flyleaf
flyleaf
  19 marca 2009 (pierwszy post)
Mam Takie zadanie. I chciałabym abyście mi je sprawdzili czy dobrze zrobiłam. Wiem, że cos pomieszałam bo wynik wychodzi mi nie ten co jest na odpowiedziach. Mi wychodzi -3x+3 a powinno być -3(x-3).
Treść zadania brzmi : Przedstaw w najprostszej postaci wyrażenia.
a zadanie przedstawia się mniej więcej tak :


Jeśli ktoś byłby mi w stanie pomóc będę wdzięczna.
xxEiTyxx
Posty: 63 (po ~126 znaków)
Reputacja: 3 | BluzgometrTM: 20
xxEiTyxx
  19 marca 2009

i dalej wychodzi
-3x=3
czyż nie?

Powyższy post to jeden z najbardziej elokwentnych i wysublimowanych wpisów na tym forum.
Zastanów się 10 razy, nim się do niego odwołasz, oraz ciesz się wiedzą płynącą z niego :)
***************************************

terencais
terencais
  19 marca 2009

zal, to sie nazywa matematyka? to ty chyba matmy nie widzialas

flyleaf
flyleaf
  19 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: i dalej wychodzi -3x=3 czyż nie?

tak wychodzi, tylko w tym sęk tkwi, że w odpowiedziach jest napisane -3(x-3).
flyleaf
flyleaf
  19 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: zal, to sie nazywa matematyka? to ty chyba matmy nie widzialas

a co niby? Język Polski?
terencais
terencais
  19 marca 2009

no supcio a moge wiedziec dlaczego przedzialy sa niedomkniete?

flyleaf
flyleaf
  19 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: no supcio a moge wiedziec dlaczego przedzialy sa niedomkniete?

Bo gdy jest znak > równe przedział jest zamknięty, gdzie znak > przedział otwarty.
A masz zrobić przedział np. x > równe od 4 , czyli wychodzi na to, że w tym przedziale będzie każda liczba większa niż 4, czyli jak mam u góry przedziały nie domkniętee czyli wychodzi na to, że jest to każda liczba, aż do + nieskończoności, kapujesz? Czy mam Ci to przedstawić w inny sposób?
terencais
terencais
  19 marca 2009

I nie rozumiem twojego rozbijania na przypadki, rysujesz os i prowizoryczne rysuneczki. (wszystkie funckje są rosnące).

y_{1}=x-2
y_{2}=x-3
y_{3}=x-4

I patrz czy w danym przedziale funkcja jest nad osia lub pod osią ...
W przedziale (3,4) y1 dodatni, y2 dodatnie i y3 ujemne.

-x+4-(x-3)-(x-2)=-x+4-x+3-x+2=-3x+9 i to jest najprostsza postac ;D Bez takiego wielkiego rozpisywania :D

terencais
terencais
  19 marca 2009

nie os a uklad wspolrzednych, psia mac :P

flyleaf
flyleaf
  19 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: I nie rozumiem twojego rozbijania na przypadki, rysujesz os i prowizoryczne rysuneczki. (wszystkie funckje są rosnące).

Robię tak jak babka nam kazała, innego sposobu nie znam.

Konto usunięte
Konto usunięte: nie os a uklad wspolrzednych, psia mac :P

Chłopie, ja mam wartość bezwzględna na osi a nie na układzie współrzędnych.

Radziu1988
Radziu1988
  19 marca 2009

no wiec wg mnie jezeli masz dane tylko przedzial (3,4) to nie musisz nic wiecej robic jak tylko spr to dla tych wartosci, nic nie trzeba rozpisywac tak jak Ty to robilas. podstawiasz cos z tego przedzialy np 3,5 wszedzie i spr jakie tam sa wartosci czy plus czy minus. no wiec w |x-4| wartosc bedzie ujemna czyli zapisujemy -x+4, dalej spr przedzial |x-3| tu wartosc bedzie dodatnia, ale przed mamy minus!! wiec otrzymujemy wraz z poprzednim -x+-x+3 no i spr dla ostatniego przedzialu |x-2| tu tez wartosc dodatnia, ale przed jest minus jak wczesniej wiec otrzymujemy z calosci -x+4-x+3-x+2 no i otrzymujesz -3x+9 czyli -3(x-3) i juz koniec :) a Ty sie nie madrzyj ze to nie matematyka bo sam tylko drwisz a nie pomagasz, o!

terencais
terencais
  19 marca 2009

o boze ... zakladasz ze masz 3 funkcje liniowe ktore zanzaczasz w ukladzie wspolrzednych i odczytujesz ich znaki, najszybszy i najlatwiejszy sposob.

Radziu1988
Radziu1988
  19 marca 2009

no terencais dobrze mowi, tak jak ja:) sie wzial do pomocy:) troche tam literowek zrobilem, jak cos niejasne to pytaj

flyleaf
flyleaf
  19 marca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: zakladasz ze masz 3 funkcje liniowe ktore zanzaczasz w ukladzie wspolrzednych i odczytujesz ich znaki, najszybszy i najlatwiejszy sposob.

Dla Ciebie.
ja ogólnie robię tak jak mam podane w książce i nie podawaj mi jakiś sposobów których w ogóle nie kminie.

Konto usunięte
Konto usunięte: o boze

jeśli masz marudzić, to może lepiej nie zaglądać tutaj?

Radziu1988
Radziu1988: no wiec wg mnie jezeli masz dane tylko przedzial (3,4) to nie musisz nic wiecej robic jak tylko spr to dla tych wartosci, nic nie trzeba rozpisywac tak jak Ty to robilas. podstawiasz cos z tego przedzialy np 3,5 wszedzie i spr jakie tam sa wartosci czy plus czy minus. no wiec w |x-4| wartosc bedzie ujemna czyli zapisujemy -x+4, dalej spr przedzial |x-3| tu wartosc bedzie dodatnia, ale przed mamy minus!! wiec otrzymujemy wraz z poprzednim -x+-x+3 no i spr dla ostatniego przedzialu |x-2| tu tez wartosc dodatnia, ale przed jest minus jak wczesniej wiec otrzymujemy z calosci -x+4-x+3-x+2 no i otrzymujesz -3x+9 czyli -3(x-3) i juz koniec :) a Ty sie nie madrzyj ze to nie matematyka bo sam tylko drwisz a nie pomagasz, o!

ok, dzięki. Ale ja bym wolała takim sposobem jakim mnie babka uczyła.
Może coś z znakami źle zrobiłam?
terencais
terencais
  19 marca 2009

a na osiach latwo sie mozna pomylic i dlugo schodzi rysowanie ... ;/ szkoda ze uczyla was tego sposobu :P

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.