Tyllisum
Tyllisum
  28 sierpnia 2008 (pierwszy post)

Zna ktoś jakieś wyjątkowe relikwie....?
nie chodzi mi raczej o te święte

margotka
margotka
  28 sierpnia 2008

każda rzecz może być relikwią, jeżeli w to uwierzysz...albo nadasz jej takie znaczenie...

...mam kilka takich przedmiotów bez których nie wyprowadziłabym się:) np. Mietek czyli mój laptop hehehe...

Tyllisum
Tyllisum
  28 sierpnia 2008
margotka
margotka: każda rzecz może być relikwią, jeżeli w to uwierzysz...albo nadasz jej takie znaczenie... ...mam kilka takich przedmiotów bez których nie wyprowadziłabym się:) np. Mietek czyli mój laptop hehehe...

no wiesz....
Chodziło mi o jakieś starożytne eksponaty które ktoś widział na własne oczy np.
grot piki która ugodziła bok Jezusa :mrgreen:
zuziczek85
zuziczek85
  28 sierpnia 2008
margotka
margotka: ...mam kilka takich przedmiotów bez których nie wyprowadziłabym się:) np. Mietek czyli mój laptop hehehe...

Moj sie nazywa Kazio :zakochany:

Konto usunięte
Konto usunięte: Zna ktoś jakieś wyjątkowe relikwie....? nie chodzi mi raczej o te święte

Ja to tylko widzialam relikwie Sw. Gabriela patronata mlodziezy :)
Tyllisum
Tyllisum
  28 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Ja to tylko widzialam relikwie Sw. Gabriela patronata mlodziezy :)

i co to było?
zuziczek85
zuziczek85
  28 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: i co to było?

cialo jest ukryte w trumnie, a wiernym pokazuje sie jedynie dlon. Ale cale cialo jest w nienaruszonym stanie, nie rozklada sie ani nic w tym typie.
Tyllisum
Tyllisum
  28 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: cialo jest ukryte w trumnie, a wiernym pokazuje sie jedynie dlon. Ale cale cialo jest w nienaruszonym stanie, nie rozklada sie ani nic w tym typie.

wooow mumia?
zabalsamowane te zwłoki czy jak?
zuziczek85
zuziczek85
  28 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: wooow mumia? zabalsamowane te zwłoki czy jak?

Konto usunięte
Konto usunięte: Święty Męczennik Młodzieniec Gabriel urodził się 22 marca 1684 roku w Zwierkach, wsi położonej niedaleko Zabłudowa. Pochodził z pobożnej prawosławnej rodziny. Jego rodzice, Piotr i Anastazja Gowdel, zachowali wiarę swych przodków w trudnym dla prawosławnych okresie, kiedy unia stawała się dominującą religią na tych terenach. Jako dziecko Gabriel wyróżniał się wśród innych niezwykłymi, jak na Jego wiek cechami. Skłaniał się bardziej ku modlitwie i odosobnieniu niż dziecięcym zabawom. Dnia 11 kwietnia 1690 roku rodzinę Gowdelów spotkało wielkie nieszczęście. Sześcioletni Gabriel padł ofiarą mordu. Winowajca, pragnąc ukryć swoje przestępstwo wywiózł potajemnie ciało Męczennika i porzucił je na łące na skraju lasu, niedaleko wsi Zwierki. Po dziewięciu dniach znaleziono nie rozkładające się ciało otoczone sforą psów, które pilnie strzegły je przed gromadzącym się ptactwem. Zwłoki chłopczyka odniesiono rodzicom. Ciało umęczonego oddane zostało ziemi nieopodal wiejskiej cerkwi. W tym miejscu przebywało ono około 30 lat. W 1720 roku w okresie epidemii w okolicach miejsca spoczynku ciała Św. Gabriela często chowano zmarłe dzieci, czcząc w ten sposób Jego męczeńską śmierć i czując niezwykłą łaskę płynącą z tego miejsca. Podczas jednego z takich pogrzebów naruszono grób Umęczonego i odkopano ciało, które jak się okazało, mimo długiego okresu nie uległo rozkładowi. Z wydarzeniem tym łączy się wiele uzdrowień i ustanie epidemii. Ciało przeniesiono w uroczystej procesji do cerkwi w Zwierkach i umieszczono w krypcie, w podziemiach świątyni. W 1746 roku w wyniku pożaru cerkiew doszczętnie spłonęła, jednak ciało Św. Gabriela ocalało. Częściowo spalona rączka cudownie zagoiła się i pokryła skórą. Po pożarze relikwie świętego przeniesione zostały do Zabłudowa.


To tak w skrocie. Ale na necie jest duzo wiecej historii calej. A warto przeczytac bo to naprawde piekna historia.
Jest ksiazka o tym wydarzeniu napisana przez Ks. Bartosiuka do kupienia za jakies 10zl w bractwie. Warto przeczytac.
Tyllisum
Tyllisum
  28 sierpnia 2008

[quote=zuziczek85]To tak w skrocie. Ale na necie jest duzo wiecej historii calej. A warto przeczytac bo to naprawde piekna historia.
Jest ksiazka o tym wydarzeniu napisana przez Ks. Bartosiuka do kupienia za jakies 10zl w bractwie. Warto przeczytac.

Bardzo interesujące

zuziczek85
zuziczek85
  28 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Bardzo interesujące

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ci_prawos%C5%82awni
Tu w skrocie o wszystkich swietnych. Niektore historie i przypowiesci sa naprawde interesujace. Pozatym jesli ktos chcialby zglebic wiedze na temat swietych to warto sie zalogowac na strone bractwa mlodziezy prawoslawnej i tam popytac o lekture, ale czesto tez sami forumowicze wklejaja rozne opowiesci.
Tyllisum
Tyllisum
  28 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Tu w skrocie o wszystkich swietnych. Niektore historie i przypowiesci sa naprawde interesujace. Pozatym jesli ktos chcialby zglebic wiedze na temat swietych to warto sie zalogowac na strone bractwa mlodziezy prawoslawnej i tam popytac o lekture, ale czesto tez sami forumowicze wklejaja rozne opowiesci.

Za dużo trochę religii ale co niektóre ciekawe potem poczytam więcej na razie znikam
dzięki :bye:
xcbiker
xcbiker
  28 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Za dużo trochę religii

Relikwia to przedewszyskim określenie religijne, więc nie ma co się dziwić;]
Tyllisum
Tyllisum
  28 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Relikwia to przedewszyskim określenie religijne, więc nie ma co się dziwić;]

ja się dziwię bo wszystko do religii sprowadzają...
ale niech tam będzie....dobra mamy zwłoki tego św.chłopca co jeszcze??
KazdyJuzWie
KazdyJuzWie
  28 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Zna ktoś jakieś wyjątkowe relikwie....?

Ja widziałam mumie itp. w Luwrze.
Coś wspaniałego...
Tyllisum
Tyllisum
  28 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Ja widziałam mumie itp. w Luwrze. Coś wspaniałego...

Zaintrygowałaś mnie...
TO we Francji ale co to za mumia?
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.