Uotr
Posty: 12193 (po ~64 znaków)
Reputacja: -5 | BluzgometrTM: 2
Uotr
  9 sierpnia 2013 (pierwszy post)

Witam forumowiczów, mam problem odnośnie klimatyzacji w samochodzie VOLVO FH12.

W czasie jazdy klima działa, chłodzi jak lodówa.
A jak stoję, oczywiście odpalając na nowo samochód na postoju klima nie pracuje, leci ciepłe powietrze, podjadę 100 metrów i klima chłodzi, ale na pauzie niestety podjechać stu metrów nie mogę.
Liczę na sensowne przypuszczenia i odpowiedzi.

Używacie klimy latem ?
Jak należy używać klimy, by się nie przeziębić ?

Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu, prawdziwi mężczyźni jedzą pszczoły !
shinu
shinu
  9 sierpnia 2013

nie posiadam klimy w moim staruszku:P szyber i okna musza mi wystarczyc.

nie mrozic sie, trzymac temperature okolo 22-24 stopni. wysiadanie z wypiz##ialego auta na gorac i odwrotnie malo korzystnie wplywa na zdrowie.

co do klimy to moze cisnienie w ukladzie spadlo, albo sprezarka nie daje juz rady.

WujekBeton
WujekBeton
  10 sierpnia 2013

Jeżeli ojciec wróci na łikend to go spytam, bo też ma coś w ten deseń. Ostatnio się skarżył właśnie na tą/taką klimatyzację.

Uotr
Posty: 12193 (po ~64 znaków)
Reputacja: -5 | BluzgometrTM: 2
Uotr
  10 sierpnia 2013

A Ty co nie śpisz ?
Ja dopiero przekroczyłem granicę Białorusi z Rosją :mrgreen:
Dokąd jeździ Twój ojciec ?

Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu, prawdziwi mężczyźni jedzą pszczoły !
adiluki
Posty: 1972 (po ~312 znaków)
Reputacja: 55 | BluzgometrTM: 205
adiluki
  10 sierpnia 2013

Volvo FH13 miałem cos takiego ale nawet nie wiem co poszło ,nawet z ciekawości zapytam mechanika w poniedziałek co tam sie narobiło

WujekBeton
WujekBeton
  10 sierpnia 2013

Ojciec na zachód Jewropy :lol:. Jutro rano powinienem dać odpowiedź, bo ma być w domu;).

WujekBeton
WujekBeton
  11 sierpnia 2013

Prawdopodobnie masz zapchany filtr kabinowy. Na postoju, słabiej, ale działać Ci klima musi/powinna.

Uotr
Posty: 12193 (po ~64 znaków)
Reputacja: -5 | BluzgometrTM: 2
Uotr
  12 sierpnia 2013

Wrócę na bazę i zgłoszę awarie, dzięki za pomoc :)

Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu, prawdziwi mężczyźni jedzą pszczoły !
karolK90
karolK90
  23 sierpnia 2013

Masz po prostu za mało czynnika chłodniczego. Czynnik ucieka powoli i np po 2 latach trzeba go po prostu dobić. Można ten proces spowolnić poprzez zwykłe używanie klimatyzacji gdyż gdy klima nie chodzi to czynnik ucieka.

karolK90
karolK90
  23 sierpnia 2013

Sorry za podwójny post ale chciałem dodać jeszcze żeby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi jaki czasem wydaje klimatyzacja należy ją wyłączyć i przedmuchać dmuchawą. Tzn gdy klima chodzi to parownik czyli coś jakby chłodniczka umieszczona w nagrzewnicy robi się wilgotna i na niej osiadają się grzyby które śmierdzą. Wyłączając auto bez przedmuchania klimy dajemy im świetne warunki do rozwoju. Ja np zawsze jak wiem że dojeżdżam do celu to wyłączam klimę 2km przed i podwyższam stopień dmuchawy wtedy parownik zostaje osuszony i nie ma warunków do rozwoju grzyba

Jaras19883
Jaras19883
  3 września 2013

głupoty pier.... . jezeli klima nie chlodzi w czasie postoju znaczy ze nie dziala wentylator skraplacza ktory zbija ciśnienie w ukladzie, w czasie jazdy jest chlodzenie ukladu klimatyzacji i wtedy klima chlodzi jak powinna. jeżeli w czasie postoju cisnienie w układzie wzrośnie powyzej 20 atmosfer moze dojść do rozszczelnienia układu klimatyzacji

karolK90
karolK90
  17 września 2013

:D Heh Volvo nie ma osobnego wentylatora skraplacza z tego co mi się kojarzy zresztą wentylator nie zbija ciśnienia tylko zbija temp czynnika który wychodząc z sprężarki ma temp około 70 stopni. Układ składa się z dwóch części wysokiego ciśnienia 16-22 bar i niskiego około 2 bar więc 20 bar nie spowoduje rozszczelnieni sprawnej klimatyzacji. Na moje klima nie działa na postoju bo jest ubytek czynnik a w czasie jazdy sprężarka ma większą prędkość obrotową i jakoś daje radę nabić ciśnienie pomimo ubytku.

WujekBeton
WujekBeton
  18 września 2013
Uotr
Uotr: :)


Daj znać co było, bo Panowie gotowi się sprzeczać.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.