dodka111
dodka111
  28 marca 2009 (pierwszy post)

Podstawy trapezu mają długość 35cm i 10 cm, a długości ramion wynoszą 20cm i 15 cm. Oblicz pole tego trapezu.
Do pola potrzebna jest wysokość, więc robiłam układ równań:
h kwadrat + y kwadrat = 20 kwadrat
h kwadrat + (25 - y) kwadrat = 15 kwadrat

wychodzi mi, że y = 20 a h = 0 :| nie wiem, co robie źle... pomoże ktoś?

shamaramorgan
shamaramorgan
  28 marca 2009

najlepiej wszystko sprowadzić do twierdzenia Pitagorasa.
Jeśli poprowadzisz dwie wysokości, powstanie Ci prostokąt, o boku mniejszej podstawy trapezu.
Różnica tych podstaw to bok bok trójkąta razy dwa.

shamaramorgan
shamaramorgan
  28 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Różnica tych podstaw to bok bok trójkąta razy dwa.

pomyłka to jest trójkąt prostokatny. masz jeszcze łatwiej, ale nie chcę za Ciebie robić zadania. Zrób tak jak Ci napisałam na początku. Narysuj sobie trapez, a sama dojdziesz do rozwiązania.
Tylko spróbuj to obliczyć z twierdzenia Pitagorasa.
dodka111
dodka111
  28 marca 2009

właśnie na tej podstawie zbudowałam ten układ równań. bo mam 2 niewiadome - wysokość i bok trójkąta (odcięty wysokością od dłuższej podstawy trapezu). mam rysunek, oznaczenia itd, ale coś nie tak jest z rozwiazaniem układu. A nie mogę wyłapać swojego błędu :|

wielkakupa12
wielkakupa12
  28 marca 2009

z uja a nietwierdzenia pitagorasa :zonk: zastanow sie najpier jak cos napiszesz, lol

wielkakupa12
wielkakupa12
  28 marca 2009

aha bym zapomnial to mozna jebnyac z twierdzenia cosinusow albo narysuj se prosta rownolegla do boku BC przechodzace przez punkt D, prosta przetnie ci gdzies podstawe AB w jakims tam punkcie zalozmy ze punkt nazywa sie M. I teraz zauwaz ze trojkat AMD jest prostokatny (z tw odwrotnego do tw pitagorasa). Dalej zadanie pojdzie, mozesz obliczyc wysokosc albo pole rownolegloboku i pole trojkata i do siebie dodac.

AguuusxDD
AguuusxDD
  28 marca 2009

35-10=25
czyli x+y=25 [gdzie x i y to przyprostokątne, które nie są wys. trapezu]
h^2 + x^2 =20^2
h^2 + y^2=15^2
więc
20^2-x^2 = 15^2 - y^2
x=25-y
lub
y=25-x

musisz jedno podstawić do wzoru i bd miała jedna niewiadomą.. i wtedy rozwiązać równanie..

dodka111
dodka111
  28 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte:

Szkoda tylko, że jestem na etapie gimnazjum i nie mam pojęcia o cosinusach ^^

Konto usunięte
Konto usunięte:

Dzięki wielkie za pomoc.
pawelmajer
pawelmajer
  28 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: zkoda tylko, że jestem na etapie gimnazjum i nie mam pojęcia o cosinusach ^^

to co to za szkoła ja w gimnazjum już miałem funkcję trygonometryczną
shamaramorgan
shamaramorgan
  28 marca 2009

ja się zastanawiam po co Ci te h i y
przeciez h masz jak na tacy :woot:
lulumk
lulumk
  28 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Szkoda tylko, że jestem na etapie gimnazjum i nie mam pojęcia o cosinusach ^^

Dziwne, bo ja w gimnazjum miałam funkcje trygonometryczne. :woot:
dodka111
dodka111
  28 marca 2009

My będziemy to dopiero (chyba) przerabiać. Babka nam zrobiła powtórki do egzaminu na początku roku (:zonk:), więc jesteśmy (teoretycznie) do tyłu. Poza tym nie wiem, czy to nie zostało wycofane, bo były zmiany w programie. A z tymi 2 niewiadomymi babka mi kazała zrobić, bo oddałam jej to zadanie zrobione tak tak pokazała shamaramorgan i jej się coś nie zgadzało. W każdym bądź razie dziękuję.

zmarzlaczeq
zmarzlaczeq
  29 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: ja się zastanawiam po co Ci te h i y przeciez h masz jak na tacy

ale nigdzie nie jest napisane, że jest to trójkąt prostokątny:-)
zmarzlaczeq
zmarzlaczeq
  29 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: trójkąt prostokątny:-)

tfu! trapez.
shamaramorgan
shamaramorgan
  29 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: ale nigdzie nie jest napisane, że jest to trójkąt prostokątny:-)

ale nie może być przeciez rownoramienny :woot:
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.