Krystian48
Krystian48
  9 sierpnia 2008 (pierwszy post)
UPRZEDZAM JAK KOMUŚ SIE NIE CHCE CZYTAĆ TO :bye: NA WSTĘPIE
I BEZ OFFTOPÓW MI TU PROSZĘ

A odpowiedzi w stylu "nie chce mi się czytać" będę zgłaszał bezwzględnie do Moderacji

Jak dobrze mi wiadomo wszyscy mamy bądź mieliśmy kiedyś w szkole przedmiot zwany HISTORIĄ
I jak dobrze pamiętam zawsze na początku nauki Historii rozpoczyna się od starożytności.
Czyli jak wszyscy (mniemam że tak jest :ninja:) wiemy chodzi głównie o Egipt i Grecję (wymieniam tylko te 2 największe)

I ten oto temat będzie właśnie poświęcony tym oto 2 potęgom starożytnego świata...

Zacznijmy Od Grecji:
Największa Kulturalną Spuścizną(tylko bez skojarzeń) starożytnych Greków
wg. mnie jest ich Architektura (co nie powinno dziwić bo jestem, uczniem technikum Budownictwa :ninja:) to w jaki sposób Budowali, dekorowali swoje budowle, wznosili świątynie, budowali pomniki z brązu o wysokości dochodzącej do 5m :ninja: (przypominam, że było to w 1800r.p.n.e)

Grecy byli wyznawcami Religii Politeistycznej (czyli w wielu Bogów)
w ich Religii Każdy bóg odpowiadał za różne rzeczy dziejące sie na ziemi np.:

Zeus? syn Kronosa i Rei, naczelne bóstwo nieba i ziemi, bóg światłości, zsyłał deszcze, grzmoty i pioruny. Stał na straży porządku świata, sprawiedliwości, był opiekunem wszystkich plemion greckich, patronem każdego gospodarstwa rolnego.
Posejdon ? syn Kronosa i Rei, brat Zeusa, bóg mórz, rzek, wysp i półwyspów, panował nad wszystkimi istotami żyjącymi w wodach morskich i lądowych. Jego władzy podlegali żeglarze wraz ze swoimi statkami. Atrybutem jego potęgi był trójząb
Ares ? syn Zeusa i Hery, bóg krwawej i okrutnej wojny. Poświęcone mu były wilk i pies, z ptaków jastrząb; wierzono poza tym, że ten bóg szczególnie upodobał sobie dziką Trację i tam najchętniej przebywał.

Nie mniejszym Także Filozofowie starożytnej Grecji nie mieli sobie równych

Pitagoras (ok. 582 - ok. 507 p.n.e.) Prawdopodobnie to on zaczął dowodzenie twierdzeń Geometrycznych
Tales z Miletu (ok. 620 p.n.e. ? ok. 540 p.n.e.) mam nadzieje, że pamiętacie ze szkoły co to było twierdzenie Talesa
Sokrates (469roku p.n.e. ?399 roku p.n.e.)
Platon (427 roku p.n.e. ? 347 roku p.n.e.)
Arystoteles (384 roku p.n.e. ? 322 roku p.n.e.)
i wielu innych

Jak mówiąc o starożytnej Grecji można by było nie wspomnieć o Mitologii greckiej...
Księdze którą osobiście bardzo lubie :mrgreen:

Starożytnia Grecja była także miejscem Powstania Demokracji

mówiąc o Kulturze Greckiej Chciał bym jeszcze wspomnieć o najsłynniejszym wg. mnie Polis Grecji Sparcie
Sparta
Sparta: Usadowiona w południowej części półwyspu Peloponez, w dolinie rzeki Ewrotas, w starożytności stolicą potężnego miasta-państwa, zwane również Lacedemonem, rywalizującego z Atenami o hegemonię(władzę) w Grecji

Przejedzmy teraz do EGIPTU

Jest to państwo którego powstanie datuje się na ok 3100 r.p.n.e

Także w tym Kraju Architektury była mocno rozwinięta mamy na to dowody które pozostały na naszej ziemi do tej pory jak:
Piramidy, Świątynie, Sfinks,

Egipcjaninie także Byli Politeistami, każdy z bogów także miał swoją role na ziemi,
Bogowie przybierali postać człowieka z głową zwierzęcia.

Kultura Egipsa odznaczała się tym, że król (faraon) Był uważany za boga mieszkającego na ziemi..
W Trakcie całego życia Faraona Ku jego czci był budowany jego grobowiec (piramida)
Do którego po śmierci był chowany wraz z żyjącą służbą wyposażeniem jego komnaty, strażą, jedzeniem, i złotem...
Sposób konserwowania zwłok przez Egipcjan Nazywamy Mumifikacją...
Polegała ona na tym, ze z ciała były wyciągane droga operacyjną wszystkie organy (mózg przez nos :Ninja:) następnie ciało było namaszczane specjalnymi olejkami i pokrywane Bandażem, Następnie Chowane w sarkofagu...
Dzięki temu sposobowi chowania ciał zmarłych Ludzkość odkryła już kilka mumii które są Aktualnie w muzeach na całym świecie

Teraz słowo O piramidach Jako że zostały one okrzyknięte jednym z cudów świata
Piramidy egipskie od zawsze fascynowały ludzi. Wzbudzały podziw swoją wielkością i doskonałością. Niszczone przez wiatr, wilgoć i burze piaskowe, przetrwały tysiące lat. Stały się symbolem wymarłej cywilizacji ? symbolem boskości faraona. Jadąc do Egiptu, każdy zapewne chce najpierw zobaczyć te fascynujące budowle; ?nasycić się ich wielkością?.

Dziękuje za przeczytanie Tego oto Długiego Tematu
A teraz Pytania odnośnie niego:

Q: Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego??
Q: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa
Q Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach
Q: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi?
Q: Co sądzicie o Politeizmie
Q: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach
Q: Co sądzicie na temat sposobu pochówku starożytnych Egipcjan
Q:Który z bogów greckich jest waszym ulubieńcem :mrgreen:
Dziękuje za uwagę mam nadzieje że odbędzie się owocna dyskusja
poetess
poetess
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Q: Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego?? Q: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa Q Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach Q: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi? Q: Co sądzicie o Politeizmie Q: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach Q: Co sądzicie na temat sposobu pochówku starożytnych Egipcjan Q:Który z bogów greckich jest waszym ulubieńcem Dziękuje za uwagę mam nadzieje że odbędzie się owocna dyskusja

1. Kultura Inków, Chiny, Japonia
2. Chyba ich wierzenia, a konkretniej to, ze byly bardzo rozbudowane..coz wyobrazni nie mozna Grekom odmowic.
3. Architektura
4. Chyba to, że pochlonela tyle ludzkich zywotów, że zostala wzniesiona przy uzyciu prostych srodkow, w dzisiejszych czasach byloby to niemozliwe. Do tej pory naukowcy nie moga dojsc jak im sie to udalo.
5. Politeizm pozwalał wyjaśnić ludziom niezrozumiałe dla nich zjawiska, zreszta tak samo jak i w monoteizmie, dla mnie to wszystko bajki.
6. Filozofia, czyli umiłowanie mądrości
7. Bylo to scisle zwiazane z tym, w co wierzyli, mysle, że wbrew pozorom nie jest to niczym bardziej wstrząsajacym, niz zakopywanie ludzi w grobie, zeby zjedli ich robaki :ninja:
8. Atena i Afrodyta najlepiej w jednej postaci :ninja:

Nie ma za co :mrgreen:
baskas4
baskas4
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: HISTORIĄ

:zakochany:

Konto usunięte
Konto usunięte: Q: Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego?? Q: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa Q Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach Q: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi? Q: Co sądzicie o Politeizmie Q: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach Q: Co sądzicie na temat sposobu pochówku starożytnych Egipcjan Q:Który z bogów greckich jest waszym ulubieńcem

Mezopotamia, Fenicja, Egipt? Dlaczego kolebka cywilizacji ;) pismo etc. No i historia starożytnych słowian
wierzenia, teatr grecki ;)
oczywiście to, ze wsiąż jest zagadką kto i jakim cudem zostały wybudowane.
ludzie nieznane przypisywali bogom.
?
starożytni mieli ogromną wiedzę nt. anatomii człowieka.
nie miałam ulubionego boga.
Amibia
Amibia
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Q: Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego?? Q: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa Q Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach Q: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi? Q: Co sądzicie o Politeizmie Q: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach Q: Co sądzicie na temat sposobu pochówku starożytnych Egipcjan Q:Który z bogów greckich jest waszym ulubieńcem

1. wszystkie. dlaczego? bo starożytność to mój ulubiony dział historii. jak ludzie sobie wtedy radzili, kiedy dopiero powstawały podstawy ludzkości...
2. rzeźby. :tak:
3. myślę, że architektura.
4. wielkość :tak: i to osiągnięta bez tych wszystkich naszych maszyn, tylko samą siłą ludzką.
5. nic. religie wymarłe. przynajmniej w większości :ninja:
6. siła ludzka i władza, która pozwoliła tę siłę skupić i wykorzystać.
7. bardzo skomplikowany system stworzyli, ale nie byli pierwszymi, którzy mumifikowali zmarłych.
8. nie mam ulubionego. to, że każdy z nich był inny, sprawia, że mity sa ciekawe.
baskas4
baskas4
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach

zapomniałam o tym pytaniu :ninja:
polityka
pauline321
pauline321
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Spuścizną

:ziober2:

Konto usunięte
Konto usunięte: Q: Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego??

egipska :tak:

Konto usunięte
Konto usunięte: Q: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa

sztuka. Te słynne dzieła, pieśni, ody. (ody to grecja czy rzym :woot:)

Konto usunięte
Konto usunięte: Q Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach

filozofia i oczywiscie polityka ;)

Konto usunięte
Konto usunięte: Q: Co sądzicie o Politeizmie

nie mam zdania ;)
nigdy nie zderzyłam sie z kimś kto taka wiare wyznaje.

Konto usunięte
Konto usunięte: Q: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi?

monumentalnosc, siwadomosc ze gleboko w nich leza szczątki władców sprzed ileś tysiecy lat.

Konto usunięte
Konto usunięte: Q: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach

dazenie do celu po trupach.
po wieeelu trupach :ziober2:
naiwnosc spoleczenstwa.

Konto usunięte
Konto usunięte: Q: Co sądzicie na temat sposobu pochówku starożytnych Egipcjan

no taka mieli religie wiec tak chowali zmarłych.
nie wiem co sadzic, nie przywiazuje do ceremonii takiej czy rytuału wiekszej uwagi.

Konto usunięte
Konto usunięte: Q:Który z bogów greckich jest waszym ulubieńcem

afrodyta :ziober2:
666kamilka666
666kamilka666
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Grecy byli wyznawcami Religii Politeistycznej (czyli w wielu Bogów) w ich Religii Każdy bóg odpowiadał za różne rzeczy dziejące sie na ziemi np.:

Boże, jak ja kocham mitologię Grecką :zakochany:

Konto usunięte
Konto usunięte: : Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego?? Q: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa Q Która z części kultury Greckiej Jest najbardziej przydatna w naszych czasach Q: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi? Q: Co sądzicie o Politeizmie Q: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach Q: Co sądzicie na temat sposobu pochówku starożytnych Egipcjan Q:Który z bogów greckich jest waszym ulubieńcem

1.Grecja, Ci bogowie, Ci bohaterowie, wojna trojańska, mity, architektura właśnie...Cuda.
2. Religia.
3. Wydaje mi się, że architektura, rzeźba, aktorstwo i "rozumowania" filozofów :tak:
4. To że ludzie nie mieli maszyn, i własną siłą [ciekawe czy tylko fizyczną :woot:] potrafili wznieść tak wielkie budowle, stworzyć tak kręte labiryny, nie gubiąc się w nich, miliony przejsć. Niesamowite.
5. Ciekawa teoria, ale ciągle jest pierwsze pytanie "co było przed pierwszymi bogami?" ;)
6. Duża liczba ludności, wielcy myśliciele, strategicy, opanowanie sztuki tworzenia broni.
7. Ciekawa jestem jak w tamtych czasach potrafili przyrządzać takie oleje, mikstury.. Na czym to oni testowali, jak wapadali na pomysły, że to może być dobre..
8. Hermes, Dionizos [nie mogłam sobie przypomnieć jak sie nazywał a po głowie mi chodziło "no..na D....Domestos?!":ninja:)

Fajny temat ;d. Lubię, uwielbiam historię! ;d
666kamilka666
666kamilka666
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: ody. (ody to grecja czy rzym )

Rzym raczej. Nie kojarzę żadnych "Od" z Grecji :d

Konto usunięte
Konto usunięte: afrodyta

A Wiesz dokładnie jak ona się urodziła? :ninja:
Amibia
Amibia
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: A Wiesz dokładnie jak ona się urodziła?

no to to chyba każdy wie :ninja:
666kamilka666
666kamilka666
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: no to to chyba każdy wie

DOKŁADNIE? ;>
Amibia
Amibia
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: DOKŁADNIE? ;>

[color=white]zrodzona z piany morskiej :ssh:
RAV79
Reputacja: 1 | BluzgometrTM: 2
RAV79
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: : Która z Kultur starożytnych najbardziej was Fascynuje, i dlaczego??

Egipt - "As We Become One With The Sun "...a ostatnio Chiny ,no i oczywiście Konfucjusz ....

Konto usunięte
Konto usunięte: Która częśc kultury Starożytnej Grecji wg. Was Jest najbardziej Ciekawa

Mitologia ...

Konto usunięte
Konto usunięte: Co jest tak wspaniałego w egipskich piramidach, że od zawsze przyciągały ludzi?

Moim zdaniem to ,że do dziś większość ludzi na świecie wierzy w to że w budowie piramid musiał "Ktoś" pomagać ....

Konto usunięte
Konto usunięte: Jak sądzicie Co pozwoliło tym państwom zbudować tak wielkie Potęgi w tych czasach

Wiedza ...
666kamilka666
666kamilka666
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: zrodzona z piany morskiej

No, a w tym morzu była sperma..Albo Posejdona Albo Zeusa :tak:.
Bo któryś sobie trzepał i tak wpadło, i naprawdę :ziober2: tak gdzieś wyczytałam :D.
Krystian48
Krystian48
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Boże, jak ja kocham mitologię Grecką

Widzę, że nie jestem sam :mrgreen:
littleangel27
littleangel27
  9 sierpnia 2008
Konto usunięte

1. grecka :zakochany: bo Grecja to mój ulubiony kraj :)
2. każda :mrgreen:
3. Hm... demokracja, architektura.
4. Sama nie wiem... może to, że ludziom w starożytności, nie mającym środków jakimi dysponujemy teraz udało się stworzyć coś takiego...?
5. Jakoś było sobie trzeba radzić :D a politeizm pozwalał im znaleźć wytłumaczenie na wiele ich problemów itd. :P
6. Ludzie... :)
7. Hm... wolę się nie wypowiadać :D
8. Apollo :) bo jakoś tak xD
Artemida, bo nie fascynowała się tak tym wszystkim "na górze" tylko miała swoje życie :P
Ares bo bezwzględny itd., pociągający charakter :D
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.