Lampart22
Lampart22
  17 lipca 2008 (pierwszy post)

Może bardziej ogólnie na temat:
1. Czym powinno charakteryzować się kulturalne zachowanie.
2. Czy kultura osobista ma jakiś związek z niecenzuralnym wyrażaniem się, jeśli tak to jaki?
3. Czy znacie dobrze zasady savoir-vivre i jakie zachowania one opisują? Czy potraficie postępować zawsze zgodnie z tymi zasadami?
4. Czym różni się kultura od Subkultury?
5. Jakie znacie subkultury?

KrolewnaSniezzka
KrolewnaSniezzka
  17 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Czym powinno charakteryzować się kulturalne zachowanie. 2. Czy kultura osobista ma jakiś związek z niecenzuralnym wyrażaniem się, jeśli tak to jaki? 3. Czy znacie dobrze zasady savoir-vivre i jakie zachowania one opisują? Czy potraficie postępować zawsze zgodnie z tymi zasadami? 4. Czym różni się kultura od Subkultury? 5. Jakie znacie subkultury?

1. moim zdaniem brak wulgaryzmów,szacunek - nie tylko dla starszych, ale dla każdego rozmówcy - umiejętne wysławianie się,żeby nie było 'poszlem' i innych jak dla mnie neologizmów ; kulturalne zachowanie to także, a może przede wszystkim, przestrzeganie wszelkich reguł panujących w naszym otoczeniu.
2. Czy ma ? Na pewno 'niecenzuralne' wyrażanie się świadczą o jej braku lub chociaż bardzo niskim poziomie.
3. Tak, znamy. I staramy się postępować zgodnie z tymi zasadami.
4. Subkultura to tak jakby podrozdział kultury - według mnie ;)
5. Mnóstwo ..
poetess
poetess
  17 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Czym powinno charakteryzować się kulturalne zachowanie. 2. Czy kultura osobista ma jakiś związek z niecenzuralnym wyrażaniem się, jeśli tak to jaki? 3. Czy znacie dobrze zasady savoir-vivre i jakie zachowania one opisują? Czy potraficie postępować zawsze zgodnie z tymi zasadami? 4. Czym różni się kultura od Subkultury? 5. Jakie znacie subkultury?

1.Kulturalne zachowanie, to zachowanie zgodne z aktualnym ogolnym morale spoleczenstwa. Np. kiedys niekulturalne bylo zwracanie się do straszych, bliskich nam osob ( np. dziadków ) na cześć, a teraz jest to normalne.
2. Ma, bo w sklad braku kultury osobistej wchodza niecenzuralne wyrazy.
3.Zakladalam o tym temat. Nie, nie znam, caly czas cos w nim ubywa, albo jest dodawane, nie mam ochoty poswiecac zycia na dokladne wnikanie w Savoir-Vivre. Wystarczy, ze postepuje zgodnie z sumieniem, zaden zbior zasad nie jest mi do tego potrzebny.
4.Subkultura to podgrupa kultury :woot: Nie wiem, dla mnie subkultury to nic dobrego.
5.Emo :ninja: Jest ich mnostwo, pewnie o co najmniej polowie to swiat nie slyszal. Durne wymysly.
sweeteen
sweeteen
  17 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Czy znacie dobrze zasady savoir-vivre i jakie zachowania one opisują? Czy potraficie postępować zawsze zgodnie z tymi zasadami?

znam dobrze .
tak potrafię, i całkowicie sie z nimi zgadzam .

Konto usunięte
Konto usunięte: 4. Czym różni się kultura od Subkultury?

kultura może być danego narodu, społeczeństwa, duchowa, osobista, języka..
subkultura to jakaś taka hm. część społeczeństwa która cechuje sie czyms konkretnym :woot: tak mi się wydaje .

Konto usunięte
Konto usunięte: 5. Jakie znacie subkultury?

znam wiele : p
AmyLee094
AmyLee094
  17 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Czym powinno charakteryzować się kulturalne zachowanie.

Na pewno brakiem wulgaryzmu, inteligentną rozmową, wyczuciem czy wypada cos zrobić czy raczej nie, dobrym zachowaniem, różnymi drobnymi sytuacjami np. mężczyzna otwiera kobiecie drzwi/ pozwala jej wejść pierwszej... Dużo jest takich przykładów
Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Czy kultura osobista ma jakiś związek z niecenzuralnym wyrażaniem się, jeśli tak to jaki?

Uważam, że człowiek posiadający wysoką kulturę osobistą nie wyraża się niecenzuralnie
Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Czy znacie dobrze zasady savoir-vivre i jakie zachowania one opisują? Czy potraficie postępować zawsze zgodnie z tymi zasadami?

Oczywiście, znam i zawsze staram się postępować zgodnie z nimi
Konto usunięte
Konto usunięte: 4. Czym różni się kultura od Subkultury?

Jak dla mnie to jest to duza różnica. Kultura jest czymś co określa jak powinien postępować każdy człowiek. W subkulturach też określane jest jak ktos powinien postępować ale tu dochodzą także ideologie, czasami też kwestie wyglądu. Moim zdaniem subkultury ograniczają ludzi i nie pozwalają na bycie w pełni sobą.
Konto usunięte
Konto usunięte: 5. Jakie znacie subkultury?

Nie wiem czy znam jakąkolwiek ze względu na oddmieność zdań na temat subkultur. Niektórzy uważaja, że każdy got należy do subkultury albo emo. Ja akurat z emo sie nie zgodze bo dla mnie to po prostu rodzaj muzyki
dnmMili
dnmMili
  17 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Czym powinno charakteryzować się kulturalne zachowanie.

Przede wszystkim nie powinno się zapominać, że świat nie kręci się tylko wokół swojej osoby. Że nie my tu rządzimy i także musimy liczyć się z innymi. Głównie starszymi osobami, którzy już wiele przeżyli. I należy im się szacunek, tak samo jak i zachowanie poprawne nie mówiąc już o słownictwie :)

Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Czy kultura osobista ma jakiś związek z niecenzuralnym wyrażaniem się, jeśli tak to jaki?

Tak, pokazuje się brak szacunku dla innych i swojego języka. Osoba która nie ma szacunku dla innych, nie była i nie będzie kulturalna wobec innych

Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Czy znacie dobrze zasady savoir-vivre i jakie zachowania one opisują? Czy potraficie postępować zawsze zgodnie z tymi zasadami?

Ja się stosuje z ogólną netykietą człowieczeństwa, jeśli ona w ogóle istnieje ;)

Konto usunięte
Konto usunięte: 4. Czym różni się kultura od Subkultury?

jest zasadnicza różnica:P poczytaj sobie :)

Konto usunięte
Konto usunięte: 5. Jakie znacie subkultury?

ja!:)
LittleFuckingLady
LittleFuckingLady
  17 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Czym powinno charakteryzować się kulturalne zachowanie.

uprzejmością :tak:

Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Czy kultura osobista ma jakiś związek z niecenzuralnym wyrażaniem się, jeśli tak to jaki?

hm. jakiś tam na pewno ma :tak:

Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Czy znacie dobrze zasady savoir-vivre i jakie zachowania one opisują? Czy potraficie postępować zawsze zgodnie z tymi zasadami?

może nie używam ich od tak w życiu codziennym ale na jakiś większych wyjściach owszem.

Konto usunięte
Konto usunięte: 4. Czym różni się kultura od Subkultury?

kultura to niby te zachowania, przywileje, poezje, filmy, ksiazki itp. a subkultura to po prostu styl bycia itp. w danym środowisku.

Konto usunięte
Konto usunięte: Jakie znacie subkultury?

Emo?
wojmir
Posty: 469 (po ~580 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
wojmir
  17 lipca 2008

Pojęcie kultura jest bardzo wieloznaczne. Dlatego uważam, że przy uzywaniu tego pojęcia należy je jakoś dookreślać, zawężać. Klultura osobista jest już o wiele węższym i bardziej zrozumiałym pojęciem. :)

Konto usunięte
Konto usunięte: Lampart22:
1. moim zdaniem brak wulgaryzmów,szacunek - nie tylko dla starszych, ale dla każdego rozmówcy - umiejętne wysławianie się,żeby nie było 'poszlem' i innych jak dla mnie neologizmów ; kulturalne zachowanie to także, a może przede wszystkim, przestrzeganie wszelkich reguł panujących w naszym otoczeniu.
Generalnie się zgadzam, chociaż.. Neologizmy uważam za ciekawe urozmaicenie (na zasadzie "licencia poetica"). Tylko nie wolno ich mylić z błędami językowymi ;)

Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Czy kultura osobista ma jakiś związek z niecenzuralnym wyrażaniem się, jeśli tak to jaki?

Nadużywanie przekleństw, a zwłaszcza wstawianie ich wszędzie w wypowiedzi jako przecinków świadczy o bardzo niskim poziomie kultury osobistej. Jeśli chodzi o mnie, staram się nie przeklinać. Choć z drugiej strony w pewnych sytuacjach nie da się pominac przekleństwa, a nawet (jak sugerował prof. Miodek w jednym ze swoich wykładów) byłoby to nieprawidłowe.. :)
Generalnie uważam ze można przeklinać sporadycznie, wtedy, kiedy jest to "literacko uzasadnione", i w takich przypadkach nie jest to żadnym uchybieniem.
Nie róbmy z siebie ideału na siłę. Każdy jest człowiekiem, ;)
Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Czy znacie dobrze zasady savoir-vivre i jakie zachowania one opisują? Czy potraficie postępować zawsze zgodnie z tymi zasadami?

Znam kilka zasad, staram się o nich pamiętać.
Taka mało znana:
Mężczyzna z tramwaju wysiada pierwszy a porem pomaga kobiecie :)
Z racji zabawy w tańce dawne (późne średniowiecze i renesans) głównie dworskie, zdarza mi się lekko kłaniać w różnch zytuacjach, np, przy powitaniu, czy przy ustępowANIU MIEJSCA :)
Konto usunięte
Konto usunięte: 4. Czym różni się kultura od Subkultury?

Kultura jest powszechna i otwarta.
Subkultura jest zamknięta, hermetyczna, ograniczona do pewnej grupy ludzi.
Każda subkultura posiada pewien określony język (albo zupełnie inne znaczenia dla pewnych pojęć powszechnie znanych), często (choć nie zawsze) określa styl ubierania, zachowania, spędzania wolnego czasu, czy styl muzyczny.Czasem grupy tworzą subkulturę żeby się wyróżnić, ugruntować swoje poczucie odrębności i podnieść swoją samoocenę (często subkultury młodzieżowe, powstałe z buntu i kontestacji), ale istnieją też subkultury które powstały w wyniku pewnej jakby"odgórnej" izolacji danej grupy. Tu dobrym, choć nie jedynym przykładem są (nieoficjalne, ale funkcjonujące) subkultury branżowe, czy hobbystyczne. Mało kto rozumie kawały informatyków, mało kto rozumie skróty myślowe w rozmowie maklerów giełdowych, mało kto spośród "niewiernych" wie gdzie koń ma "jabłka" gdzie żaglówka ma "myszki", albo jak się wspina "na tramwaj"... ;)
Konto usunięte
Konto usunięte: 5. Jakie znacie subkultury?

Tysiące różnych. Zresztą próbkę dałem w poprzednim punkcie.
lolropsonlol
Posty: 6587 (po ~80 znaków)
Reputacja: 1 | BluzgometrTM: 2
lolropsonlol
  17 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Czym powinno charakteryzować się kulturalne zachowanie.


umiejętnoscią powiedzenia: proszę, dziekuję, otworzenia kobiecie drzwi itd.

Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Czy kultura osobista ma jakiś związek z niecenzuralnym wyrażaniem się, jeśli tak to jaki?


tak niecenzrualne słowa nie powinny być używane w miejscu publicznym

Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Czy znacie dobrze zasady savoir-vivre i jakie zachowania one opisują? Czy potraficie postępować zawsze zgodnie z tymi zasadami?


tak jest ;]
L3Xa
L3Xa
  17 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Czym powinno charakteryzować się kulturalne zachowanie. 2. Czy kultura osobista ma jakiś związek z niecenzuralnym wyrażaniem się, jeśli tak to jaki? 3. Czy znacie dobrze zasady savoir-vivre i jakie zachowania one opisują? Czy potraficie postępować zawsze zgodnie z tymi zasadami?

kulturalne=stosowne do sytuacji
zalezy jak kulture definiujesz.jako zachowanie sie(czyny) czy wyrazanie slow wtedy ma
nie,nie znam
Amibia
Amibia
  17 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Czym powinno charakteryzować się kulturalne zachowanie. 2. Czy kultura osobista ma jakiś związek z niecenzuralnym wyrażaniem się, jeśli tak to jaki? 3. Czy znacie dobrze zasady savoir-vivre i jakie zachowania one opisują? Czy potraficie postępować zawsze zgodnie z tymi zasadami?

1. kulturą :woot:
2. :tak: brzydkie słówka świadczą o nie-kulturze :ninja:
3. :nie: nie wszystkie znam i nie zawsze działam wg nich
anisia130
anisia130
  17 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Czym powinno charakteryzować się kulturalne zachowanie.

Dostosowywanie się do panujących zasad, zachowywanie klasy i dobre zachowanie .

Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Czy kultura osobista ma jakiś związek z niecenzuralnym wyrażaniem się, jeśli tak to jaki?

Ma,a jaki ? W niektórych sytuacjach nie powinniśmy przeklinać,nawet jeśli jest to "ekstremalna" sprawa .

Konto usunięte
Konto usunięte: 3. Czy znacie dobrze zasady savoir-vivre i jakie zachowania one opisują? Czy potraficie postępować zawsze zgodnie z tymi zasadami?

Jakoś znakomicie nie,ale staram się .

Konto usunięte
Konto usunięte: 5. Jakie znacie subkultury?

emo :ninja: i inne oczywiście (; .
pauline321
pauline321
  17 lipca 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Czym powinno charakteryzować się kulturalne zachowanie.


szacunkiem do drugiego człowieka, słownictwem bogatszym niż "kuva"

Konto usunięte
Konto usunięte: 2. Czy kultura osobista ma jakiś związek z niecenzuralnym wyrażaniem się, jeśli tak to jaki?


:tak:
kulturalna osoba zazwyczja potrafi wyrazic swoje emocje inaczje niz za pomoca wulgaryzmó :)

Konto usunięte
Konto usunięte: 5. Jakie znacie subkultury?


satanisci :kv3:
:lol:
margotka
margotka
  17 lipca 2008

1. Czym powinno charakteryzować się kulturalne zachowanie.

każde zachowanie jest kulturalne i kulturowe
2. Czy kultura osobista ma jakiś związek z niecenzuralnym wyrażaniem się, jeśli tak to jaki?

oczywiście i jest ono bardzo potrzebne do wyrażenia ekspresji...
ponadto, to co jest niekulturalne dla nas nie ozncza, ze dla innych rónież takie jest...
np. do XVI w. należało bekać przy stole, bo kucharz czułby się obrażony...spróbuj teraz beknc przy babci na rodzinnym obiedzie:]

3. Czy znacie dobrze zasady savoir-vivre i jakie zachowania one opisują? Czy potraficie postępować zawsze zgodnie z tymi zasadami?

znam literaturę parenetyczną...;] jak już w kilku tematach pisałam...SAVOIR-VIVRE jest związany dopiero z XIX wiekiem...!!!!!!!...wcześniej to co, zielona trawka była?

4. Czym różni się kultura od Subkultury?

a czym różni się łyżka od sztućców?

KrolewnaSniezzka
KrolewnaSniezzka
  17 lipca 2008
wojmir
wojmir: Generalnie się zgadzam, chociaż.. Neologizmy uważam za ciekawe urozmaicenie (na zasadzie "licencia poetica"). Tylko nie wolno ich mylić z błędami językowymi ;)

:)
'neologizmami' nazwałam właśnie te błędy językowe. :)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.