RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  12 stycznia 2009 (pierwszy post)

Witam

Los wszystkich filmowych okropności z czasem jest taki sam.
Łagodnieją... bo na dłuższą metę nie da się pogodzić dwóch spraw - strachu przed potworami i kina.
Boimy się nieznanego, a jeśli coś jest opisane czy nakręcone to już nie jest takie straszne.
A trudno o lepsze wyobrażenie niż kilku częściowy cykl filmów.

Nic więc dziwnego że do dziś pamiętamy stwory z prozy Lovecrafta.
Dlaczego ? , bo nie wiemy jak one wyglądały.
Jeśli nie pokażesz potwora,będzie on straszniejszy.

M.in. na ten sam pomysł wpadł Steven Spielberg który kręcąc Szczęki miał zamiar ani razu przez cały film nie pokazać rekina.
Ale producenci wymogli na nim rekina i z każdą serią było go coraz więcej


oto kilka wybranych potworów które pokazały się w filmach i przez moment wywołały dreszczyk emocji, ale dziś z pewnością, jak wszyscy starzy znajomi, wywołują tylko dreszczyk wspomnień

Alien

Strach jaki wywołały (zwłaszcza za pierwszym razem) kosmiczne bestie zawdzięczają przede wszystkim oryginalnym projektom plastycznym.
(najbardziej nieziemski potwór w historii kina)
Kiedy jednak przyjrzeliśmy mu się dokładniej to już zamiast strachu i tajemnicy bardziej skupialiśmy się na strzelaninie
(jeszcze dziś pamiętam dawkę adrenaliny podczas nocnych potyczek w grze AvP 2)

Darth Vader

Vader straszył od pierwszego wejrzenia
swoim imagem , niskim głosem oraz mocą (duszenie siłą woli i umiejętnościami w walce świetlnymi mieczami)
niestety Vader przed śmiercią przechodzi na stronę dobra i 3 częściowy cykl filmów z nim oswoiły nas do jego postaci

Freddie Krueger

Kluczem do straszności Kruegera była zabawa ze snami.
Wszyscy odczuwamy irracjonalną obawę przed skrzyżowaniem się rzeczywistości i świata naszych marzeń sennych
Wystąpił w 8 filmach i już tak nie straszy lecz raczej bawi (ostania część)

King Kong

Straszył swoimi rozmiarami i faktem że biegania samopasem.
po za tym to dzikie zwierzę a my boimy się dzikich zwierząt na wolności.
niestety im więcej ją widzieliśmy zwłaszcza w pojedynkach z ludźmi strach zastąpiliśmy współczuciem i ostatecznie żalem gdy ginie
( a jakże straszny był King Kong nim się ukazał - mowa o filmie z 1976)

Predator

Co w nim przerażało ?
wszystko póki był niewidzialny i wielka niewiadomą
późnej stał się tylko kosmicznym wojownikiem

Hannibal Lecter

Bestia w ludzkiej skórze.
Przerażające w nim jest niezwykły spokój.
sztywniejemy ze strachu na myśl że tak zły i równocześnie wyrafinowany przestępca może na nas spojrzeć i zobaczyć w nas jakieś ciekawe danie
(jest to nr. 1 "czarnych charakterów" w kinie - według rankingów akademii filmowej)
niestety im więcej części tym większe próby uczłowieczenia Lectera.
a to błąd, siła tej postaci tkwi w tym że jest nieludzka, i taka powinna zostać.

Smakosz

Tajemnicza, zamaskowana bestia która żywi się ludźmi
w pierwszej części straszył do końca
(scena "stracha na wróble" świetna ..jak dla mnie)
w drugiej części niestety było go zbyt dużo ,zbyt często a co z tym idzie za mało straszliwie
to by było tyle ode mnie na początek

Pytania

1. Czy zgadzacie sie z tym cytatem ?
Jeśli nie pokażesz potwora,będzie on straszniejszy.
(według mnie tak.. nadal uważam że jednym ze straszniejszych horrorów jest Blair Witch Project [ wiem że nie wszyscy się z tym zgodzą] ale właśnie siła tego filmu było to że to czego się baliśmy nie było pokazane w filmie ani razu )
2. Czy znacie przykłady jeszcze innych "czarnych charakterów" które straszyły do czasu ?
(swoje wymieniłem ... kilka :ninja: )

3. Czy znacie takie które nadal was straszą ?

Pozdrawiam

P.S.
życzę sobie wszystkiego najlepszego
(wiem autoreklama :ninja: )
...Ignorance is bliss...
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  12 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: sam potwór lub jego brak nie jest straszny, chodzi raczej o cały scenariusz; sposób jego przedstawienia.

no może i tak ale nawet w azjatyckich horrorach .."czarne charaktery" straszą do czasu im więcej o nich wiemy

jak ostatnio wspomniane Lustra

Konto usunięte
Konto usunięte: z Hannibalem Lecterem nie zgodzę się. On był zły sam w sobie, więc jeśli nie byłby pokazany, film nie miałby sensu.

tak tak
ale przyznaj że im więcej części o nim tym mniejszy strach

Konto usunięte
Konto usunięte: ci azjaci to sami z siebie są straszni :/

ale jednak tacy sami

Konto usunięte
Konto usunięte: Bo, przecież, jeżeli potwora nie pokażemy to film może być lekko... niezrozumiały

ale wtedy na tym powinien się skupić scenariusz... opowiedzieć odpowiednio o potworze.. cała historie a reszte wykona za nas wyobraźnia

Konto usunięte
Konto usunięte: Dziewczynka z Ringu. Swego czasu była dla mnie całkowicie straszna, a teraz jest co najmniej śmieszna.

czyli "przejadłaś" się nią ?

Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Laleczka Chucky. Przez nią mam uraz do lalek.

horrory lat 80' - lat dziecięcych
...Ignorance is bliss...
baskas4
baskas4
  12 stycznia 2009
tomekkolarz
tomekkolarz: i te potworki z "Zejścia"

one były straszne dopóki się nie pokazały :d

tomekkolarz
tomekkolarz: tej czarnej kur..y będę się bał całe życie

tak jak ja :d
tak samo jak tej zdziry z widma

i tego dziecka z sierocińca
666kamilka666
666kamilka666
  12 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: no wiesz co? Klasyka horroru :d

A przestań :D

Konto usunięte
Konto usunięte: Dentysty też nie oglądałam i nie zamierzam - mam te same obawy co Ty. Co do Laleczki Chucky, to obejrzałam i teraz naprawdę patrzę krzywo na lalki.

:D.
A laleczka..hmm.. może gdybym obejrzała z 10lat temu to by mi zostawiła jakis ślad..a że teraz się lalkami nie bawię to.. ;-)
baskas4
baskas4
  12 stycznia 2009
RexMundi
RexMundi: no może i tak ale nawet w azjatyckich horrorach .."czarne charaktery" straszą do czasu im więcej o nich wiemy

w azjatyckich horrorach straszne jest dosłownie wszystko.
Tak samo wszystkie jest takie powolne, melancholijne. Muzyka, ludzie, akcja.
I to jest w tym najstraszniejsze. To, że nie wiadomo kiedy stanie się coś złego. ;-)
RexMundi
RexMundi: ale przyznaj że im więcej części o nim tym mniejszy strach

fakt. Ten ostatni film -po drugiej stronie maski, czy coś takiego, wcale nie był straszny.

RexMundi
RexMundi: ale jednak tacy sami

:crylol: oglądając horrory azjatyckie nigdy nie wiem kto jest kim :d
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  12 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: 1.Zawsze boimy się tego, czego nie znamy.. Śmierci, duchów, Boga..

nom

Konto usunięte
Konto usunięte: . Chyba Jigsaw.. Chociaż on był dla mnie przerażający w tym, że zawsze znalazł racjonalne wytłumaczenie swoich bestialskich czynów..

kolejny przykład tego że z kolejnymi częściami "potwór" staję się mniej straszny

Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Chyba klasyki.. Nie konkretne postaci, ale duchy, wampiry, jakieś potwory wyłaniające się z ciemności.. Zawsze gdy idę ciemną uliczką, jestem sama w lesie, lub w nocy w domu, Zaczynam sobie od razu wyobrażać że X zaraz wyskoczy na mnie zza zakrętu.. I zawsze tego X uosabiam z jakąś postacią z horroru..

wyobraźnia działa
też tak mam

albo np. jak wystaję mi nogi lub ręka za łózka :ninja:

Konto usunięte
Konto usunięte: Co do Laleczki Chucky, to obejrzałam i teraz naprawdę patrzę krzywo na lalki.

a widziałaś Dead Silence (2007)

Konto usunięte
Konto usunięte: Pewnie dlatego, że przez cały czas trwania filmu czekaliśmy w napięciu na ujawnienie się owego stwora. I zapewne za drugim razem podczas oglądania jest mniej strachu ;>

nie wiem :woot:
ja nadal sie boje tego filmu
krzyku dzieci ..myśli że gdzies tam w lesie jest wiedzma ,drwal itd. :tak:

tomekkolarz
tomekkolarz: Dużo w tym prawdy chociaż jak by nie było widać w cale "tego czegoś" lub "kogoś" film by się stał troche irytujący, chociaż np w Blair witch project to że nie było widać "cosia" tylko potęgowało uczucie strachu. ja najbardziej lubie jak jest długo długo tajemniczo a dopiero pod koniec widać potwora przykład Ringu, Ringu 2 i Ringu 0 lubie jak film mnie troche znudzi a potem dostaje taki nagły skok adrenaliny :D jak to było w przypadku "Opowieści o dwóch siostrach"

owszem im dłużej nie wiadomo co kryję ciemność tym lepiej ;]
BWP też ..niby cisza spokój ..dzieciaki przesadzają a tu nagle końcowa scena :wtf:

tomekkolarz
tomekkolarz: Sadako tej czarnej kur..y będę się bał całe życie

mnie chyba bardziej przeraża ta z KLĄTWY

choć to prawie to samo
...Ignorance is bliss...
666kamilka666
666kamilka666
  12 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: No te dzieci. Normalnie ich płacz, pisk, zlowieszczy śmiech przyprawia mnie o dreszcze, a jak biorą do swych małych pozornie niewinnych rączek jakies ostre narzędzia to już w ogole mam ochotę film wyłaczyć i do niego nie wracać. Nie lubię, dziecko z niewinnością mi sie kojarzy, dlatego nie moge znieść takowych scen, gdzie dziecko morduje, gdzie dziecko okalecza, myślę, ze powinni zakazać towrzenia takich gównien, o!.

Takie dzieci są straszne..
Ale wiesz.. To chyba właśnie się przejadło..
Co nie horror to dzieci z pięcioma gowami, dzieci z czerwonymi oczami, dzieci ze szponami..
Poza tym, pójdź do podstawówki i zobacz czy te dzieci sa naprwdę takie niewinne :ziober2:
baskas4
baskas4
  12 stycznia 2009
RexMundi
RexMundi: albo np. jak wystaję mi nogi lub ręka za łózka

a ja zawsze sie boję, że ktoś pociągnie mi kołdrę i zaraz później wyjdzie zza łóżka (chociaż tak naprawdę szpara między moim łóżkiem a ścianą jest bardzo wąska) :and:
666kamilka666
666kamilka666
  12 stycznia 2009
RexMundi
RexMundi: nom

nom ;)

RexMundi
RexMundi: kolejny przykład tego że z kolejnymi częściami "potwór" staję się mniej straszny

Mhm. Chociaż właśnie mnie przerażał tym do końca, że potrafił znajdować te wytłumaczenia.. Chociaż zawsze miał te same "kary"

RexMundi
RexMundi: wyobraźnia działa też tak mam albo np. jak wystaję mi nogi lub ręka za łózka

Zawsze sobie wyobrażałam że jak usnę, to macki się wysuną spod łóżka i mnie oplotą :ziober2:.
Albo znasz te mity o "zmorze" czy tam jakieś, co siada na facetach okrakiem i dusi?:ninja:

RexMundi
RexMundi: a widziałaś Dead Silence (2007)

nie, o czym?
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  12 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: No i wyobraźnia działa na przyspieszonych obrotach.

jeszcze jak jest rozbudowana

Konto usunięte
Konto usunięte: Gremliny i Critersy

Gremliny może nie ale Critersy :tak:

Konto usunięte
Konto usunięte: clowny

Pennywise :rock:

Konto usunięte
Konto usunięte: Egzorcysta,

chcialem jeszcze umieścić to w czołówce..ale w sumie..czy tu boimy się dziecka ? kobiety ? osoby czy tego co ję opętało ..bo w sumie..nie widzimy demona, "zła"

Konto usunięte
Konto usunięte: ten mały jak był maly

straszne :ninja:

widziałem ten urywek akurat :tak:

Konto usunięte
Konto usunięte: Normalnie ich płacz, pisk, zlowieszczy śmiech przyprawia mnie o dreszcze, a jak biorą do swych małych pozornie niewinnych rączek jakies ostre narzędzia to już w ogole mam ochotę film wyłaczyć i do niego nie wracać. Nie lubię, dziecko z niewinnością mi sie kojarzy, dlatego nie moge znieść takowych scen, gdzie dziecko morduje, gdzie dziecko okalecza, myślę, ze powinni zakazać towrzenia takich gównien, o!.

bedziesz miała depresje poporodową :ninja: :lol:

Flo
Flo: mnie tam one śmieszyły jak pamiętam, takie brzydsze Golumy :)

to może napiszesz co Ciebie straszyło
...Ignorance is bliss...
666kamilka666
666kamilka666
  12 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: a ja zawsze sie boję, że ktoś pociągnie mi kołdrę i zaraz później wyjdzie zza łóżka (chociaż tak naprawdę szpara między moim łóżkiem a ścianą jest bardzo wąska)

Ja też..
Te schizy zawsze tyczą się tego łóżka..
A jak byłam młodsza to bałam się chodzić sama do łazienki.. Bo mnie coś wessie, porwie, wyskoczy zza roku :ninja:
baskas4
baskas4
  12 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Te schizy zawsze tyczą się tego łóżka.. A jak byłam młodsza to bałam się chodzić sama do łazienki.. Bo mnie coś wessie, porwie, wyskoczy zza roku

a ja po filmie "mirrors" dziwnie się czuję odwracając się od lustra.
666kamilka666
666kamilka666
  12 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: a ja po filmie "mirrors" dziwnie się czuję odwracając się od lustra.

O, to na pewno obejrzę, bo ja za często się przeglądam w lustrze :ninja:
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  12 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: one były straszne dopóki się nie pokazały :d

albo w trybie "noc" w kamerze :lol:

Konto usunięte
Konto usunięte: tak samo jak tej zdziry z widma

znowu taka sama

juz oklepany motyw..ale to chyba z kultury azjatyckiej jakiejś tak się przedstawia widma :woot:

Konto usunięte
Konto usunięte: i tego dziecka z sierocińca

jak dorósł zagrał w "Nieznajomych" :ninja:

Konto usunięte
Konto usunięte: A laleczka..hmm.. może gdybym obejrzała z 10lat temu to by mi zostawiła jakis ślad..a że teraz się lalkami nie bawię to.. ;-)

no bo to sa horrory lat dziecięcych :tak:
teraz Freddy nie straszy tak jak w wieku 10-15 lat

Konto usunięte
Konto usunięte: w azjatyckich horrorach straszne jest dosłownie wszystko. Tak samo wszystkie jest takie powolne, melancholijne. Muzyka, ludzie, akcja. I to jest w tym najstraszniejsze. To, że nie wiadomo kiedy stanie się coś złego. ;-)

i dlatego robia najlepsze horrory
bazuje na emocjach widza a nie na efektach

Konto usunięte
Konto usunięte: Takie dzieci są straszne.. Ale wiesz.. To chyba właśnie się przejadło.. Co nie horror to dzieci z pięcioma gowami, dzieci z czerwonymi oczami, dzieci ze szponami.. Poza tym, pójdź do podstawówki i zobacz czy te dzieci sa naprwdę takie niewinne

powinni nakręcić film "Inni" - Herberta :tak:

ale sam motyw dziecka też jest dobry ..
nie koniecznie jako dziecko = zło
ale jako łącznik np. w DUCH , Szósty Zmysł , Posłańcy
Bogu winne dzieci wystawione na kontakty ze złem
...Ignorance is bliss...
baskas4
baskas4
  12 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: O, to na pewno obejrzę, bo ja za często się przeglądam w lustrze

film nie jest taki straszny :d
Tylko ja mam zbyt bujną wyobraźnię :d
666kamilka666
666kamilka666
  12 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: powinni nakręcić film "Inni" - Herberta ale sam motyw dziecka też jest dobry .. nie koniecznie jako dziecko = zło ale jako łącznik np. w DUCH , Szósty Zmysł , Posłańcy Bogu winne dzieci wystawione na kontakty ze złem

Tylko po prostu mówię że teraz wszędzie są te dzieci..
I to już troszkę się przejadło.. Chociaż nie neguję że straszy..

Konto usunięte
Konto usunięte: film nie jest taki straszny :d Tylko ja mam zbyt bujną wyobraźnię :d

Czyli i dla mnie będzie straszny :D
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.