staszkins
staszkins
  15 lipca 2009 (pierwszy post)

Witam mam mały problem. Jeśli ustawię w Nikonie format zdjęć NEF(RAW) to nie mogę ich otworzyć w Szopie (cs2). Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem? Nie piszcie tylko, że muszę sobie przekonwertować na JPGi bo to nic nie da gdyż mogę je sobie ustawić jako podstawowy format zdjęcia a mi zależy na tych NEF(RAW).

GRADEK83
GRADEK83
  15 lipca 2009

A opcja File->Open As nie działa?
niby mi kopazuje że ten format pies odczytuje:/ a wyskakuje ci jakiś komunikat?

staszkins
staszkins
  15 lipca 2009

Tak wyskakuje: Could not complete your request because it is not a vaild PhotoShop document. :(

fotografmody
fotografmody
  15 lipca 2009

musisz sciagnac z adobe.com aktualizacje czyli najnowszego CAMERA RAW :) ale boje sie ze do CS2 juz nie bedzie :) bo juz dawno CS4 jest :)

HandOfFate
HandOfFate
  15 lipca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Witam mam mały problem. Jeśli ustawię w Nikonie format zdjęć NEF(RAW) to nie mogę ich otworzyć w Szopie (cs2). Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem? Nie piszcie tylko, że muszę sobie przekonwertować na JPGi bo to nic nie da gdyż mogę je sobie ustawić jako podstawowy format zdjęcia a mi zależy na tych NEF(RAW).

Zassaj Camera RAW oraz zainstaluj sterowniki do NEFow.
Instalujesz NEFowe drivery, pozniej instalujesz Camera RAW i podgrywasz plik CameraRaw.8BI Adobe/Photoshop/Plug-ins/File Formats.

...i to tyle, wszystko bedzie dzialac, gwarantuje bo sam to robilem wielokrotnie :)
GRADEK83
GRADEK83
  15 lipca 2009

Z nikonem chyba powinna być płytka stery powinny być na niej albo oprogramowanie :)

slodkidran
slodkidran
  16 lipca 2009

Capture NX np.

Ale możesz spróbować tego http://nikonimglib.com/nefcodec/

staszkins
staszkins
  16 lipca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Ale możesz spróbować tego http://nikonimglib.com/nefcodec/

Zrobiłem tak i PS nadal nie chce mi odczytywać :s
slodkidran
slodkidran
  16 lipca 2009

Wrzucałeś pliki wg tego co było wyżej napisane ?

staszkins
staszkins
  16 lipca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Wrzucałeś pliki wg tego co było wyżej napisane ?

Dokładnie, zainstalowałem NEFowskie sterowniki, zgrałem camera raw wgrałem tam gdzie napisaliście i nadal jestem w ciemnej dupie nie mogę otworzyć :/
slodkidran
slodkidran
  16 lipca 2009

Hmm jak wróce do domu sam sprawdzę i Ci powiem

staszkins
staszkins
  16 lipca 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Hmm jak wróce do domu sam sprawdzę i Ci powiem

byłbym bardzo wdzięczny bo nie ukrywam, że zależy mi na tych nef-owskich opcjach w ps-ie typu shadow etc.
slodkidran
slodkidran
  16 lipca 2009

Jeśli chodzi CI o Shadow / Highlight to pazur pokazują przy HDRach
Jako alternatywę mogę podać CI Corel Paint Shop Pro X2

moshic
moshic
  16 lipca 2009

zalezy jaki Nikon ... CameraRaw w CS2 dla Canona z tego co pamietam ma update maksymalnie do Canona 40d (albo jego nawet nie czyta) ... btw. zainstaluj sobie Adobe Lightroom i bedziesz mial spokoj ;]

slodkidran
slodkidran
  16 lipca 2009

No właśnie jaki Ty masz tak wogóle aparat ? Aha no i dla kogoś kto jest przyzwyczajony do PSa przesiadka na LM to taki średni komfort jazdy :)
Niby coś tam dłubiesz ale ciężko przywyknąć ;)

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.