Powiadomienia Podglądacz Tak • Nie Głosy Czat Online Kamerki Szukaj Ranking Forum Gry Klub Gwiazd
Sfe­ra marzeń, pasji i pragnień ...

Sfe­ra marzeń, pasji i pragnień ...

ciekawostki biologiczne

BIOLOGIA MOLEKULARNA

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy(cykl menstruacyjny) to powtarzający się zespół zmian fizjologicznych w ciele kobiety, mający na celu umożliwienie zapłodnienia i przygotowanie macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.
Zwykle, całkowity czas trwania cyklu wynosi 28 dni, choć zdarzają się cykle z zakresu 25-35 dni lub całkowicie nieregularne.

Zwyczajowo, za pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego przyjmuje się pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego, które trwa 3-5 dni. Kobieta traci średnio 35 ml krwi i następuje wtedy złuszczenie błony śluzowej macicy. Często razem z miesiączką występują u kobiety bóle podbrzusza, złe samopoczucie i rozdrażnienie.

W drugiej fazie (folikularnej), trwającej 9-10 dni, hormon wydzielany przez przysadkę mózgową -folitropina (FSH)pobudza jajniki do wydzielania estrogenów. Hormony te wpływają na rozrost błony śluzowej macicy, a także stymulują przysadkę mózgową do wydzielanialutropiny (LH). Hormon ten pobudza dojrzewanie i uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodu (pęknięcie pęcherzyka Graafa).
Następujeowulacja(jajeczkowanie). Dzieje się to w 14 dniu cyklu. Jeśli jajo napotka wtedy plemnik w jajowodzie, to może nastąpić zapłodnienie.

W fazie ostatniej (lutealnej) lutropina stymuluje wzrost ciałka żółtego w pękniętym pęcherzyku Graafa. Ciałko to wydziela hormon -progesteron, który przygotowuje wyściółkę macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej i na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego - hamuje wydzielanie FSH i LH przez przysadkę.
Gdy jajo nie zostaje zapłodnione, spadek poziomu LH powoduje zanik ciałka żółtego i spadek poziomu progesteronu, co skutkuje łuszczeniem się wyściółki macicy i wejściem w fazę menstruacji (cykl się zamyka).

Gdy jajo zostaje zapłodnione, zarodek zaczyna produkować hormon o nazwie:gonadotropina kosmówkowa, który podtrzymuje istnienie ciałka żółtego. A więc wyściółka macicy nie złuszcza się (nie następuje miesiączka), lecz jest gotowa na przyjęcie zarodka.
Jako, że gonadotropina kosmówkowa jest wydzielana przez zarodek, to jej obecność w ciele kobiety świadczy o zajściu w ciążę i jest wykrywana przeztest ciążowy.

Grupa

Założona 31 lipca 2009 przez Galaktyczny1977.
Moderatorzy: LokowaBinka, Prezioso
Grupa publiczna dla osób od 15 lat z ręczną akceptacją nowych użytkowników
Kategoria: Hobby

Aktywność grupy

Ostatnio dodane fotki

Inne posty na blogu Sfe­ra marzeń, pasji i pragnień ...