Diablo777
Diablo777
  1 sierpnia 2017 (pierwszy post)

Na ile kopie się fundamenty systemem gospodarczym nie mylić z ławami fundamentowymi chodzi mi głównie o wymiary szerokosć i głebokość

ToTylkoYo
ToTylkoYo
  1 sierpnia 2017

Polska podzielone jest na cztery strefy przemarzania gruntu. W zależności od strefy głębokość przemarzania waha się od 80 do 1,40 cm . Najpłycej, bo tylko do 80 cm, grunt przemarza w zachodniej i płn.- zach. Polsce.

Przeważający obszar Polski obejmujący jej część centralną oraz górzystą część płd. - zach. jest położony w 2. strefie przemarzania – grunt na tym terenie przemarza do głębokości 1 m.

3. strefa przemarzania to płd.- wsch., górzysta część Polski, Góry Świętokrzyskie oraz pas na płn. – wsch. z wyłączeniem części kraju znajdującej się w samym płn. – wsch. rogu. W 3. strefie grunt przemarza do 120 cm. Pozostała, niewielka część Polski (płn. - wsch. róg) znajduje się w 4. strefie i mróz może tam siegać do głębokości 140 cm.
Jak głęboko fundamenty?

Fundamenty budowli powinno się zagłębiać poniżej głębokości przemarzania dla danego terenu. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi przemieszczeniem się fundamentu, spowodowanym wysadzinami mrozowymi. Są one szczególnie groźne przy niekorzystnych warunkach gruntowych. W tych częściach świata gdzie nie ma mrozu, fundamenty mogą być oczywiście zagłębiane o wiele płycej. Inaczej buduje się również na terenach, gdzie występuje tzw. wieczna zmarzlina i gdzie praktycznie trudno jest określić maksymalną głębokość przemarzania. Tam fundamentowanie jest utrudnione i rządzą nim odrębne zasady.

ToTylkoYo
ToTylkoYo
  1 sierpnia 2017

Ja mam dom z piwnicą, na gliniasto piaskowym podłożu, fundamenty mają 140cm + nadbudówka 90cm z bloczków ;)

Diablo777
Diablo777
  1 sierpnia 2017

własnie ja chce zrobic wykopać tzw ogródek i zalać go u mnie jest 1m przemarzalnosc wiec na pewno metr głebokość min szerokosc mam zdania podzielone mówią mi że 50cm wystarcza jedni ze 60 lepiej belki wiadomo standard 50na 40 tylko chodzi mi o szerokosc

Diablo777
Diablo777
  1 sierpnia 2017

dodam że nie będzie piwnic

ToTylkoYo
ToTylkoYo
  1 sierpnia 2017

ja mam 60 szeroki, bo mam piętrowy dom, ale jeśli chcesz tylko parterówkę z poddaszem to nie potrzebne 60, a to na całości są większe koszty ;)

GRADEK83
Diablo777
Diablo777
  1 sierpnia 2017

To tylko yo. Tak parterowy z podaszem wykorzystanym 14,30*9,50, myślę że fundamenty 100×50, zbrojenie 40×50 do tego niby jest przewidziany drut 12 fi ale akurat mam 16fi myślę ze wytrzyma taki fundament?

irbit
irbit
  1 sierpnia 2017

przecież to nie tylko od przemrazalnosc zależy ??? od obciążeń stałych czyli ciężaru konstrukcji, zmiennych czyli przeznaczenie budynku warunki atmosferyczne, materiałów czy to będzie z bloczków betonowych czy lane ściany fundamentowe , od warunków geodezyjnych ... tego jest mnóstwo ...

irbit
irbit
  1 sierpnia 2017

otulina zbrojenia dla fundamentow to ok 5 cm pamietaj ze zbrojenie górne belki jest statyczne i działają tam siły sciskajace więc pamiętaj żeby dozbrojc dół belki gdzie się ona rozciąga

Diablo777
Diablo777
  1 sierpnia 2017

Ja cię rozumiem właśnie nie będzie dużego obciążenia pustak photerm tylko strop i dach

irbit
irbit
  1 sierpnia 2017

generalnie z chudym betonem, lawa i ściana fundamentowa od poziomu 0 jest ok 160-220 cm

irbit
irbit
  1 sierpnia 2017

zakładając że poziom 0 to od 20 do 35 cm nad gruntem

Diablo777
Diablo777
  1 sierpnia 2017

Ja juz na wstępie zaznaczyłem to nie ma być ława fundamentowa tylko metodą gospodarczą jak dawniej kopie się rów na szer i głębokość i mi chodziło głownie szer

Diablo777
Diablo777
  1 sierpnia 2017

Później podciagam podmurówka np 30 cm do zera

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.