zna ktoś może schemat interpretacji podanego fragmentu??
Jak interpretować fragment?
interpretacja wychodzi z analizy tekstu... musisz znać wszytskie środki, które znajdują się tekście... środki słowotwórcze, składniowe, rodzaje metafor (przekształceń semantycznych), jaki to rodzaj utworu, z jakiego wieku pochodzi...jeśli znasz autora to znając jego biografię wiele można wywnioskować...wszystko ci wyjdzie wtedy...pózniej dopiero piszesz co ty myślisz o tym utworze... nie zapomnij też o konkretyzacji - czyli o odwoływaniu się autora do innych dzieł i nasladowaniu stylów...no i zapożyczanie słów z innych języków (anglikanizmy, makaronizmy etc.)...
Liryka:
Temat,
charakterystyka podmiotu,
typ liryki,
kto,co, do kogo w jakim celu mówi
środki stylistyczne,językowe
konteksty
etc
Epika
Okreśelnie tematu,
Okreśelnie gatunku
umiejscowienie w tekście(jeśli to lektura)
Elementy świata przedstawionego(czas,przestrzeń,bohaterowie zdarzenia)
Narrator(charakterystyka i sp.mówienia,czyli wszelkie środki i ich funkcja)
Konteksty
etc.
Reszta wynika oczywiście z tematu i z tego na co w danym fragmencie należy zwrócić uwagę.
Boże wy wariujecie przez tą maturę, przecież interpretacja fragmentu tekstu chyba nie jest aż tak trudna, szczególnie dla osób, które siedząc na forum co dzień mają wiele tekstów do zinterpretowania.
Interpretując utwór powinnaś wiedziec w jakiej i/lub o jakiej rzeczywistości historycznej tworzył autor. Np. Mrożek pisał o PRL-u.
Ponadto w skład interpretacji wchodzi analiza, jest jej nieodzowną częścią. Trzeba zwrócic uwagę na strukturę dzieła, środki stylistyczne, kreacje bohaterów, podmiotu. Przy interpretacji konieczna jest znajomośc trendów poszczególnych epok literackich.
Pisz o rzeczach oczywistych. ; ) Jeśli pisze, że coś dzieje się w maju, to Ty także to napisz, jeśli bohaterką jest młoda kobieta to także to uwzględnij. Za to są punkty, a uczniowie często nie piszą o czymś, co jest wyraźnie ukazane, bo uznają to za nieważne. : )
Połamania długopisów.