Powiadomienia Podglądacz Tak • Nie Głosy Czat Online Kamerki Szukaj Ranking Forum Gry Klub Gwiazd
Sfe­ra marzeń, pasji i pragnień ...

Sfe­ra marzeń, pasji i pragnień ...

Galaktyczny1977

skoki narciarskie

PŚ W SKOKACH. JOHANN ANDRE FORFANG WYGRAŁ KWALIFIKACJE W NIŻNYM TAGILE. SZEŚCIU POLAKÓW W KONKURSIE

Norweg Johann Andre Forfang zwyciężył w kwalifikacjach przed sobotnim konkursem indywidualnym w Niżnym Tagile. Do konkursu awansowało sześciu z siedmiu Polaków. Pechowcem został Stefan Hula, sklasyfikowany na 51. lokacie - pierwszej, która nie daje prawa do startu w zawodach.

Zawodnicy musieli liczyć nie tylko na swoją dobrą formę, ale i sprzyjające warunki, bo choć wiatr teoretycznie niemal cały czas był korzystny, to nie dla każdego w takim samym stopniu.

Z tej "wietrznej ruletki" zwycięsko wyszedł Forfang, który zameldował się na pierwszym miejscu po skoku na 130 m. O metr dalej pofrunął jego rodak Daniel-Andre Tande, lecz osiągnął niższą łączną notę i był drugi. Trzecie miejsce padło łupem Austriaka Daniela Hubera.

Najlepszy z "Biało-Czerwonych" Kamil Stoch był 11. Polscy kibice, po pierwszej sesji treningowej, mogli liczyć na znacznie więcej


Poza Stochem w sobotnim konkursie zobaczymy także pięciu innych Polaków. Dawida Kubackiego (23. w kwalifikacjach), Piotra Żyłę (29.), Jakuba Wolnego (32.), Macieja Kota (40.) oraz Klemensa Murańkę (48.). Stefan Hula uplasował się na 51. miejscu. Do awansu zabrakło mu 0,4 pkt.

Galaktyczny1977

PŚ W ŁYŻWIARSTWIE SZYBKIM.

POLKI TRZECIE W SPRINCIE DRUŻYNOWYM

W zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Nur-Sultan w Kazachstanie Polki w sprincie drużynowym wywalczyły trzecie miejsce. Zespół, który wystąpił w składzie Kaja Ziomek, Karolina Bosiek i Patrycja Wójcik uzyskał czas 1.30,09.

Galaktyczny1977

informacje

Nie żyje Janusz Dzięcioł.

Zginął na przejeździe kolejowymW wypadku na przejeździe kolejowym w Białym Borze pod Grudziądzem zginął Janusz Dzięcioł, były poseł, szef straży miejskiej w Świeciu i zwycięzca pierwszej edycji programu "Big Brother". Informację potwierdziła szefowa Prokuratury Rejonowej w Grudziądzu Agnieszka Reniecka. Dzięcioł miał 65 lat.

Jak powiedział sierż. sztab. Maciej Szarzyński z grudziądzkiej policji, w samochodzie jechał tylko były poseł. Do wypadku doszło, gdy kierowca skręcał w lewo.Według nieoficjalnych informacji przekazywanych przez media wynika, że jedną z hipotez, które biorą pod uwagę śledczy, jest oślepienie byłego posła kierującego citroenem C5 przez słońce. W momencie wypadku widoczność mogła utrudniać także mgła.

Galaktyczny1977

mikołajki

Prezioso

Prezioso

Znalezione obrazy dla zapytania mikolajkowy blok reklamowy

Pamiętacie? Będziecie oglądać?

Oglądacie to co roku?

Galaktyczny1977

takie tam..

Galaktyczny1977

na wesoło :)

Galaktyczny1977

Biologia Molekularna

Transdukcja sygnału

Hormony pełnią bardzo ważną rolę w regulacji i koordynacji procesów zachodzących w organizmie. Hormon, wydzielany przez gruczoł dokrewny, oddziałuje na komórki docelowe, wywołując ich reakcję w postaci zmiany aktywności białek lub zmiany wzoru odczytu genów kodujących białka.
W zależności od sposobu przekazywania informacji między hormonem a komórką, wyróżniamy dwa podstawowe typy transdukcji sygnału:

TYP I - poprzez receptor w cytoplazmie lub jądrze komórkowym - w taki sposób oddziałują hormony płciowe (estrogeny, androgeny), hormony kory nadnercza (glukokortykoidy, mineralokortykoidy), hormony tarczycy (tyroksyna, trijodotyronina) i kwas retinolowy.
Hormon łączy się z odpowiednim receptorem, aktywując go, co umożliwia jego połączenie się ze specyficznym dla hormonu odcinkiem DNA, zwanym elementem odpowiedzi hormonalnej (HRE - hormone response element). To zapoczątkowuje proces odczytu (transkrypcji) odpowiednich genów.

TYP II - poprzez receptor osadzony w błonie komórkowej - w taki sposób oddziałują hormony peptydowe i katecholaminy.
 1. z udziałem cyklicznego AMP (cAMP) - receptor, zaktywowany przez hormon, aktywuje białko G, które aktywuje cyklazę adenylanową - enzym katalizujący przemianę ATP do cAMP. Ten ostatni uaktywnia kinazę A - enzym przenoszący reszty fosforanowe na reszty seryny lub treoniny wielu enzymów, białek regulacyjnych i strukturalnych. To zmienia ich stan aktywności i stan całej komórki.

  Przykładami hormonów działających w ten sposób są: hormon adrenokortykotropowy (ACTH), folitropina (FSH), lutropina (LH), tyreotropina (TSH), parathormon, kalcytonina, glukagon i katecholaminy.
 2. z udziałem cyklicznego GMP (cGMP) - tak działa przedsionkowy peptyd natriuretyczny. Łączy się on ze śródbłonową cyklazą guanylanową i aktywuje ją. Wytwarza ona cGMP, który aktywuje kinazy od niego zależne. Dzięki temu następuje usuwanie nadmiaru sodu i wody z organizmu.
 3. z udziałem diacylogliceroli i trifosforanu inozytolu - receptor z hormonem aktywują białko G, które aktywuje fosfolipazę C - enzym rozbijający 4,5 difosforan fosfatydyloinozytolu (PIP2) na trifosforan inozytolu (IP3) i diacyloglicerol.
  IP3 uwalnia jony wapnia z siateczki endoplazmatycznej. Łączą się one z białkiem - kalmoduliną i ten kompleks aktywuje wiele kinaz i enzymów kalmodulinozależnych. Diacyloglicerol aktywuje kinazę C (serynowo-treoninową), która fosforyluje różne białka i zmienia stan komórki.

  W ten sposób oddziałują, przykładowo: oksytocyna, wazopresyna, tyreoliberyna (TRH) i angiotensyna II.
 4. za pomocą osadzonych w błonie kinaz tyrozynowych, które po przyłączeniu hormonu, fosforylują wybrane reszty tyrozynowe białek lub za pomocą osadzonych w błonie receptorów, które aktywują kinazy tyrozynowe (JAK, Tyk-2). Istnieje kilka rodzajów kaskad fosforylacji, które mogą być przez te białka uruchomione. Kończą się one zmianą wzoru ekspresji genów w komórce i zmianą wzoru aktywności białek.

  Ten rodzaj transdukcji sygnału wykorzystywany jest przez prolaktynę, insulinę, somatotropinę, erytropoetynę, a także czynniki wzrostu komórek (EGF, FGF, NGF, PDGF, IGF) i cytokiny - czynniki niezbędne w odpowiedzi immunologicznej.
Galaktyczny1977

BIOLOGIA MOLEKULARNA

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy (cykl menstruacyjny) to powtarzający się zespół zmian fizjologicznych w ciele kobiety, mający na celu umożliwienie zapłodnienia i przygotowanie macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.
Zwykle, całkowity czas trwania cyklu wynosi 28 dni, choć zdarzają się cykle z zakresu 25-35 dni lub całkowicie nieregularne.

Zwyczajowo, za pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego przyjmuje się pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego, które trwa 3-5 dni. Kobieta traci średnio 35 ml krwi i następuje wtedy złuszczenie błony śluzowej macicy. Często razem z miesiączką występują u kobiety bóle podbrzusza, złe samopoczucie i rozdrażnienie.

W drugiej fazie (folikularnej), trwającej 9-10 dni, hormon wydzielany przez przysadkę mózgową - folitropina (FSH) pobudza jajniki do wydzielania estrogenów. Hormony te wpływają na rozrost błony śluzowej macicy, a także stymulują przysadkę mózgową do wydzielania lutropiny (LH). Hormon ten pobudza dojrzewanie i uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodu (pęknięcie pęcherzyka Graafa).
Następuje owulacja (jajeczkowanie). Dzieje się to w 14 dniu cyklu. Jeśli jajo napotka wtedy plemnik w jajowodzie, to może nastąpić zapłodnienie.

W fazie ostatniej (lutealnej) lutropina stymuluje wzrost ciałka żółtego w pękniętym pęcherzyku Graafa. Ciałko to wydziela hormon - progesteron, który przygotowuje wyściółkę macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej i na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego - hamuje wydzielanie FSH i LH przez przysadkę.
Gdy jajo nie zostaje zapłodnione, spadek poziomu LH powoduje zanik ciałka żółtego i spadek poziomu progesteronu, co skutkuje łuszczeniem się wyściółki macicy i wejściem w fazę menstruacji (cykl się zamyka).

Gdy jajo zostaje zapłodnione, zarodek zaczyna produkować hormon o nazwie: gonadotropina kosmówkowa, który podtrzymuje istnienie ciałka żółtego. A więc wyściółka macicy nie złuszcza się (nie następuje miesiączka), lecz jest gotowa na przyjęcie zarodka.
Jako, że gonadotropina kosmówkowa jest wydzielana przez zarodek, to jej obecność w ciele kobiety świadczy o zajściu w ciążę i jest wykrywana przez test ciążowy.

Galaktyczny1977

na wesoło :)