Powiadomienia Podglądacz Tak • Nie Głosy Czat Online Kamerki Szukaj Ranking Forum Gry Klub Gwiazd
Sfe­ra marzeń, pasji i pragnień ...

Sfe­ra marzeń, pasji i pragnień ...

ciekawostki biologiczne

BIOLOGIA MOLEKULARNA

Nowotwory

Nowotwórto choroba, która wynika z niekontrolowanych podziałów pojedynczej komórki organizmu. Ów brak kontroli jest efektem mutacji zachodzących w jej materiale genetycznym, podczas życia organizmu.
Nowotwory łagodnemają często kształt zbliżony do kuli i są otorbione. Nie niszczą ani tkanki, z której się wywodzą, ani tkanek sąsiednich. Nie mają także skłonności do tworzenia przerzutów. Choć mogą one złośliwieć, to na ogół nie stanowią zagrożenia dla organizmu i można je łatwo pokonać. Do tej grupy zaliczamy: włókniaki, nerwiaki, tłuszczaki, mięśniaki, oponiaki, naczyniaki, chrzęstniaki i kostniaki.
Nowotwory złośliwemają zwykle bezładny kształt. Naciekają i niszczą tkanki ościenne oraz mają tendencję do tworzenia przerzutów w inne miejsca organizmu. Rokowania dotyczące przeżycia pacjenta są w ich przypadku gorsze, zwłaszcza w fazie przerzutowania. Do tej grupy wliczamy: raki, mięsaki i chłoniaki.
Jak widać, słowo "rak" nie jest synonimem słowa: "nowotwór". Ma ono węższe znaczenie i oznacza tylko nowotwory złośliwe wywodzące się z tkanek nabłonkowych.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach rozwiniętych, nowotwory odpowiadają za 25% wszystkich zgonów. Rocznie, około 80 000 Polaków umiera na jakiś rodzaj nowotworu. Najczęstszymi nowotworami złośliwymi u kobiet są: rak piersi, płuc, żołądka i szyjki macicy, a u mężczyzn - rak płuc, żołądka, prostaty i odbytnicy.

Czynniki, które mogą wywołać w komórce organizmu zgubne mutacje, prowadzące do rozrostu nowotworowego, to tzw.karcynogeny. Należą do nich przede wszystkim:

  • węglowodory aromatyczne dymu tytoniowego (85% zgonów na raka płuc to zgony palaczy)
  • nitrozoaminy (tworzące się w organizmie z konserwantów - azotynu sodu i potasu; groźne przy spożywaniu dużych ilości tak konserwowanej żywności)
  • aflatoksyny - substancje wytwarzane przez grzyby z gatunku: kropidlak żółty, sprzyjające rozwojowi raka wątroby
  • azbest - stwierdzono, że sprzyja rozwojowi raka płuc
  • promieniowanie rentgenowskie - w dużych dawkach sprzyja rozwojowi białaczek
  • promieniowanie UV (ultrafioletowe) - przyczynia się do powstania aż 90% nowotworów skóry i jest groźne przy zbyt częstym i zbyt długim opalaniu się
  • bakteriaHelicobacter pylori- infekcja tą bakterią sprzyja nie tylko wrzodom żołądka, ale i rakowi żołądka

Niewątpliwie, niektóre wirusy (tzw. onkogenne) mają zdolność wywoływania zmian nowotworowych. U człowieka są to: wirus brodawczaka (HPV), wywołujący raka szyjki macicy, wirusy żółtaczki typu B i C (HBV i HCV), zwiększające prawdopodobieństwo zapadnięcia na raka wątroby, wirus Epsteina-Barra sprzyjający rozwojowi ziarnicy złośliwej oraz nowotworów nosa i gardła oraz wirus HTLV-1 odpowiedzialny za białaczki i chłoniaki wywodzące się z limfocytów T.

Grupa

Założona 31 lipca 2009 przez Galaktyczny1977.
Moderatorzy: LokowaBinka, Prezioso
Grupa publiczna dla osób od 15 lat z ręczną akceptacją nowych użytkowników
Kategoria: Hobby

Aktywność grupy

Ostatnio dodane fotki

Inne posty na blogu Sfe­ra marzeń, pasji i pragnień ...