poetess
poetess
  31 lipca 2008 (pierwszy post)
Pewnie większość z Was zna to pojęcie, ale dla pewności:


Poligamia jest to wielomałżeństwo, objawia się to w ten sposób, że dopuszczalny jest związek jednego mężczyzny z wieloma kobietami ( poligynia ) lub jednej kobiety z wieloma mężczyznami (poliandria ). Przyczyny takich zjawisk byly ( i w niektórym częściach świata nadal są ) różne, zaczynajac od religi, prawa, a kończąc na kwesti materialnej. Kiedyś poligamia nie była czymś niezwykłym nawet w kościole rzymskokatolickim , powody, dla ktorych wprowadzono zakaz wielomałżeństwa w najpopularniejszej Polskiej religii nie są do konca znane. W judaizmie ostatecznie zaniechano poligamii w XXw. Natomiast w Islamie poligamia( a konkretniej poligymia ) istanieje aż do tej pory, jednak została ograniczona do "zaledwie" czterech żon. Wielomałżeństwo istnieje także w niektórych afrykańskich plemionach, jak i oczywiście w słynącym z tego Tybecie ( w postaci poliandrii) ze względów ekonomicznych.


Teraz przejdę do pytań :
1. Jak myslicie, dlaczego w wielu kulturach zakazano poligamii?
2. Jesteście za, czy absolutnie przeciw, aby Wasz parter ( żona lub mąż) dzielił swoje życie z wieloma kobietami/mężczyznami?
3. Co widzicie dobrego, a co złego w poligamii?

Wszystko.

Miłego wieczoru kulturalnym
pozdrawim.
Qbkens
Posty: 23492 (po ~105 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 20
Qbkens
  31 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Jak myslicie, dlaczego w wielu kulturach zakazano poligamii?

Zazdrość :)

Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Jesteście za, czy absolutnie przeciw, aby Wasz parter ( żona lub mąż) dzielił swoje życie z wieloma kobietami/mężczyznami?

Przeciw :haft:

Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Co widzicie dobrego, a co złego w poligamii?

Nie widzę nic dobrego

Konto usunięte
Konto usunięte: Miłego wieczoru kulturalnym pozdrawim.

Dziękuję wzajemnie :)
Amibia
Amibia
  31 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Jak myslicie, dlaczego w wielu kulturach zakazano poligamii? 2. Jesteście za, czy absolutnie przeciw, aby Wasz parter ( żona lub mąż) dzielił swoje życie z wieloma kobietami/mężczyznami? 3. Co widzicie dobrego, a co złego w poligamii?

1. być może zaczęło brakować ludzi do małżeństw albo zbyt wiele rodzin było ze sobą spokrewnionych :woot:
2. przeciw. absolutnie.
3. jedyne co było dobre, to fakt, że nawet jeśli mężczyzna poślubił bezpłodną kobietę, to dziecko mogła mu dać jeszcze inna, ale też żona, więc dziecko nie było bękartem :woot: mówię o czasach, gdy męski potomek był podstawą istnienia rodziny
poetess
poetess
  31 lipca 2008
Qbkens
Qbkens: Zazdrość :)

Wątpie. W wiekszosci kultur panowala poligymia, kaplanami byli faceci ( wiec im nie zalezlo na tym, aby ja zniesc), poza tym faceci tylko sie liczyli, tylko oni mieli głos i mało ich obchodzilo, ze kobieta jest zazdrosna, ponadto rzadko do tego dochodzilo, bo one nie mialy prawa okazywac swojej zazdrosci, poligymia byla na porzadku dziennym.
.
Konto usunięte
Konto usunięte: być może zaczęło brakować ludzi do małżeństw albo zbyt wiele rodzin było ze sobą spokrewnionych

Bingo! Jestem pod wrażeniem, mi wiele czasu zajelo, zeby do tego dojść. Wszystko zaczelo się gdy do Ameryki zaczeli przyplywac osadnicy, byla ich mala gartska i musieli ograniczyc sie do jednego małżenstwa, bo inaczej po okolo dwoch pokoleniach dzieci rodzilyby się chore ze wzgleu na pokrewienstwo i lud by byl coraz slabszy, az ostatecznie by wymarl.
Krystian48
Krystian48
  31 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Jak myslicie, dlaczego w wielu kulturach zakazano poligamii?

jak dla mnie to jest nie moralne. Może dlatego

Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Jesteście za, czy absolutnie przeciw, aby Wasz parter ( żona lub mąż) dzielił swoje życie z wieloma kobietami/mężczyznami?

Oczywiscie , że przeciw ;]

Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Co widzicie dobrego, a co złego w poligamii?

Dobrego....:woot:

Złego.... Kobiety mogły by się poczuć w takim związku niedowartosciowane
baskas4
baskas4
  31 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Jak myslicie, dlaczego w wielu kulturach zakazano poligamii?

to nie zależy od kultury tylko religii.

Konto usunięte
Konto usunięte: Jesteście za, czy absolutnie przeciw, aby Wasz parter ( żona lub mąż) dzielił swoje życie z wieloma kobietami/mężczyznami?

nie

Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Co widzicie dobrego, a co złego w poligamii?

chodzi o to, że muzułmanie (?) w każdym razie ci, którym religia, bądź kultura pozwala na wielożeństwo. Tzn. mężczyźni, bo kobiety takiego prawa nie mają, biorąc którąś tam kobietę za żonę muszą zapewnić im opiekę i wyżywienie.
poetess
poetess
  31 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: to nie zależy od kultury tylko religii.

Jak dal mnie religia jest częścia kultury ;)
Konto usunięte
Konto usunięte: chodzi o to, że muzułmanie (?) w każdym razie ci, którym religia, bądź kultura pozwala na wielożeństwo. Tzn. mężczyźni, bo kobiety takiego prawa nie mają, biorąc którąś tam kobietę za żonę muszą zapewnić im opiekę i wyżywienie.

W temacie napisalam, gdzie to jest dozowlone przecież. Kobiety mają w Tybecie. Slabo czytasz te moje tematy :pavarotti:
baskas4
baskas4
  31 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: W temacie napisalam, gdzie to jest dozowlone przecież. Kobiety mają w Tybecie. Slabo czytasz te moje tematy

ale tu małżeństwo jest braci z jedną kobietą a nie dwóch obcych sobie mężczyzn.
Pozatym wydaje mi się, że ta poliandria jest przyczyną czegoś innego... Zresztą nie wiem :woot:

Konto usunięte
Konto usunięte: Jak dal mnie religia jest częścia kultury ;)

w sumie masz rację :)
poetess
poetess
  31 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: ale tu małżeństwo jest braci z jedną kobietą a nie dwóch obcych sobie mężczyzn. Pozatym wydaje mi się, że ta poliandria jest przyczyną czegoś innego... Zresztą nie wiem

No fakt, troche inny rodzaj poliandrii jest w Tybecie.Tzn, na pewno jedną z przyczyn sytuacja ekonomiczna jest. Tutaj coś znalazlam, miła lektura w letni wieczór :mrgreen: kilk
Amibia
Amibia
  31 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Bingo! Jestem pod wrażeniem, mi wiele czasu zajelo, zeby do tego dojść. Wszystko zaczelo się gdy do Ameryki zaczeli przyplywac osadnicy, byla ich mala gartska i musieli ograniczyc sie do jednego małżenstwa, bo inaczej po okolo dwoch pokoleniach dzieci rodzilyby się chore ze wzgleu na pokrewienstwo i lud by byl coraz slabszy, az ostatecznie by wymarl.

heh, ja na wpadłam od razu, jestem genialna :w00t:
tak, dzieci z kazirodczych związków są z reguły kalekie lub chore. przykłady? to dzięki kazirodztwu na świat przyszli tacy ludzie chorzy psychicznie jak Neron czy Kaligula.
poetess
poetess
  31 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: heh, ja na wpadłam od razu, jestem genialna tak, dzieci z kazirodczych związków są z reguły kalekie lub chore. przykłady? to dzięki kazirodztwu na świat przyszli tacy ludzie chorzy psychicznie jak Neron czy Kaligula.

Brawo :mrgreen: Ja mialam w tym roku dyskusje o tym na angielskim i intensywnie rozmwialismy o tym ( no dobra, kłocilismy się ) zanim wpadlismy na to, co Ty wymyslilas w 3 minuty :mrgreen:
dnmMili
dnmMili
  31 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Jak myslicie, dlaczego w wielu kulturach zakazano poligamii?

dlaczego? - ponieważ przede wszystkim powinien się kierować uczuciem, a nie 'pragnieniem' - łamie to także przykazania itd;/

Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Jesteście za, czy absolutnie przeciw, aby Wasz parter ( żona lub mąż) dzielił swoje życie z wieloma kobietami/mężczyznami?

o nie! - ja bym sobie na to nie pozwoliła :P

Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Co widzicie dobrego, a co złego w poligamii?

nie widzę nic dobrego :)
baskas4
baskas4
  31 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: to dzięki kazirodztwu na świat przyszli tacy ludzie chorzy psychicznie jak Neron czy Kaligula.

a jednak we Francji, gdzie kazirodztwo jest dozwolone, jest tak samo mały odsetek ludzi chorych jak w państwach, w których kazirodztwo jest zabronione :]
Źródło "Focus"
666kamilka666
666kamilka666
  31 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Jak myslicie, dlaczego w wielu kulturach zakazano poligamii? 2. Jesteście za, czy absolutnie przeciw, aby Wasz parter ( żona lub mąż) dzielił swoje życie z wieloma kobietami/mężczyznami? 3. Co widzicie dobrego, a co złego w poligamii?

1. Żeby się zcywilizować, nie odbiegać od 'norm". A także chyba dlatego, że wkońcu zabrakło kobiet dla facetów :woot:
2.Absolutnie przeciw. Chyba że zrobimy 3kąt :pavarotti:
3.Dobrego (prywatnie): "wybieraj, przebieraj" :ziober2:
Złego: wswzystko, ze względów moralnych :tak:
zlosnicca
zlosnicca
  31 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Jak myslicie, dlaczego w wielu kulturach zakazano poligamii?


Więcej żon to (nie oszukujmy się) większy problem, mężczyzna musi swoim wszystkim małżonkom zapewnić dach nad głową, łozyć na wychowanie dzieci (tak przynajmniej było u amerykańskich Mormonów).
A jeśli mężczyzna ma piędziesięcioro dzieci? :wtf:
No i oczywiście względy dziedziczenia genów też wchodzą w grę.

Konto usunięte
Konto usunięte: Jesteście za, czy absolutnie przeciw, aby Wasz parter ( żona lub mąż) dzielił swoje życie z wieloma kobietami/mężczyznami?

Przeciw. Jeśli chodzi o te sprawy to nie lubie sie dzielić ;)

Konto usunięte
Konto usunięte: Co widzicie dobrego, a co złego w poligamii?

Ogólnie więcej jest chyba kobiet niz mężczyzn :woot:
Więc dobre mogło byc to, że mniej było samotnych kobiet, miał kto się nimi opiekować ale to też...
bo z drugiej strony to były tez dramaty kobiet, które nagle musiały 'podzielic' się mężem z inną.

Konto usunięte
Konto usunięte: dlaczego? - ponieważ przede wszystkim powinien się kierować uczuciem, a nie 'pragnieniem' - łamie to także przykazania itd;/

Nie wiem czy zawsze było to kierowanie się pragnieniami.
Mężczyzna musiał żenić się wielokrotnie bo tak nakazywała religia.
Często nie miał wpływu na to kto zostanie jego żoną :woot:

Spojrzałam na problem tylko w perspektywie poligyni

Nad poliandrią musiałabym się dłuzej zastanowić :ninja:
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.