Chemia
" Związki te są bardzo trwałe, atomy są silnie związane. Między cząsteczkami występują bardzo słabe siły przyciągania, substancje te są na ogól gazami".
Chodzi o wiązania kowalencyjne spolaryzowane lub niespolaryzowane. Przepisywałam od koleżanki zeszyt i ona to miała tak napisane a nie wiem o jaki rodzaj wiązania chodzi. ;/
2.Anion- ma większy promień czy mniejszy niż atom z którego powstał?? Bo w tym zeszycie mam napisane, że kation ma większy, przy anionie pisze to samo ale mnie się wydaje inaczej.
dziękuję za ewentualną pomoc.
Wiązania spolaryzowane tworzą się pomiędzy atomami pierwiastków których elektroujemność jest w przedziale 0,4 do 1,7 w skali Paulinga. Niespolaryzowane od 0 do 0,4. (Są to wiązania homoatomowe czyli między tymi samymi atomami).
Pierwszy opis tyczy się wiązania niespolaryzowanego poniewaz jest taka zasada ze wartość elektroujemności jest proporcjonalna do siły z jaką jądro atomu przyciąga elektrony walencyjne (znajdujące się na powłoce walencyjnej). Im wyższa elektroujemność tym większą skłonność do przyciągania w swoim kierunku chmury elektronowej. Czyli jak "Między cząsteczkami występują bardzo słabe siły przyciągania" to musi być niespolaryzowane.
Promień atomu w dół każdej grupy rośnie, w okresie natomiast ze strony lewej do prawej maleje. Promienie jonów są mniejsze lub większe od promieni atomów tworzących te jony. Dla pierwiastków elektrododatnich promienie jonów są mniejsze od promieni atomów, natomiast pierwiastkom elektroujemnym odpowiadają promienie jonów większe od promieni ich atomów.
więc kationy mają większy promień niż atom z którego powstał a aniony mniejszy?
tfuu....zakręciłam się... źle.. Dla pierwiastków elektrododatnich promienie jonów są mniejsze od promieni atomów- kationy mają mniejszy promień...
Zgadza się ;)
Kationy mniejsze bo kation to jon o ładunku dodatnim a anion ma promień większy bo to jon o ładunku ujemnym.
Z drugiej strony weź sobie to na chłopski rozum. Masz jakiś atom pierwiastka. Jest on w stanie obojętnym i ma tam jakiś promień. Zabierz od niego elektrony z powłoki. Zabieranie zaczynasz od ostaniej powłoki, dlatego wniosek promień maleje gdy pierwiastek staje się jonowo dodatni.
Ok dzięki wszystkim za odp. ;)
W takim razie nauczyciel się pomylił albo koleżanka źle napisała.
Można zamknąć bo wiem już wszystko . ;)