pauline321
pauline321
  13 sierpnia 2008 (pierwszy post)
John Ronald Reuel Tolkien - angielski pisarz. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, stał się jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy.

zródło: wikipedia.pl

Znane dzieła:

Hobbit, czyli tam i z powrotem (1937)

Książka opowiada historię Bilbo Bagginsa spod Pagórka, który pewnego poranka wyruszył w towarzystwie czarodzieja Gandalfa oraz trzynastu krasnoludów, w roli włamywacza, na poszukiwanie przygód oraz wielkich skarbów, zrabowanych krasnoludom przez smoka zwanego Smaugiem.

Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia


Władca Pierścieni: Dwie wieże



Władca Pierścieni: Powrót króla



Treścią książkek jest próba zniszczenia Jedynego Pierścienia , który pozwala zarządzać innymi pierścieniami wykutymi dla przedstawicieli innych ras stworzeń, co w skutku zapewnienia władzę nad całym śródziemiem. Czynu tego musi dokonać Frodo, młody hobbit z Shire, aby umożliwić pokonanie Saurona, czyli tytułowego Władcę Pierścieni.Towarzyszy mu wierny przyjaciel-Sam.

Silmarillion

Silmarillion stanowi zbiór opowieści o Dawnych Dniach czyli o Pierwszej Erze Świata. kładają się nań:
- Ainulindale - opowieść o stworzeniu świata przez Eru
- Valaquenta - opis Valarów i Majarów oraz Nieprzyjaciół i inne stwory ciemności
- Quenta Silmarillion - opowieść o powstaniu i utracie Silmarillów
- Akallab?th - opisująca upadek Númenoru
- Pierścienie Władzy i Trzecia Era - opowieść, która streszcza pokrótce wydarzenia z Trzeciej Ery, częściowo opisane w powieści Władca Pierścieni

Czytaliście którąś z tych książek?

Jak wrażenia?

A może zamierzacie za jakąś się zabrac?

Lubicie książki fantasy? Jakieś inne przykłady niż Tolkien?


Mi osobiście najbardziej spodobał się "Hobbit...". Fantastycznie opisane przygody Bilba , chwilami zabawna, chwilami trzymająca w napięciu książka ;) O wiele bardziej podobała mi sie niż trylogia. "Silmarillion" chcę przeczytać ale na razie nie moge nigdzie jej dorwac :ziober2:.

Pozdrawiam ;*
poetess
poetess
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Czytaliście którąś z tych książek? Jak wrażenia? A może zamierzacie za jakąś się zabrac? Lubicie książki fantasy? Jakieś inne przykłady niż Tolkien?

Czytalam wszystkie :ssh:
Ganielne, uwielbiam Tolkiena, bo wczuwam sie w jego ksiazki na tyle, ze czasami nie odrozniam rzeczywistosci od fabuly :D
pauline321
pauline321
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Czytalam wszystkie Ganielne, uwielbiam Tolkiena, bo wczuwam sie w jego ksiazki na tyle, ze czasami nie odrozniam rzeczywistosci od fabuly :D


dokładnie, czujesz jkabys stała tam na tych zielonych polach i patrzyła jak Drzewce niosą Froda :ziober2:
niewzwykłe są.
z biblioteki masz Silmarilliona? :woot:
poetess
poetess
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: z biblioteki masz Silmarilliona?

Niee, własną, ale po angielsku . W ogole proponuje czytac wszystko Tolkiena po angielsku, bo tlumacze troche skisili :mrgreen:
pauline321
pauline321
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Niee, własną, ale po angielsku . W ogole proponuje czytac wszystko Tolkiena po angielsku, bo tlumacze troche skisili


tłumacze polscy duzo rzeczy kiszą :ziober2:
juz sie przyzwyczailam.
co Ty ja dopiero do liceum ide, moja znajomosc angielskiego nie jest az tak rozwinięta zeby takie opasłe tomy czytac :lol:
poetess
poetess
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: tłumacze polscy duzo rzeczy kiszą juz sie przyzwyczailam. co Ty ja dopiero do liceum ide, moja znajomosc angielskiego nie jest az tak rozwinięta zeby takie opasłe tomy czytac

Ja też idę do LO :ssh:
Najpierw zaczynalam od Harrego Pottera po angielsku, dopiero potem sie bralam za Tolkiena i zauważylam, że tłumacze tłumacza to jak im sie podoba dosłownie, czesto nawet fakty przekręcaja, a o zartach, ktore po przetlumaczeniu na polski przestaja byc smieszne, nawet nie wspomne :D
pauline321
pauline321
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Ja też idę do LO Najpierw zaczynalam od Harrego Pottera po angielsku, dopiero potem sie bralam za Tolkiena i zauważylam, że tłumacze tłumacza to jak im sie podoba dosłownie, czesto nawet fakty przekręcaja, a o zartach, ktore po przetlumaczeniu na polski przestaja byc smieszne, nawet nie wspomne :D


no cóz, Polska i tyle :ninja:
ejj to tylko ja tak językowo uposledzona :ninja:
szczytem moich mozliwosci jest "Mały Książę" po angielsku :ziober2:
poetess
poetess
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: ejj to tylko ja tak językowo uposledzona

Bylam na wymienie :ssh:, angielski w praktyce duzo dal :ziober2:
Zreszta w szkole to sie nic nie nauczylam, raczej prywatnie

Tylko czasami wkurza gdy jakies slowo w ksiazce sie nie rozumie i w slownikach tez go nie ma, bo to jakich slang :D
6exMadziaaxe9
6exMadziaaxe9
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Czytaliście którąś z tych książek?

tak całą trylogie czytała dwukrotnie :zakochany:
i Hobbita :)

Konto usunięte
Konto usunięte: Jak wrażenia?

uwielbiam jego twórczość , moim zdaniem 100 razy lepsze od filmu , pięknie napisane i nawet nie zniechecały mnie obszerne opisy przyrody ...

Konto usunięte
Konto usunięte: Lubicie książki fantasy? Jakieś inne przykłady niż Tolkien?

z fantasy Tolkien i czytałam jeszcze "Niebajke" Raymonda Feista ;) fajna .
pauline321
pauline321
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Tylko czasami wkurza gdy jakies slowo w ksiazce sie nie rozumie i w slownikach tez go nie ma, bo to jakich slang :D


wtedy to masakra i porzucam lekture i zagłebioam sie w internet :ziober2:
pauline321
pauline321
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: uwielbiam jego twórczość , moim zdaniem 100 razy lepsze od filmu , pięknie napisane i nawet nie zniechecały mnie obszerne opisy przyrody ...


o tak opiosy przyrody to jego specjalnosc :ziober2:
ale pieknie to opisuje :)
6exMadziaaxe9
6exMadziaaxe9
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: o tak opiosy przyrody to jego specjalnosc ale pieknie to opisuje :)

no :mrgreen:
ja w innych książkach czytałam opisy miejsc rzeczy itp co 2 - 3 zdania , ale przy Władcy Pierścieni nic chciałam uronić ani słowa :)
pauline321
pauline321
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: no ja w innych książkach czytałam opisy miejsc rzeczy itp co 2 - 3 zdania , ale przy Władcy Pierścieni nic chciałam uronić ani słowa :)


ja w inych ksiazkach w ogole opisów przyrody nie czytalam bo za tym nie przepadam :ziober2:
ale powaznie Tolkien ma dar to magicznego opisywania :zakochany:
ta gra porównań, epitety :)
6exMadziaaxe9
6exMadziaaxe9
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: ja w inych ksiazkach w ogole opisów przyrody nie czytalam bo za tym nie przepadam ale powaznie Tolkien ma dar to magicznego opisywania ta gra porównań, epitety :)

to mamy podobnie :tak: .
tak jemu to pięknie wychodzi, i to jak szczególnie z najdrobniejszymi detalami starał się wszystko opisać , ja normalnie miałam to wszytko przed oczyma ... ;)
Silmarillion tego nie czytałam ? równie dobre jak pozostałe ?
pauline321
pauline321
  13 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Silmarillion tego nie czytałam ? równie dobre jak pozostałe ?


wlasnie tego nie czytalam :nie:
poszukuje :)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.