Compte
Compte
  12 lutego 2011 (pierwszy post)

Cześć,

spójrzcie na dwa poniższe zdjęcia:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/b5d2a85b5f85cc59.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/68c8538ed598319d.html

Na jednym z nich w górnej części prawej strony widać jakąś plamkę.
Skąd mogła się wziąć? Dosyć często pojawia się na zdjęciach jednak jak widać nie zawsze. Nie bardzo wiem co zrobić by jej nie było.

Problem nie występuje na drugim obiektywie.

Kubolini
Kubolini
  12 lutego 2011

proponuje po prostu wyczyscic obiektyw ; )
bo wyglada mi to na ladny slad palca ;d

Compte
Compte
  12 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte:

Czym dokładnie wyczyścić? Przed zrobieniem tych dwóch zdjęć przetarłem tą specjalną ściereczką, nie pamiętam jak się na nią mówi.

Zdjęcia robiłem za koleją tylko inaczej światło jest i od razu widać różnicę...
Kubolini
Kubolini
  12 lutego 2011
Compte
Compte:

niczym nie pryskaj bron Boze obiektywu. miekka sciereczka bez wloskow jak w reczniku. Albo recznikiem papieroswym miekkim. Chuchnij na obiektyw i przetrzyj dokladnie, potem sprawdz pod swiatlo czy nie ma sladow i sporbuj ponownie zrobic zdjecie. Jesli nie pomaga, to zapewne w srodku obiektywu, moze przyslona robi taki psikus, jak to przyslona, to nowy obiektyw musisz kupic
Compte
Compte
  12 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte:

Spróbuję, ale sęk w tym, że nie używam go ani często, ani nie rzucam sprzętem po pokoju... W dodatku pamiętam jak poleciało na ten obiektyw kilka ładnych stów... :(

O pryskaniu wiem, aż tak ciemny nie jestem.
Compte
Compte
  12 lutego 2011

Przeczyściłem dwa razy, plamka nadal jest..

Compte
Compte
  12 lutego 2011

Pisze trzeci post pod rząd, ale właśnie się okazało, że to jest kwestia matrycy. Zmieniłem obiektyw i jest nadal plamka w tym samym miejscu.

HandOfFate
HandOfFate
  12 lutego 2011

No wiec wlasnie, wyczysc matryce. W opcjach powinienes miec podnoszenie lustra, zdejmij obiektyw, podnies lustro i wyczysc specjalnym markerem do czyszczenia matrycy, albo patyczkiem higienicznym w ostatecznosci, suchym oczywiscie.
Masz tam po prostu jakis pylek.

Compte
Compte
  12 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte:

Tak też zrobiłem. Nie mam gruszki, więc ostrożnie dmuchałem i patyczkiem przetarłem. efekt sprawdziłem na brudnej ścianie, bo nic jaśniejszego nie mam teraz do dyspozycji. Plamki już nie widać. Wszystko wyjdzie jutro gdy sprawdzę na czystym niebie.
Dzięki.
Patrykcm
Posty: 47 (po ~429 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
Patrykcm
  12 lutego 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: proponuje po prostu wyczyscic obiektyw ; ) bo wyglada mi to na ladny slad palca ;d


khem "znawca" się znalazł - gdy czytam takie bzdury, uważam, iż powinno się wprowadzić podatek od głupoty i głupich wypowiedzi.

Tak wygląda zabrudzenie matrycy - łatwo o nie przy zmianie obiektywów. Śladów od palców, rys a nawet przedmiotów (np siatka, ogrodzenie) nie widać jak są przed obiektywem. Brudy na matrycy są najlepiej widoczne przy: przymkniętej przysłonie (im mniej ostre zdjęcie tym lepiej) lub braku obiektywu, jednolitej jasnej powierzchni (ściana, niebo, monitor świecący na biało)

Jeśli aparat ma funkcję czyszczenia matrycy to ją włącz. Jeśli aparat takiej nie ma to otwórz migawkę, połóż aparat matrycą do dołu i solidnie walnij (otwartą dłonią!!!) - część spadnie. Jeśli to nie pomoże, to oddaj do czyszczenia do lokalnego magika (albo jeśli mieszkasz w pobliżu to do serwisu producenta aparatu - np Canon czyści za darmo.
Nie próbuj czyścić własnoręcznie bo nie mając pojęcia jeszcze bardziej zabrudzisz lub w przypadku słuchania rad idiotów-teoretyków z forum uszkodzisz sobie aparat.

A na przyszłość. Obracasz aparat matrycą do dołu, odczepiasz obiektyw i przekręcasz mocowaniem bagnetowym do dołu. bierzesz drugi obiektyw, przedmuchujesz (jednym dmuchnięciem w obiektyw i jednym w aparat) i podobnie zakładasz kolejny. Mija 15 miesiąc od kupna nowego aparatu (poprzedni czyściłem 4 razy w doku), funkcję czyszczącą włączyłem może raz, a ja brudu na zdjęciach wciąż nie widzę (a przysłonę przymykam do 11-12). Dodatkowo raz na jakiś czas szmatką/pędzlem do optyki czyszczę NA SUCHO mocowanie bagnetowe w obiektywach, delkielki, komorę migawki (bez jej dotykania!!!, lustro, matówkę.

Domagam się zwolnienia osób które są odpowiedzialne za nowy wygląd pw (oraz niedziałającego poprawnie a) i przywrócenie normalnie działającego przejrzystego sytemu prywatnych wiadomości.

Patrykcm
Posty: 47 (po ~429 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
Patrykcm
  12 lutego 2011

Najprościej w warunkach domowych sprawdzić czy masz brudną matrycę najpierw upewniając się, że nie ma pyłu, zdejmując obiektyw i robiąc zdjęcie: niebu, lampie, monitorowi świecącemu na biało (nowe okno w programie paint) i później przeglądając zdjęcie w powiększeniu 1:1

Domagam się zwolnienia osób które są odpowiedzialne za nowy wygląd pw (oraz niedziałającego poprawnie a) i przywrócenie normalnie działającego przejrzystego sytemu prywatnych wiadomości.

Compte
Compte
  12 lutego 2011
Patrykcm
Patrykcm:

O, widzę kolega z tego samego miasta.

Przedmuchałem matrycę i przeczyściłem patyczkiem higienicznym.
Oczywiście wiem, że dmuchanie ustami jest ryzykowne.

Udało się i wszystko gra. Mam zamiar zaopatrzyć się w pędzelek i gruszkę.
Patrykcm
Posty: 47 (po ~429 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 0
Patrykcm
  12 lutego 2011

Wrocław mówisz?
Naprzeciw Heliosa jest pan Wysocki ze swoim punktem naprawy sprzętu foto.
Czyszczenie matrycy+matówki+komory migawki+obiektywu = ~100zł (samej matrycy taniej).
Drogo trochę, ale jest dobry.

I polecę jeszcze dolnośląską grupę foto: http://dgfoto.net

Domagam się zwolnienia osób które są odpowiedzialne za nowy wygląd pw (oraz niedziałającego poprawnie a) i przywrócenie normalnie działającego przejrzystego sytemu prywatnych wiadomości.

joker4444
Posty: 32031 (po ~88 znaków)
Reputacja: -1 | BluzgometrTM: 446
joker4444
  13 lutego 2011

krotko i na temat syf na matrycy grucha i do dzieła a jak nie zejdzie to bedzie trzeba na mokro jak sie boisz to oddaj gdzies gdzie to robia
a co do tego ze to brud z obiektywu to bajki, taki brud aby byl widoczny na zdjeciach musialbyu byc gigantyczny i umieszczony najlepiej na tylnej soczewce bo te z przedniej mniej wplywaja jesli w ogole o wplywie jakimkolwiek moze byc mowa

Compte
Compte
  13 lutego 2011
Patrykcm
Patrykcm:

joker4444
joker4444:


Dzięki Panowie :)

Raczej czuję, że sam kupię sobie pędzel i gruszkę.
W sumie lustrzanka leżała przeważnie na półce, bo nie miałem czasu na zabawę. Teraz to się zmieni, więc jakiś pyłek może być częściej. Zatem po co płacić jak sam mogę to zrobić.

Dzięki jeszcze raz.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.