bri
bri
  26 września 2019 (pierwszy post)

Coraz mniej zainteresowań i pasji, niechęć do wszystkiego i brak celu. Coraz częściej można się spotkać z opinią że jesteśmy narodem szarym, zmęczonym i bez pasji. Z ankiet wynika że ponad 40% polaków wolne chwile poświęca na oglądanie telewizji, 23 procent nie robi nic, a 17 procent surfuje w internecie. Najlepszą rozrywką jest leżenie na kanapie i narzekanie. Lenistwo umysłowe, nawyk biernej i bezkrytycznej konsumpcji stało się hobby dla ponad połowy naszego społeczeństwa.

Hobby czyli czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków, umiejętności które chcemy rozwijać w wolnych chwilach, rzeczy o których jesteśmy w stanie rozmawiać godzinami- większość z nas tego nie doświadcza. Zbyt wiele ludzi spotykam, którzy nie potrafią się cieszyć życiem, bo “nie mają pasji”.

Niektórzy w nieskończoność czekają aż znajdą swoją pasje, albo aż pasja sama się znajdzie. Otóż jest jeden problem – żadna pasja nie spadnie na ciebie jak grom z jasnego nieba. Gdy będziesz codziennie robić te same rzeczy, nigdy się nie dowiesz co tak naprawdę lubisz w życiu robić.

„W życiu chodzi o to, żeby odpowiedzieć sobie na zajebiście ważne pytanie „co lubię w życiu robić”, a potem zacząć to robić...”

Brak czasu – najczęstsza wymówka ludzi, argument adekwatny do każdej sfery życia, można się nim wytłumaczyć ze wszystkiego. Ja mam za to nadmiar wolnego czasu, wiec jeśli wasze pytanie brzmi “co robić jak nie wiem co w życiu robić” (albo co gorsze: nic nie warto robić) mam tu dla was liste 69 potencjalnych hobby od których można zacząć.

1.Kaligrafia
2.Modelarstwo/tworzenie makiet
3.Bieganie
4.Szkicowanie, rysunek
5.Rzeźbiarstwo
6.Szycie
7.Projektowanie wnetrz/ubrań
8.Projektowanie ogrodów
9.Postprodukcja lub fotomontaż
10.Inwestowanie, finanse
11.Nieruchomosci
12.Scenariusze, recenzje
13.Paintball
14.Polityka, dyplomacja
15.Zero waste, srodowisko naturalne, globalne ocieplenie..
16.Kolekcjonerstwo
17.Programowanie
18.Miksowanie muzyki
19.Komponowanie muzyki
20.Gra na instrumentach muzycznych (gitara, harmonijka, pianino, skrzypce, ukulele…..)
21.Teoria muzyki
22.Wędkarstwo
23.Joga
24.Rozwoj osobisty: szybkie czytanie, programowanie neurolingwistyczne, techniki pamięci, inteligencja emocjonalna…
25.Marketing cyfrowy, marketing w mediach społecznościowych
26.Malarstwo
27.Sztuka cyfrowa
28.Anime
29.Projektowanie graficzne
30.Gotowanie, pieczenie ciast, zdobienie wypieków, barmaństwo..
31.Podrózopisarstwo
32.Psychologia, filozofia
33.Języki
34.Ogrodnictwo
35.Akwakultura
36.Szkolenie psów
37.Fotografia
38.Projektowanie wideo
39.Projektowanie stron internetowych
40.Garncarstwo
41.Decoupage
42.Szydełkowanie
43.Haftowanie
44.Ceramika
45.Majsterkowanie
46.Motoryzacja
47.Badminton
48.Fintess
49.Wedkarstwo
50.Quilling
51.Czytanie
52.Minimalizm
53.Reperowanie, przeróbki, renowacje, upcycling
54.Zielarstwo
55.Taniec
56.Tworzenie biżuterii
57.Modelowanie 3d
58.Animacja
59.Blogowanie
60.Pisanie wierszy/książek
61.Puzzle
62.Astronomia
63.Wolontariat
64.Paintball
65.Podróżowanie
66.Aktorstwo
67.Spiew
68.Rzeźby z ołówków
69.Handel ludzmi

a jaka jest wasza pasja-zainteresowanie?

praksyda
praksyda
  26 września 2019
Konto usunięte
Konto usunięte: .Bieganie

Konto usunięte
Konto usunięte: Paintball
+ rower i czasem pływanie ale to bardziej latem, basem mam za daleko;/
Konto usunięte
Konto usunięte: a jaka jest wasza pasja-zainteresowanie?

znalazłam się.d83dde0a
Konto usunięte
Konto usunięte: Coraz mniej zainteresowań i pasji, niechęć do wszystkiego i brak celu. Coraz częściej można się spotkać z opinią że jesteśmy narodem szarym, zmęczonym i bez pasji. Z ankiet wynika że ponad 40% polaków wolne chwile poświęca na oglądanie telewizji, 23 procent nie robi nic, a 17 procent surfuje w internecie. Najlepszą rozrywką jest leżenie na kanapie i narzekanie. Lenistwo umysłowe, nawyk biernej i bezkrytycznej konsumpcji stało się hobby dla ponad połowy naszego społeczeństwa.

wszystko możliwe, że to prawda w pracy mam na zmianie jakieś 30 osób, to kobiety zawsze mówią ze nie maja czasu a te, które nie mają rodzin i dzieci otwarcie mówią ze im sie nic nie chce, tym bardziej po pracy to wolą TV. Mężczyzn moze i więcej z jakimis pasjami, ale pasja pochłania czas, żeby osiagnąć cos w tym co sie robi, to trzeba robić tak, żeby druga połówka nie marudziła ze Cie często nie ma w domu, trzeba planowac czas pod pasję, to nie hobby w wolnych chwilach jak niektórzy myślą, a czesto sie spotykam z taka opinią "ŻE TY MASZ NA TO CZAS" kurde nie mam tak samo jak inni, ale czas trzeba organizowac i trzeba chcieć i zakochac sie w tym co sie robi, nawet kosztem tego ze moze to sie nie spodobac innym, rodzinie czy znajomym.
Zapraszaja na imprezkę, grube chalnie w weekend, albo integracja w pracy.
Ja- sorry nie idę, szkoda mi zarywać nockę i mieć kaca na drugi dzień i na trening nie pójdę mam sezon teraz.
Znajomi- pierdzielisz, nic nie masz z tego zycia tylko bieganie, raz na jakis czas mozesz zrezygnowac z terningu nic sie nie stanie.
Ja- stanie sie bo nie ma regeneracji odpowiedniej, to moze sie odbić na kolejnym treningu itd..
Znajomi- przesadzasz , dziwna jestes.
włololololololo CD....
co jakiś czas słyszę podobne teksty, przywykłam.
Avatar użytkownika anfet4minkaanfet4minka
Posty: 1349 (po ~199 znaków)
Reputacja: -72 | BluzgometrTM: 174
anfet4minka
  26 września 2019

Nie mam zbyt wiele czasu, na hobby ale te kilka dni w miesiącu znajduje na siłownie, znajduje na warsztaty kulinarne i na zawody.

Programowania nie dzierżę bo to u mnie w domu jest stały element życia mojego męża. O, z wymienionych lubię układać puzzle :> niestety w domu gdzie są 3 koty i 2 latek jest to hobby nie do spełnienia. Telewizor kurde no nie mam, :) także w tej dziedzinie nie wiem jak to jest, a jak mam chwilę lubię poczytać książkę.

Никто не должен быть в курсе
Никто не должен знать об этом
Я удалю secret chat
О нас никто никогда не узнает

Ziemia
Ziemia
  26 września 2019
Konto usunięte
Konto usunięte: 9.Komponowanie muzyki 20.Gra na instrumentach muzycznych (gitara, harmonijka, pianino, skrzypce, ukulele…..) 21.Teoria muzyki

Konto usunięte
Konto usunięte: 62.Astronomia

Konto usunięte
Konto usunięte: 67.Spiew


9 trochę słabiej, 62 bardziej popularnonaukowa forma na razie, reszta czynnie.

Konto usunięte
Konto usunięte: 69.Handel ludzmi

Do rozważenia. ;-)
leon28
Posty: 1217 (po ~133 znaków)
Reputacja: -18 | BluzgometrTM: 449
leon28
  26 września 2019

wspolczuje wam znajomych. wszyscy sa tacy zblazowani?

oam
oam
  27 września 2019
Konto usunięte
Konto usunięte: 4.Szkicowanie, rysunek
Konto usunięte
Konto usunięte: 20.Gra na instrumentach muzycznych (gitara, harmonijka, pianino, skrzypce, ukulele…..)
Konto usunięte
Konto usunięte: 22.Wędkarstwo
Konto usunięte
Konto usunięte: 24.Rozwoj osobisty: szybkie czytanie, programowanie neurolingwistyczne, techniki pamięci, inteligencja emocjonalna…
Konto usunięte
Konto usunięte: 26.Malarstwo
Konto usunięte
Konto usunięte: 29.Projektowanie graficzne
Konto usunięte
Konto usunięte: 33.Języki
Konto usunięte
Konto usunięte: 43.Haftowanie
Konto usunięte
Konto usunięte: 47.Badminton
Konto usunięte
Konto usunięte: 51.Czytanie
Konto usunięte
Konto usunięte: 52.Minimalizm
Konto usunięte
Konto usunięte: 65.Podróżowanie
Powinno być 68 bo wędkarstwo jest zdublowane. :P
Konto usunięte
Konto usunięte: wspolczuje wam znajomych. wszyscy sa tacy zblazowani?
Na szczęście tylko kilku.
Ziemia
Ziemia: Do rozważenia. ;-)
Mam się bać?
BujajacaWoblokachh
Posty: 44958 (po ~170 znaków)
Reputacja: -10 | BluzgometrTM: 12
BujajacaWoblokachh
  27 września 2019
Konto usunięte
Konto usunięte: a jaka jest wasza pasja-zainteresowanie?


Na pierwszym miejscu makrofotografia - temu poswiecam zdecydowane najwiecej czasu... Wycieczka w plener, aparat, małe stworzonka czy rosliny - to jest to! ;)
Gdzies nieco dalej na liscie znajduja sie ksiazki, teatr i kino - dokladnie w takiej kolejnosci. Czytanie rozwija wyobraznie i wzbogaca slownictwo - oczywiscie o ile jest to cos ambitniejszego niz kolorowe pisemka ;P...
Kolejno na liscie sa podroze - zapewne znalazlyby sie wyzej na liscie - ale szczegolnie te dalsze wymagaja wiekszej ilosci czasu, stad nie moge pozwolic sobie na nie tak czesto jakbym tego chciala :(...
Nauka jezykow obcych - po angielskim i francuskim, przyszedl czas na cos mniej popularnego, wiec zapisalam się na japoński - zaczynam od pazdziernika :tak: Mam nadzieje, ze uda mi sie ogarnac ;)
Nie mam czasu nienawidzić ludzi, którzy mnie nienawidzą,
bo jestem zbyt zajęta kochaniem ludzi, którzy mnie kochają ;)
Kturychcemasarz
Kturychcemasarz
  27 września 2019

Naprawde dobry post, nad ktorym mozna sie zadumac... tylko ten anty-patriotyczny poczatek. Problem jest globalny, wiec przyypisywanie tych wszystkim negatywnych cech, wylacznie naszym rodakom, jest niesprawiedliwe (ja np zawsze hejtowalem "naszych" za polaczenie klapki + skarpety, a okazalo sie ze w Pradze tez tak chodza, i to tej czeskiej, nie warszawskiej). To znaczy rozumiem, jestes Polka i podajesz wyniki ankiety przeprowadzonej na Polakach, ale mozna bylo jakos zaznaczyc, ze problem dotyczy rowniez innych nacji. Pozniej piszesz ze znasz wiele (szkoda ze nie ma konkrektnej liczby) osob, ktore nie potrafia cieszyc sie zyciem, bo nie maja zadnego hobby. Tylko ja bym sie zastanowil, co tu jest przyczyna, a co skutkiem. Moze nie maja zadnej pasji, wlasnie dlatego, ze nic tych osob nie cieszy... Ale tu juz musielibysmy wejsc w temat depresji i ogolnie zdrowia psychicznego, a nie o tym jest twoj post. Nastepny w kolejce jest brak czasu i tutaj akurat w pelni sie zgadzam. Chocby nie wiem jak zapracowanym czlowiekiem by sie bylo, odrobina czasu znajdzie sie zawsze. Przykladem niech bedzie Jezus z Nazaretu, ktory rozkrecil najwieksza firme w historii ludzkosci przed trzydziestka, a jeszcze mial czas nauczyc sie paru magicznych sztuczek. Fajne pomysly na koniec (chyba mamy te sama ulubiona liczbe), tylko jest ich chyba... zbyt duzo... Tak, mysle ze wiele osob nie ma zadnego hobby, wlasnie ze wzgledu na paradoks wyboru. Bo dzis mozna robic wszystko, byc kazdym, byc wszedzie, tego wszystkiego jest za duzo... Dlatego ja oddam sie w rece parszywego losu, wylosuje sobie numer i sprobuje sie zainteresowac tym co pod nim jest (mam nadzieje ze nie trafie na szydelkowanie).

A tak w ogole nawet nie wiesz jak sie ciesze, ze wrocilas Bri moj ulubiony kolczu

Pure4
Pure4
  27 września 2019
Konto usunięte
Konto usunięte: 23.Joga
:zakochany:
mój numer jeden :-)

joga, medytacja.

Do tego dodałabym zainteresowanie wystrojem wnętrz, urbex !!!, naturalną pielęgnację włosów i skóry, sprawy kryminalne !!!, ostatnio również moda/styl oraz minimalizm. :-)
Kiedyś szkicowałam, malowałam, grałam na perkusji, ale z różnych przyczyn przestałam to robić.

a jakie jest Twoje hobby/zainteresowanie?

Konto usunięte
Konto usunięte: 69.Handel ludzmi
Sprzedam Pietruszkę! tanio!
Kturychcemasarz
Kturychcemasarz
  27 września 2019
Konto usunięte
Konto usunięte: Kiedyś szkicowałam, malowałam, grałam na perkusji, ale z różnych przyczyn przestałam to robić.


Chcemy poznac przyczyny przez ktore twoja artystyczna dusza umrala...
Pure4
Pure4
  27 września 2019
Konto usunięte
Konto usunięte: Chcemy poznac przyczyny przez ktore twoja artystyczna dusza umrala...


Na malowanie i rysowanie... brakło weny. Skończył się młodzieńczy okres buntu, skończyło się malowanie i rysowanie.
Zastanawiam się czasem, może do tego powrócę. Zobaczę, co potrafię po tak długim czasie nieaktywności w tym zakresie.

A perkusja... wynajmowaliśmy salę, gdzie znajomi mieli rozłożony sprzęt. Pewnego dnia właściciel podniósł czynsz o 100% i się wynieśliśmy.
bri
bri
  27 września 2019
leon28
leon28: wspolczuje wam znajomych. wszyscy sa tacy zblazowani?

Raczej nie, osobiście starannie dobieram osoby którymi chce sie otaczać, zazwyczaj nie pozostawiam tego przypadkowi. Ale nie każdy może mieć aż taką swobode wyboru, przyjaciół/znajomych nikt nie znajduje na ulicy idąc po zakupy.
Konto usunięte
Konto usunięte: Powinno być 68 bo wędkarstwo jest zdublowane. :P

Ajj, to należy dopisac Fotka. kom jako numer jeden... (moja najwieksza pasja)
Konto usunięte
Konto usunięte: Tylko ja bym sie zastanowil, co tu jest przyczyna, a co skutkiem. Moze nie maja zadnej pasji, wlasnie dlatego, ze nic tych osob nie cieszy..

Jeśli idziesz w życiu po najmniejszej lini oporu, bo tak jest najlatwiej, to łatwo wpaść w błedne koło. W naturze człowieka jest stawianie sobie wyzwań, jezeli ktos każda wolna chwile spędza np. przed telewizorem/netflixem to trudno mu bedzie czerpać radość z życia. Mało działania wytwarza mało energii, a mało energi wytwarza jeszcze mniej działania. "..upadamy wtedy, gdy nasze życie przestaje być codziennym zdumieniem".
Oczywiście nie uważam że zaburzenia depresyjne są objawem zwykłego lenistwa, to rozległy i wielowątkowy temat.
Konto usunięte
Konto usunięte: Tak, mysle ze wiele osob nie ma zadnego hobby, wlasnie ze wzgledu na paradoks wyboru.

Może warto pomyśleć raz a dobrze nad wizją własnego życia, i wtedy wszystkie opcje wyboru będą bliższe lub dalsze tej wizji.
Ja np. widze siebie za 10 lat jako stara panna mieszkająca z 5 małymi kotkami, i pod te wizje dobieram swoje hobby.
Mruczyslaw
Mruczyslaw
  27 września 2019
Konto usunięte
Konto usunięte: a jaka jest wasza pasja-zainteresowanie?


Destylacja i fermentacja.
Kturychcemasarz
Kturychcemasarz
  28 września 2019
Konto usunięte
Konto usunięte: Na malowanie i rysowanie... brakło weny. Skończył się młodzieńczy okres buntu, skończyło się malowanie i rysowanie. Zastanawiam się czasem, może do tego powrócę. Zobaczę, co potrafię po tak długim czasie nieaktywności w tym zakresie.


Mozesz powiedziec cos wiecej, np czy malowalas akwarelami, jak pewien wasaty Austriak, czy moze czyms innym. Co zazwyczj przedstawialy twoje obrazy/rysunki. O albo najlepiej zapodaj jedno ze swoich dziel. (Jestem mega ciekawy co rysuja zbuntowane nastolatki)
Kturychcemasarz
Kturychcemasarz
  28 września 2019
Konto usunięte
Konto usunięte: jezeli ktos każda wolna chwile spędza np. przed telewizorem/netflixem to trudno mu bedzie czerpać radość z życia.


A propos netflixa - ostatnio dalem sie namowic na "Robots, love, death".. i jakie to jest dobre!

Konto usunięte
Konto usunięte: Ja np. widze siebie za 10 lat jako stara panna mieszkająca z 5 małymi kotkami, i pod te wizje dobieram swoje hobby.


To lepiej juz zacznij wymyslac im imiona, proponuje jednego mazwac Kawaler. Tak zebys miala dobra odpowiedz, jak co swieta ktos z rodzinki bedzie pytal "To co Brydzia, masz tam jakiego kawalera?"
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.