kiss4auaa
kiss4auaa
  13 października 2009 (pierwszy post)

Książka o ponadczasowych wartościach. No właśnie. Jakie książki mają dla was ponadczasowe wartości i dlaczego?

margotka
margotka
  13 października 2009

każda wartość jest ponadczasowa

a literatura opowiada historię teraźniejszości przez pryzmat subiektywnej oceny autora... nawet, kiedy fabuła odnosi się do wydarzeń historycznych....dlatego, by coś nazwac literaturą musi spełnić 3 warunki;
obrazowanie
funkcję poetycką
fikcję literacką

kiss4auaa
kiss4auaa
  13 października 2009
margotka
margotka: każda wartość jest ponadczasowa

Zgadzam się, ale chcialabym się dowiedzieć w jakich książkach czytelnicy starają się doszukiwać owych wartości, dzięki którym mogą spojrzeć na świat z nowej perspektywy?
margotka
margotka
  13 października 2009

mamy za ciebie rozwiązać zadanie domowe?:P

w każdej, która jest dla nich ważna... i dotyczy ich przeżyć... bo tak na prawde to szukamy w książce tego, co znamy... przez pryzmat własnych doświadczeń... nie wazne czy jest to fantastyka, s/f, baśń czy kryminał...

ksiązki z innych epok odnosimy do teraźniejszości... nie jesteśmy w stanie patrzeć na fabułę tudzież świat przedstawiony z pespektywy epoki... bo jej nie znamy... tutaj wkrada się takie poęcie, jak konkretyzacja Ingardena... na chłopski rozum to taka interpretacja interpetacji... bo autor pisząc dzieło literackie dokonuje już interpetacji przestrzeni, a odbiorca dokonuje następnej interpetacji... z któej korzystają uczniowie przepisując bryk i tworzą kolejna interpetację i:P

z teorii literatury takimi zagadnieniami zajmował się Freud i KAzimierz Wyka...

westwoods
westwoods
  14 października 2009

Portret Doriana Greya. Oscara wilde'a.

Paulinessa
Paulinessa
  14 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Jakie książki mają dla was ponadczasowe wartości i dlaczego?


"Granica", ma nie tyle ukazane bezposrednio wartosci, ale pokazane skutki nie trzymania sie tych podstawowych.
ChceCieZgwalcicJuz
ChceCieZgwalcicJuz
  16 października 2009

a ja dorzuce tytuł książki''skafander i motyl'' przynajmniej ja tak uważam;)
UneCharogne
Posty: 549 (po ~260 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
UneCharogne
  19 października 2009

Mistrz i Małgorzata.
Oskar i pani Róża.

Przeczytasz, to się dowiesz, dlaczego.

Więcej tytułów na razie nie mogę sobie przypomnieć... :woot:

Yuui
Yuui
  21 października 2009
Ptasiek
Williama Whartona
Carlsb
Carlsb
  23 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: "Granica"


Nałkowskiej ? Bój się Boga .. toż nudna i do tej pory jak wspominam przymus czytania tej książki to robi mi się niedobrze ... inna sprawa, że tam jest dużo o wartościach ... ale sam koncept tej książki .. bleee

natomiast ... "Medaliony" tej samej autorki zrobiły na mnie ogromne wrażenie..ta sama autorka a dwie kompletnie różne książki... ale to dlatego zapewne ze względu na tematykę ...

"Początek" Szczypiorskiego też świetny...abstrahując od tego że w pewnym momencie zycia dał się złamać ówczesnej władzy .. ale nie mamy prawa go oceniać w tym wypadku..sami nie żyliśmy w tych czasach więc ...

"Inny Świat" Grudzińskiego ... też pełna wartości książka ..

wiele by wymieniać , oj wiele
Paulinessa
Paulinessa
  24 października 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Nałkowskiej ? Bój się Boga .. toż nudna i do tej pory jak wspominam przymus czytania tej książki to robi mi się niedobrze ... inna sprawa, że tam jest dużo o wartościach ... ale sam koncept tej książki .. bleee


Osobiście nie uwazam jej za nudna, A na pewno jest b. madra.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.