Krystian48
Krystian48
  9 sierpnia 2008 (pierwszy post)
UPRZEDZAM JAK KOMUŚ SIE NIE CHCE CZYTAĆ TO :bye: NA WSTĘPIE
I BEZ OFFTOPÓW MI TU PROSZĘ

A odpowiedzi w stylu "nie chce mi się czytać" będę zgłaszał bezwzględnie do Moderacji

Jak dobrze mi wiadomo wszyscy mamy bądź mieliśmy kiedyś w szkole przedmiot zwany HISTORIĄ
I jak dobrze pamiętam zawsze na początku nauki Historii rozpoczyna się od starożytności.
Czyli jak wszyscy (mniemam że tak jest :ninja:) wiemy chodzi głównie o Egipt i Grecję (wymieniam tylko te 2 największe)

I ten oto temat będzie właśnie poświęcony tym oto 2 potęgom starożytnego świata...

Zacznijmy Od Grecji:
Największa Kulturalną Spuścizną(tylko bez skojarzeń) starożytnych Greków
wg. mnie jest ich Architektura (co nie powinno dziwić bo jestem, uczniem technikum Budownictwa :ninja:) to w jaki sposób Budowali, dekorowali swoje budowle, wznosili świątynie, budowali pomniki z brązu o wysokości dochodzącej do 5m :ninja: (przypominam, że było to w 1800r.p.n.e)

Grecy byli wyznawcami Religii Politeistycznej (czyli w wielu Bogów)
w ich Religii Każdy bóg odpowiadał za różne rzeczy dziejące sie na ziemi np.:

Zeus? syn Kronosa i Rei, naczelne bóstwo nieba i ziemi, bóg światłości, zsyłał deszcze, grzmoty i pioruny. Stał na straży porządku świata, sprawiedliwości, był opiekunem wszystkich plemion greckich, patronem każdego gospodarstwa rolnego.
Posejdon ? syn Kronosa i Rei, brat Zeusa, bóg mórz, rzek, wysp i półwyspów, panował nad wszystkimi istotami żyjącymi w wodach morskich i lądowych. Jego władzy podlegali żeglarze wraz ze swoimi statkami. Atrybutem jego potęgi był trójząb
Ares ? syn Zeusa i Hery, bóg krwawej i okrutnej wojny. Poświęcone mu były wilk i pies, z ptaków jastrząb; wierzono poza tym, że ten bóg szczególnie upodobał sobie dziką Trację i tam najchętniej przebywał.

Nie mniejszym Także Filozofowie starożytnej Grecji nie mieli sobie równych

Pitagoras (ok. 582 - ok. 507 p.n.e.) Prawdopodobnie to on zaczął dowodzenie twierdzeń Geometrycznych
Tales z Miletu (ok. 620 p.n.e. ? ok. 540 p.n.e.) mam nadzieje, że pamiętacie ze szkoły co to było twierdzenie Talesa
Sokrates (469roku p.n.e. ?399 roku p.n.e.)
Platon (427 roku p.n.e. ? 347 roku p.n.e.)
Arystoteles (384 roku p.n.e. ? 322 roku p.n.e.)
i wielu innych

Jak mówiąc o starożytnej Grecji można by było nie wspomnieć o Mitologii greckiej...
Księdze którą osobiście bardzo lubie :mrgreen:

Starożytnia Grecja była także miejscem Powstania Demokracji

mówiąc o Kulturze Greckiej Chciał bym jeszcze wspomnieć o najsłynniejszym wg. mnie Polis Grecji Sparcie
Sparta
Sparta: Usadowiona w południowej części półwyspu Peloponez, w dolinie rzeki Ewrotas, w starożytności stolicą potężnego miasta-państwa, zwane również Lacedemonem, rywalizującego z Atenami o hegemonię(władzę) w Grecji


Przejedzmy teraz do EGIPTU

Jest to państwo którego powstanie datuje się na ok 3100 r.p.n.e

Także w tym Kraju Architektury była mocno rozwinięta mamy na to dowody które pozostały na naszej ziemi do tej pory jak:
Piramidy, Świątynie, Sfinks,

Egipcjaninie także Byli Politeistami, każdy z bogów także miał swoją role na ziemi,
Bogowie przybierali postać człowieka z głową zwierzęcia.

Kultura Egipsa odznaczała się tym, że król (faraon) Był uważany za boga mieszkającego na ziemi..
W Trakcie całego życia Faraona Ku jego czci był budowany jego grobowiec (piramida)
Do którego po śmierci był chowany wraz z żyjącą służbą wyposażeniem jego komnaty, strażą, jedzeniem, i złotem...
Sposób konserwowania zwłok przez Egipcjan Nazywamy Mumifikacją...
Polegała ona na tym, ze z ciała były wyciągane droga operacyjną wszystkie organy (mózg przez nos :Ninja:) następnie ciało było namaszczane specjalnymi olejkami i pokrywane Bandażem, Następnie Chowane w sarkofagu...
Dzięki temu sposobowi chowania ciał zmarłych Ludzkość odkryła już kilka mumii które są Aktualnie w muzeach na całym świecie

Teraz słowo O piramidach Jako że zostały one okrzyknięte jednym z cudów świata
Piramidy egipskie od zawsze fascynowały ludzi. Wzbudzały podziw swoją wielkością i doskonałością. Niszczone przez wiatr, wilgoć i burze piaskowe, przetrwały tysiące lat. Stały się symbolem wymarłej cywilizacji ? symbolem boskości faraona. Jadąc do Egiptu, każdy zapewne chce najpierw zobaczyć te fascynujące budowle; ?nasycić się ich wielkością?.

Dziękuje za przeczytanie Tego oto Długiego Tematu
A teraz Pytania odnośnie niego:


Q: Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego??
Q: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa
Q Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach
Q: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi?
Q: Co sądzicie o Politeizmie
Q: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach
Q: Co sądzicie na temat sposobu pochówku starożytnych Egipcjan
Q:Który z bogów greckich jest waszym ulubieńcem :mrgreen:
Dziękuje za uwagę mam nadzieje że odbędzie się owocna dyskusja
poetess
poetess
  9 sierpnia 2008
Krystian48
Krystian48: Q: Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego?? Q: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa Q Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach Q: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi? Q: Co sądzicie o Politeizmie Q: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach Q: Co sądzicie na temat sposobu pochówku starożytnych Egipcjan Q:Który z bogów greckich jest waszym ulubieńcem Dziękuje za uwagę mam nadzieje że odbędzie się owocna dyskusja

1. Kultura Inków, Chiny, Japonia
2. Chyba ich wierzenia, a konkretniej to, ze byly bardzo rozbudowane..coz wyobrazni nie mozna Grekom odmowic.
3. Architektura
4. Chyba to, że pochlonela tyle ludzkich zywotów, że zostala wzniesiona przy uzyciu prostych srodkow, w dzisiejszych czasach byloby to niemozliwe. Do tej pory naukowcy nie moga dojsc jak im sie to udalo.
5. Politeizm pozwalał wyjaśnić ludziom niezrozumiałe dla nich zjawiska, zreszta tak samo jak i w monoteizmie, dla mnie to wszystko bajki.
6. Filozofia, czyli umiłowanie mądrości
7. Bylo to scisle zwiazane z tym, w co wierzyli, mysle, że wbrew pozorom nie jest to niczym bardziej wstrząsajacym, niz zakopywanie ludzi w grobie, zeby zjedli ich robaki :ninja:
8. Atena i Afrodyta najlepiej w jednej postaci :ninja:

Nie ma za co :mrgreen:
baskas4
baskas4
  9 sierpnia 2008
Krystian48
Krystian48: HISTORIĄ

:zakochany:

Krystian48
Krystian48: Q: Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego?? Q: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa Q Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach Q: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi? Q: Co sądzicie o Politeizmie Q: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach Q: Co sądzicie na temat sposobu pochówku starożytnych Egipcjan Q:Który z bogów greckich jest waszym ulubieńcem

Mezopotamia, Fenicja, Egipt? Dlaczego kolebka cywilizacji ;) pismo etc. No i historia starożytnych słowian
wierzenia, teatr grecki ;)
oczywiście to, ze wsiąż jest zagadką kto i jakim cudem zostały wybudowane.
ludzie nieznane przypisywali bogom.
?
starożytni mieli ogromną wiedzę nt. anatomii człowieka.
nie miałam ulubionego boga.
Amibia
Amibia
  9 sierpnia 2008
Krystian48
Krystian48: Q: Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego?? Q: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa Q Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach Q: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi? Q: Co sądzicie o Politeizmie Q: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach Q: Co sądzicie na temat sposobu pochówku starożytnych Egipcjan Q:Który z bogów greckich jest waszym ulubieńcem

1. wszystkie. dlaczego? bo starożytność to mój ulubiony dział historii. jak ludzie sobie wtedy radzili, kiedy dopiero powstawały podstawy ludzkości...
2. rzeźby. :tak:
3. myślę, że architektura.
4. wielkość :tak: i to osiągnięta bez tych wszystkich naszych maszyn, tylko samą siłą ludzką.
5. nic. religie wymarłe. przynajmniej w większości :ninja:
6. siła ludzka i władza, która pozwoliła tę siłę skupić i wykorzystać.
7. bardzo skomplikowany system stworzyli, ale nie byli pierwszymi, którzy mumifikowali zmarłych.
8. nie mam ulubionego. to, że każdy z nich był inny, sprawia, że mity sa ciekawe.
baskas4
baskas4
  9 sierpnia 2008
Krystian48
Krystian48: Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach

zapomniałam o tym pytaniu :ninja:
polityka
pauline321
pauline321
  9 sierpnia 2008
Krystian48
Krystian48: Spuścizną


:ziober2:

Krystian48
Krystian48: Q: Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego??


egipska :tak:

Krystian48
Krystian48: Q: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa


sztuka. Te słynne dzieła, pieśni, ody. (ody to grecja czy rzym :woot:)

Krystian48
Krystian48: Q Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach


filozofia i oczywiscie polityka ;)

Krystian48
Krystian48: Q: Co sądzicie o Politeizmie


nie mam zdania ;)
nigdy nie zderzyłam sie z kimś kto taka wiare wyznaje.

Krystian48
Krystian48: Q: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi?


monumentalnosc, siwadomosc ze gleboko w nich leza szczątki władców sprzed ileś tysiecy lat.

Krystian48
Krystian48: Q: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach


dazenie do celu po trupach.
po wieeelu trupach :ziober2:
naiwnosc spoleczenstwa.

Krystian48
Krystian48: Q: Co sądzicie na temat sposobu pochówku starożytnych Egipcjan


no taka mieli religie wiec tak chowali zmarłych.
nie wiem co sadzic, nie przywiazuje do ceremonii takiej czy rytuału wiekszej uwagi.

Krystian48
Krystian48: Q:Który z bogów greckich jest waszym ulubieńcem


afrodyta :ziober2:
666kamilka666
666kamilka666
  9 sierpnia 2008
Krystian48
Krystian48: Grecy byli wyznawcami Religii Politeistycznej (czyli w wielu Bogów) w ich Religii Każdy bóg odpowiadał za różne rzeczy dziejące sie na ziemi np.:

Boże, jak ja kocham mitologię Grecką :zakochany:

Krystian48
Krystian48: : Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego?? Q: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa Q Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach Q: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi? Q: Co sądzicie o Politeizmie Q: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach Q: Co sądzicie na temat sposobu pochówku starożytnych Egipcjan Q:Który z bogów greckich jest waszym ulubieńcem

1.Grecja, Ci bogowie, Ci bohaterowie, wojna trojańska, mity, architektura właśnie...Cuda.
2. Religia.
3. Wydaje mi się, że architektura, rzeźba, aktorstwo i "rozumowania" filozofów :tak:
4. To że ludzie nie mieli maszyn, i własną siłą [ciekawe czy tylko fizyczną :woot:] potrafili wznieść tak wielkie budowle, stworzyć tak kręte labiryny, nie gubiąc się w nich, miliony przejsć. Niesamowite.
5. Ciekawa teoria, ale ciągle jest pierwsze pytanie "co było przed pierwszymi bogami?" ;)
6. Duża liczba ludności, wielcy myśliciele, strategicy, opanowanie sztuki tworzenia broni.
7. Ciekawa jestem jak w tamtych czasach potrafili przyrządzać takie oleje, mikstury.. Na czym to oni testowali, jak wapadali na pomysły, że to może być dobre..
8. Hermes, Dionizos [nie mogłam sobie przypomnieć jak sie nazywał a po głowie mi chodziło "no..na D....Domestos?!":ninja:)

Fajny temat ;d. Lubię, uwielbiam historię! ;d
666kamilka666
666kamilka666
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: ody. (ody to grecja czy rzym )

Rzym raczej. Nie kojarzę żadnych "Od" z Grecji :d

Konto usunięte
Konto usunięte: afrodyta

A Wiesz dokładnie jak ona się urodziła? :ninja:
Amibia
Amibia
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: A Wiesz dokładnie jak ona się urodziła?

no to to chyba każdy wie :ninja:
666kamilka666
666kamilka666
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: no to to chyba każdy wie

DOKŁADNIE? ;>
Amibia
Amibia
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: DOKŁADNIE? ;>

[color=white]zrodzona z piany morskiej :ssh:
RAV79
Posty: 4368 (po ~101 znaków)
Reputacja: 1 | BluzgometrTM: 2
RAV79
  9 sierpnia 2008
Krystian48
Krystian48: : Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego??

Egipt - "As We Become One With The Sun "...a ostatnio Chiny ,no i oczywiście Konfucjusz ....

Krystian48
Krystian48: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa

Mitologia ...

Krystian48
Krystian48: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi?

Moim zdaniem to ,że do dziś większość ludzi na świecie wierzy w to że w budowie piramid musiał "Ktoś" pomagać ....

Krystian48
Krystian48: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach

Wiedza ...
666kamilka666
666kamilka666
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: zrodzona z piany morskiej

No, a w tym morzu była sperma..Albo Posejdona Albo Zeusa :tak:.
Bo któryś sobie trzepał i tak wpadło, i naprawdę :ziober2: tak gdzieś wyczytałam :D.
Krystian48
Krystian48
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Boże, jak ja kocham mitologię Grecką

Widzę, że nie jestem sam :mrgreen:
littleangel27
littleangel27
  9 sierpnia 2008
Krystian48
Krystian48: Q: Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego?? Q: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa Q Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach Q: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi? Q: Co sądzicie o Politeizmie Q: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach Q: Co sądzicie na temat sposobu pochówku starożytnych Egipcjan Q:Który z bogów greckich jest waszym ulubieńcem


1. grecka :zakochany: bo Grecja to mój ulubiony kraj :)
2. każda :mrgreen:
3. Hm... demokracja, architektura.
4. Sama nie wiem... może to, że ludziom w starożytności, nie mającym środków jakimi dysponujemy teraz udało się stworzyć coś takiego...?
5. Jakoś było sobie trzeba radzić :D a politeizm pozwalał im znaleźć wytłumaczenie na wiele ich problemów itd. :P
6. Ludzie... :)
7. Hm... wolę się nie wypowiadać :D
8. Apollo :) bo jakoś tak xD
Artemida, bo nie fascynowała się tak tym wszystkim "na górze" tylko miała swoje życie :P
Ares bo bezwzględny itd., pociągający charakter :D
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.