 1 stopień do piekła

ooo no to już wiem gdzie pójdę po śmierci
BezMajtekxD
BezMajtekxD
  17 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: ooo no to już wiem gdzie pójdę po śmierci

się spotkamy , a to pech :pavarotti:
91kasia
91kasia
  17 października 2009

Na pewno odnośnie lektur, na których podstawie pracowałas, a co za tym idzie epoki w jakich powstaly. Głowne założenia epok itd... Jest wiele możliwości

dorota051991
dorota051991
  17 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: się spotkamy , a to pech

straszny:zonk:
dorota051991
dorota051991
  17 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Na pewno odnośnie lektur, na których podstawie pracowałas, a co za tym idzie epoki w jakich powstaly. Głowne założenia epok itd... Jest wiele możliwości

ok dzięki;)
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  17 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: ,jak myślicie jakich dodatkowych pytań mogę się spodziewać?

jak daleko można się posunąć w imię dobra by pokonać zło
...Ignorance is bliss...
margotka
margotka
  18 października 2009

hm.. kazdy podręcznik inaczej definiuje literaturę współczesną;) jedni maja cezure po 1939 r. inne po 1945 r. lub 1989 r. - więc najpierw to trzeba ustalić..na czyje badania się powołujesz :mrgreen:

dodatkowe pytania moga dotyczyć np. aksjologii, moralności, wyboru ... moze nawet się pojawić pojęcie "sytuacji tragicznej" ... nie ważne, ze dotczy dramatów starożytnych...

a jakie lektury zostały wybrane do pracy?

juleczkusia
juleczkusia
  18 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Hey;)wszystkim.Wiem że do matury jeszcze daleko,ale mam takie pytanko(troche z ciekawości):moim tematem na maturze będzie ,,Walka dobra ze złem'',jak myślicie jakich dodatkowych pytań mogę się spodziewać? Chciałam głównie zająć się literaturą współczesną,(muszę to uogólnić gdyż jest to bardzo szeroki temat.) Pozdrawiam wszystkich

o wszystko mogą Cię zapytać.
a poza tym powinnaś też wziąć przykład ze średniowiecza, czy ze starożytności.
sama współczesność nie wystarcza.
temat maturalny, jeżeli odnosi się do takich ogólnych tematów trzeba na tyle uogólnić, żeby nie bać się pytań :mrgreen:
ja akurat mam Kahlo i Witkacego. więc będę miała prawdopodobnie pytania o ich życiorys i epokę, w której żyli
dorota051991
dorota051991
  18 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: a poza tym powinnaś też wziąć przykład ze średniowiecza, czy ze starożytności.

nauczycielka powiedziała mi żebym to uogólniła,bo to jest tak szeroki temat że można opowiadać i opowiadać
dorota051991
dorota051991
  18 października 2009
margotka
margotka: a jakie lektury zostały wybrane do pracy?

myślałam właśnie nie nad lekturami szkolnymi ale nad takimi z fantastyki,najlepiej jest to pokazane w np.,,Harrym Poterze'',albo Władcy Pierścienia.Jeszcze do końca niewiem czym się zajmę muszę to przemyśleć.Ale dzięki za pomoc:mrgreen:
margotka
margotka
  19 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: nauczycielka powiedziała mi żebym to uogólniła,


uogólnienia rozszerzają temat... uszczegółowienia zawężają...

w malarstwie jest sporo odwołań do dobra i zła...

uważam, że harry czy władca to nie jest za dobry pomysł... lepiej odwołaj się do czegoś bardziej schematycznego (z kanonu lektur) ...

może lepsze byłyby bajki lub baśnie? np. Walka dobra ze złem w świetle bajek (tu mozesz wstawić każdy gatunek) wybranych epok ...
PeJakPaula
PeJakPaula
  19 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: jak myślicie jakich dodatkowych pytań mogę się spodziewać?

Temat jaki masz do opracowania jest bardzo rozległy więc takie same mogą być pytania.
Myślę, że możesz być poproszona o odwołanie się z problematyką do jakiś innych epok, oczywiście to tak dodatkowo nie jako jedno z podstawowych zagadnięć.
Ponadto mogą być pytania dotyczące Twojego indywidualnego podejścia w oparciu o stanowione prawo, kiedyś się z tym spotkałam przy podobnym temacie gdzie znajomy był zapytany właśnie o prawo. W zasadzie pytający chciał "wydusić" coś o dekalogu, w końcu to na tym bazuje prawo a co za nim idzie wybór dobra czy zła.
Jesli o wyborach mowa to również o to możesz być zapytana, w odwołaniu do konkretnych przykładów z literatury.
Może jeszcze pojawić się pytanie o zacierającą się granicę lub o sytuacje stojące na pograniczu takowego wyboru.
Nie wiem co jeszcze, cięzko trafić :)
PrOmYcZ3Q
PrOmYcZ3Q
  19 października 2009

także mogą paść jakieś pyt.odnośnnie biblii....

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.