Jacek80
Jacek80
  23 lipca 2009 (pierwszy post)

No właśnie...
Macie jakieś techniki przy robieniu zdjęć błyskawic? Jakie parametry ustawiacie w swoim sprzęcie? Może jakieś wskazówki dla mnie i nie tylko ?
Ja po 1,5 roku celowania i czekania na większą burzę (większość omija Włocławek) w końcu się doczekałem :zakrecony:

Od razu zaznaczam, że mieszkam na osiedlu, gdzie wieczorem pełno światła sodowego (pomarańczowego), a to też pogarsza efekt na fotce

Wystawiłem szybko sprzęt na statywie na balkon, dobrałem jakieś tam parametry na oko (nigdy takich fotek nie robiłem, więc nie mam doświadczenia) i siedząc na krzesełku, pstrykałem sobie i oto rezultat.
Może też macie jakiejś własnej produkcji?

Zaczynam od najgorszych:

- narodziny błyskawicy








- to mi się najbardziej podoba

fenacious
fenacious
  24 lipca 2009
Jacek80
Jacek80: Macie jakieś techniki przy robieniu zdjęć błyskawic? Jakie parametry ustawiacie w swoim sprzęcie? Może jakieś wskazówki dla mnie i nie tylko ? Ja po 1,5 roku celowania i czekania na większą burzę (większość omija Włocławek) w końcu się doczekałem

ostatnie ciekawe.
wskazówki.? dłuuugi czas naświetlania.
GRADEK83
GRADEK83
  24 lipca 2009
Jacek80
Jacek80: Od razu zaznaczam, że mieszkam na osiedlu, gdzie wieczorem pełno światła sodowego (pomarańczowego), a to też pogarsza efekt na fotce

no wczoraj taka lampa na bloku przeszkadzała mi:/

No ogólnie to co się przyda do takich fotek to:
-statyw
-wężyk
-szkło (obiektyw) w zależności od tego czy burza jest blisko to wtedy szerokokątny sie przyda czy daleko wtedy juz coś z większą ogniskową :)

No i oczywiście jest kilka sposobów:D
Jeden to ustawić przesłonę na najmniejszą wykadrować dany interesujący nas obszar na niebie ustawić czułość ISO tak od 200 do 400 i trzymając w ręku wężyk polować na błysk i jak uda nam się złapać sprawdzamy czy czasem ISO nie jest za duże jak wszystko jest oki to zostawiamy lecz czasem takie zdjęcia mogą wychodzić za pomarańczowo wtedy balans bieli ustawiamy na około 2500K

Drugi ze sposobów różni się tym że wykorzystujemy w aparacie funkcję BULD czyli czas naświetlania trwa tyle ile chcemy lecz musimy juz wety pamiętać że im dłużej naświetlamy tym większe szumy ziarno robi się na zdjęciach ogólnie aparaty posiadają redukcją szumów lecz proces ten troszkę trwa w aparacie i w między czasie zazwyczaj uciekają nam ładne błyski :) Przy takim sposobie robienia zdjęć musimy przyjąć jak długo będziemy naświetlać tak aby ziarna było jak najmniej więc jeśli będzie to trwało parę sekund wtedy możemy pozwolić sobie na większe ISO lecz gdy to juz ma trwać parę minut wtedy iso musi być najmniejsze... i oczywiście do robienia takich zdjęć potrzebna jest cierpliwość refleks i spostrzegawczość musicie pamiętać że burza to chmury które się przemieszczają więc też i wy musicie zmieniać polożenie aparatu :)
Jacek80
Jacek80
  24 lipca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: wskazówki.? dłuuugi czas naświetlania

to niekoniecznie jest regułą, przy potężnych lub długich błyskawicach bardzo łatwo przepalić zdjęcie. Ja używałem wężyka spustowego i otwierałem migawkę na tyle, na ile wydawało mi się, że wystarczy.. jednak jak już dochodziłem do wprawy burza się skończyła :smutny:
Jacek80
Jacek80
  24 lipca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Drugi ze sposobów różni się tym że wykorzystujemy w aparacie funkcję BULD czyli czas naświetlania trwa tyle ile chcemy lecz musimy juz wety pamiętać że im dłużej naświetlamy tym większe szumy ziarno robi się na zdjęciach ogólnie aparaty posiadają redukcją szumów lecz proces ten troszkę trwa w aparacie

własnie tak robiłem, jednak wcześniej wyłączyłem redukcję szumów :)
Konto usunięte
Konto usunięte: między czasie zazwyczaj uciekają nam ładne błyski

heh... jak przez pewien czas nie było błysków, to pomyślałem, że wykasuję w między czasie te zdjęcia które nie wyszły... no i w trakcie kasowania.... sru sru sru dziesięć błyskawić przeleciało, a ja jak głupi czekałem na skasowanie fotek... następne pioruny były dopiero za 20-30min :mrgreen:
GRADEK83
GRADEK83
  24 lipca 2009

Długi czas naświetlania sporo ziarna

Tu juz tylko 3s na chybił trafił (bo sam błysk nie zawsze trwa ułamki sekund szasem nawet kilka sekund więc sporo czasu na naciśnięcie spustu wężyka :)

GRADEK83
GRADEK83
  24 lipca 2009
Jacek80
Jacek80: własnie tak robiłem, jednak wcześniej wyłączyłem redukcję szumów :)

no ogólnie jak naświetlasz na takie chybił trafił to ta redykcja raczej się przydaje ale jak juz długo naświetlasz to już lepiej ją wyłączyć a późniejszą kosmetykę można zrobić w szopie:)

Jacek80
Jacek80: heh... jak przez pewien czas nie było błysków, to pomyślałem, że wykasuję w między czasie te zdjęcia które nie wyszły... no i w trakcie kasowania.... sru sru sru dziesięć błyskawić przeleciało, a ja jak głupi czekałem na skasowanie fotek... następne pioruny były dopiero za 20-30min

ja wczoraj najpierw na balkonie chwilkę a potem przed oknem wisiałem prawie dwie godziny :)
Jacek80
Jacek80
  24 lipca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Długi czas naświetlania sporo ziarna

co do pierwszej foty to coś mi się wierzyć nie chce
przysłona - F/8
czas naświetlania 119 s

Albo exif do bani albo magia photoshopa, bo ze zdjęcia powinna wyjść biała plama ;)
GRADEK83
GRADEK83
  24 lipca 2009

nie napisałem o ustawianiu ostrości bo jak tu ustawić ostrość jak jest ciemno a no jest sposób albo ustawić na księżyc gwiazdę o ile jeszcze je widać albo na najdalej oddalony obiekt jakiś oświetlony budynek na horyzoncie albo kominy można też i ustawić na nieskończoność lecz potem troszkę wycofać bo czasem nieskończoność nie wychodzi w pełni ostra :) no i przesłona pisałem że na najmniejszą ale jesli chcemy naprawdę ostre zdjęcie to najlepiej ustawić "f" od 4 do 8 i dobrać odpowiednie ISO :)

agasta
agasta
  24 lipca 2009

Wasze zdjecia?;>

masz cos przeciwko temu,ze ja sobie je ukradne ? :ziober2:

lubie zdjecia takie:D

GRADEK83
GRADEK83
  24 lipca 2009
Jacek80
Jacek80: co do pierwszej foty to coś mi się wierzyć nie chce przysłona - F/8 czas naświetlania 119 s Albo exif do bani albo magia photoshopa, bo ze zdjęcia powinna wyjść biała plama ;)

Ale ISO 100 i ogniskowa 75mm (210)
Flinta :D
Jacek80
Jacek80
  24 lipca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Ale ISO 100 i ogniskowa 75mm (210)

no to wyszedł bajkowy efekt :D
Konto usunięte
Konto usunięte: Wasze zdjecia

no tak by wychodziło ;)
Konto usunięte
Konto usunięte: masz cos przeciwko temu,ze ja sobie je ukradne

jeżeli chodzi o moje, to bierz
btw... pierwszy raz widzę jak ktoś pyta... zazwyczaj ludzie od razu sobie przywłaszczają ;)
mateuszek199310
mateuszek199310
  24 lipca 2009

$liczne ::piwo::

mateuszek199310
mateuszek199310
  24 lipca 2009

lubie takie tyby zdjec:)

bartheq
bartheq
  24 lipca 2009

ja tam zostawilem aparat w trybie seryjnym z 10-22 i czasem 2s na pol godziny z zablokowanym spustem na wezyku i cos tam wyszlo - http://www.fotka.pl/albumy/bartheq/4,Burza_w_Warszawie/ (:

Konto usunięte
Konto usunięte: nie napisałem o ustawianiu ostrości bo jak tu ustawić ostrość jak jest ciemno

przydaje sie live view - wystarczy zrobic zooma i mozna wyostrzyc nawet na gwiazdy

Konto usunięte
Konto usunięte: BULD

chyba BULB (:
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.