AdusiaOpole
AdusiaOpole
  18 stycznia 2009 (pierwszy post)

Witam.
Juz od jakiegos czasu poszukuje ksiazek, tekstow zrodlowych na temat Lilith, a dokladniej- Lilith jako zenski odpowiednik Szatana. Niestety, google milczy.
Czy moglby ktos z Was mi cos polecic?
Ewentualnie- czy ktos z Was ma dostep do ksiazki pt "Ustami Ewy"?

Pozdrawiam.

margotka
margotka
  18 stycznia 2009

"Wampiry i wilkołaki. Źródła,historia, legendy od antyku do współczesności " Peotia

w tej książe znajdziesz w bibliografi mnóstwo odnośników do innych tekstów... także polecam...

PoezjaCzarownicy
Posty: 4323 (po ~139 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
PoezjaCzarownicy
  18 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: uz od jakiegos czasu poszukuje ksiazek, tekstow zrodlowych na temat Lilith, a dokladniej- Lilith jako zenski odpowiednik Szatana. Niestety, google milczy. Czy moglby ktos z Was mi cos polecic?

Była taka ksiązka w Empiku...ale nie pamiętam jak sie zwała - cała jej poświęcona..:and:

Lilith - wg żydowskich podań (nie z Biblii!) pierwsza żona Adama, wygnana z raju za to, ze nie chciała sie podporządkować męskiej dominacji (Nie uznawała klasycznej pozycji seksualnej,zawsze chcąc być "na Adamie" a nie pod nim, za co Bóg strącił ją do piekieł)

Wg innych podań matka i kochanka Asmodeusza, starotestamentowego demona.

Aha, Lilith za to ze jako pierwsza przeciwstawiła sie mężczyźnie jest do dziś symbolem feministek:-)

Więcej już niestety nie pamiętam ale to ciekawa postać.

Nie, nie mamy z sobą nic wspólnego.

NuTiiiiii
Posty: 70111 (po ~86 znaków)
Reputacja: -1080 | BluzgometrTM: 51
NuTiiiiii
  18 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Lilith jako zenski odpowiednik Szatana. Niestety, google milczy.

pierwsze słysze;]

Ballantines rzeźbi to wspaniałe ciało :ziober2:
Oglądanie meczów to nie tylko rozrywka, ale wręcz terapia. Futbol pozwala oswoić i uwolnić emocje - agresję, frustrację i smutek :pilka:

Zorro90
Zorro90
  19 stycznia 2009

Tematyke Lilith na pewno przybliza Alan Humm (uni. of pensylvania)

najwiekszy zbior informacji apropos wyzej wspomnianej znajdziesz tu: http://ccat.sas.upenn.edu/~humm/Topics/Lilith/

mam nadzieje,ze znasz angielski ;)

ps. polskie tlumaczenie pierwszego artykulu znajdziesz tu: http://www.lilith.pl/index_pl.php?page=lilith/lilith.html

olewaaa
olewaaa
  19 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: "Ustami Ewy"

:zakochany:

Mam u siebie w bibliotece, zapraszam, województwo lubelskie :ziober2:
666kamilka666
666kamilka666
  19 stycznia 2009
PoezjaCzarownicy
PoezjaCzarownicy: Lilith - wg żydowskich podań (nie z Biblii!) pierwsza żona Adama, wygnana z raju za to, ze nie chciała sie podporządkować męskiej dominacji (Nie uznawała klasycznej pozycji seksualnej,zawsze chcąc być "na Adamie" a nie pod nim, za co Bóg strącił ją do piekieł)

Dokładnie tak..

Ogólnie słyszalam o niej. czytałam.. Ale za chorobcię sobie nie przypomnę w jakiej książce :and:
KazdyJuzWie
KazdyJuzWie
  19 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: czy ktos z Was ma dostep do ksiazki pt "Ustami Ewy"?

Możliwe, że jest u mnie w bibliotece.
Ponur
Posty: 59 (po ~227 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
Ponur
  19 stycznia 2009

Pierwszy raz o niej usłyszałem przy oglądaniu Neon Genesis Evangelion,ale nie wiem ile z tego prawdą.

PS.Praca maturalna? :)

Bóg Wybacza,Ja Nigdy
AdusiaOpole
AdusiaOpole
  19 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Tematyke Lilith na pewno przybliza Alan Humm (uni. of pensylvania) najwiekszy zbior informacji apropos wyzej wspomnianej znajdziesz tu: http://ccat.sas.upenn.edu/~humm/Topics/Lilith/ mam nadzieje,ze znasz angielski ;)

dziekuje,
z angielskim nie jest zle ;-)

Ponur
Ponur: PS.Praca maturalna? :)

Tak, marzy mi sie nie-schematyczne spojrzenie na Szatana . :)
Ponur
Posty: 59 (po ~227 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
Ponur
  19 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Tak, marzy mi sie nie-schematyczne spojrzenie na Szatana . :)

Masz dziewczyno pomysły,ale w sumie to sie ceni w dzisiejszych czasach.Ja swoją prace maturalną pisałem 3 godziny przed egzaminem.To były czasy...
Bóg Wybacza,Ja Nigdy
666kamilka666
666kamilka666
  20 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Tak, marzy mi sie nie-schematyczne spojrzenie na Szatana . :)

To jest taki temat na pracę maturalną? :wtf:
ILoveSzszszpidi
ILoveSzszszpidi
  20 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Lilith

mialam w szkole dziewczyne o tym imieniu... pochodzila chyba z Rumunii... zaluje, ze nie zapytalam, dlaczego akurat tak ma na imie...
666kamilka666
666kamilka666
  20 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: mialam w szkole dziewczyne o tym imieniu... pochodzila chyba z Rumunii... zaluje, ze nie zapytalam, dlaczego akurat tak ma na imie...

nk się kłania :ziober2:
PoezjaCzarownicy
Posty: 4323 (po ~139 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
PoezjaCzarownicy
  21 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: ak, marzy mi sie nie-schematyczne spojrzenie na Szatana . :)

Ojej, ja pisałam swego czasu prezentacje z róznych kreacji szatana w różnych epokach!

Miałam własnie tam Lilith no i jeszcze pare postaci...
To były czasy, no a potem poszłam na polonistyke i mi zapał do czytania przeszedł :mrgreen:

Nie, nie mamy z sobą nic wspólnego.

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.