rodzynekchn
Posty: 319 (po ~287 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 16
rodzynekchn
  21 stycznia 2011 (pierwszy post)

Powitać.
Mam takie pytanie bo czytam różne rzeczy na googlach i nic nie mogę stwierdzić do końca.
Jaka kategoria prawa jazdy uprawnia do prowadzenia auto lawety 3500DMC + przyczepa 3500DMC.

DylaraComesBack
DylaraComesBack
  21 stycznia 2011
rodzynekchn
rodzynekchn: Jaka kategoria prawa jazdy uprawnia do prowadzenia auto lawety 3500DMC + przyczepa 3500DMC.

C+E?
KORARM
KORARM
  21 stycznia 2011

Też mi się wydaje, że C + E
Do tego jeszcze jak pracujesz w firmie to musisz mieć kurs na przewóz rzeczy i kilka innych niepotrzebnych papierków.

TakiNickJestFajny
TakiNickJestFajny
  22 stycznia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: C + E

dokladnie tak

Konto usunięte
Konto usunięte: o tego jeszcze jak pracujesz w firmie to musisz mieć kurs na przewóz rzeczy i kilka innych niepotrzebnych papierków.

Czy jest w firmie czy nie to pozwolenia na różne materiały są wymagane, najgorsze w tym wszystkim ze te papiery zawsze trzeba miec przy sobie, w samochodzie bez nich czeka mandat do 1000 PLN (moj znajomy za to ze nie mial przy sobie dostal to wiem)
rodzynekchn
Posty: 319 (po ~287 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 16
rodzynekchn
  22 stycznia 2011

Aktualnie utrzymują się dwie interpetacje. Moim zdaniem logiczna jest tylko taka, w myśl której przyczepa może mieć większą masę od 750 kg ale nie może przekraczać masy własnej pojazdu ciagnącego i cały zestaw nie może przekraczać 3,5 tony. Ale logika w tym przypadku nie do końca działa, bo nawet rozporządzenie w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców wyraźnie określa, że B+E uprawnia do prowadzenia pojazdu o DMC do 3,5 t i przyczepy o DMC do 3,5 tony! Dlaczego to nielogiczne? No bo mając kat. B+E można prowadzić zespół o DMC do 7 ton a jednocześnie chcąc prowadzić samochód o DMC 4 t i przyczepę o DMC 1 tona (łącznie 5 ton) musielibyśmy mieć już kat. C+E. Czyli do prowadzenia zespołu o DMC 7 ton wystarcza B+E a do prowadzenia zespołu o DMC 5 ton potrzeba C+E. Przecież to idiotyzm!

Ale ważniejsze są kwestie praktyczne. Wszystkie ośrodki szkoleniowe jakie znam, i wszystkie WORD-y uważają, że B+E uprawnia do prowadzenia pojazdu do 3,5 tony i przyczepy do 3,5 tony! Czyli łącznie 7 ton. Moim zdaniem to idiotyzm, ale taka jest praktyka szkolenia i egzaminowania.

rodzynekchn
Posty: 319 (po ~287 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 16
rodzynekchn
  22 stycznia 2011

Mam prawko od góry do dołu prócz autobusów , ale tego B + E nie moge przetrybić .
Chodzi o to że kolega ma wypożyczalnie auto lawet i kupił przyczepe na dwa auta 3500DMC , zadzwonił i sie zapytał jaka kategoria jest potrzebna.Powiedziałem że B + E na logike C+E odpada bo to co ciagnie to nie ciężarówka tylko auto osobowe do 3500DMC.
Ale ok zestaw waży 7T czy tacho powinno być założone w takiej sytuacji??

KORARM
KORARM
  22 stycznia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Czy jest w firmie czy nie to pozwolenia na różne materiały są wymagane

Ale jeśli masz takie auto prywatnie i jeździsz w celach prywatnych to nie musisz mieć.
Lexuss
Posty: 74 (po ~320 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Lexuss
  23 stycznia 2011

B uprawnia do prowadzenia zestawu pojazdów z przyczepą lekką (max DCM 750kg) o łącznym DCM 4.25T (od momentu postanowienia Konwencji Wiedeńskiej), Jeśli przyczepa nie jest przyczepą lekką czyli DCM jest powyżej 750kg potrzebna jest kategoria B+E. Do momentu aż DCM auta ciągnącego nie przekroczy 3500kg to mamy do czynienia z autem na kategorię B, po przekroczeniu masy DCM auta powyżej 3500kg to już kat C.

Najproście kat B,C odnosi sie do masy pojazdu ciągnącego, E do masy przyczepy. Więc jeśli auto ma DCM 3.5T i przyczepa ma 3.5T DCM do znaczy że jedziesz autem na kat B ale przyczepa nie jest prrzyczepą ,,lekką'' więc potrzebujesz E

Lexuss
Posty: 74 (po ~320 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Lexuss
  23 stycznia 2011
rodzynekchn
rodzynekchn: Ale ok zestaw waży 7T czy tacho powinno być założone w takiej sytuacji??


Nie potrzebujesz tachografu. Tachograf odnosi się do aut ciężarowych czyli na kat C powyżej BCM 7.5T i też nie zawsze. Bo gdy nie wykonujesz transportu zarobkowego tylko tzw pomocniczy (np hurtownia dowozi swój towar do klienta, więc zarabia na towarze a nie na transporcie) nie potrzebujesz tacho, gdy jeździsz w promieniu 50km od bazy czyli popularnie nazywane przez kierowców ,,wokół komina'' też nie potrzebujesz tacho.
lutek
lutek
  23 stycznia 2011
rodzynekchn
rodzynekchn: Jaka kategoria prawa jazdy uprawnia do prowadzenia auto lawety 3500DMC + przyczepa 3500DMC.

C+E
kat B uprawnia do kierowania:...
"pojazdem, o którym mowa w pkt. 3.1, z przyczepą inną niż lekka o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,"

rodzynekchn
rodzynekchn: Aktualnie utrzymują się dwie interpetacje.

Interpretacja jest jedna tak jak i przepis i nie wiem o czym tu dyskutować...
Konradb3
Konradb3
  23 stycznia 2011
Lexuss
Lexuss: Bo gdy nie wykonujesz transportu zarobkowego tylko tzw pomocniczy (np hurtownia dowozi swój towar do klienta, więc zarabia na towarze a nie na transporcie) nie potrzebujesz tacho, gdy jeździsz w promieniu 50km od bazy czyli popularnie nazywane przez kierowców ,,wokół komina'' też nie potrzebujesz tacho.


Gratuluje pomysłu !! Nie wiem skąd to wymyśliłeś , ale jak będę miał kontrole ITD to im to przedstawię pewnie będą mieli niezły ubaw :)
Lexuss
Posty: 74 (po ~320 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Lexuss
  23 stycznia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Lexuss:Bo gdy nie wykonujesz transportu zarobkowego tylko tzw pomocniczy (np hurtownia dowozi swój towar do klienta, więc zarabia na towarze a nie na transporcie) nie potrzebujesz tacho, gdy jeździsz w promieniu 50km od bazy czyli popularnie nazywane przez kierowców ,,wokół komina'' też nie potrzebujesz tacho. Gratuluje pomysłu !! Nie wiem skąd to wymyśliłeś , ale jak będę miał kontrole ITD to im to przedstawię pewnie będą mieli niezły ubaw :)


Sprostuje może;

Z korzystania z tachografów wyłączone są pojazdy;
-przeznaczone do przewozu osób wykonywanego w ramach usług regularnych, których droga przebiegu nieprzekracza 50 km
-pojazdów używane przez przedsiębiorstwa rolnicze, ogrodnicze, leśne lub rybackie do przewozu rzeczy w promieniu 50 km od miejsca normalnej bazy pojazdu łącznie z miejscowymi obszarami administracyjnymi, których ośrodki znajdują się w obrębie tego promienia.

,,Rozporządzenie Ministra Transportu I Gospodarki Morskiej określa w § 11. 1., iż pojazd samochodowy powinien być wyposażony w urządzenie rejestrujące samoczynnie prędkość jazdy, czas jazdy oraz postoju (tachograf); dotyczy to:
1. pojazdu o DCM 9 t i powyżej, zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1984 r
2. pojazdu o DCM powyżej 3,5 t, wyprodukowanego po dniu 31 grudnia 1999 r’’

,, Polskie i unijne przepisy przewidują zwolnienia z obowiązku instalowania tachografów w pojazdach używanych do niehandlowych przewozów towarów w celach prywatnych. Niezbędne będzie więc posiadanie zaświadczenia o wykonywaniu przewozów na potrzeby własne – jeżeli towar jest przewożony na potrzeby firmy. Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r. (j.t. Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874) przewóz na potrzeby własne to tzw. niezarobkowy przewóz drogowy (dokładnie określa art. 4 pkt 4). Aby można było mówić o przewozie na potrzeby własne, muszą być spełnione łącznie określone w ustawie warunki przy założeniu, że przewóz ten jest wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej’’
Konradb3
Konradb3
  23 stycznia 2011
Lexuss
Lexuss: - przeznaczone do przewozu osób wykonywanego w ramach usług regularnych, których droga przebiegu nieprzekracza 50 km


Do przewozu osób , wiec

Lexuss
Lexuss: gdy jeździsz w promieniu 50km od bazy czyli popularnie nazywane przez kierowców ,,wokół komina''

musisz mieć tacho i przy kontroli się nim okazać z 26 dni ;)
Lexuss
Posty: 74 (po ~320 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Lexuss
  23 stycznia 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Lexuss: gdy jeździsz w promieniu 50km od bazy czyli popularnie nazywane przez kierowców ,,wokół komina'' musisz mieć tacho i przy kontroli się nim okazać z 26 dni ;)


ponadto pojazdy używane przez przedsiębiorstwa rolnicze, ogrodnicze, leśne lub rybackie do przewozu rzeczy w promieniu 50 km od miejsca normalnej bazy pojazdu łącznie z miejscowymi obszarami administracyjnymi, których ośrodki znajdują się w obrębie tego promienia. Czyli wokół komina. Fakt nie sprecyzowałem do końca

a resztę też zmyśliłem?
Michal89TG
Posty: 854 (po ~50 znaków)
Reputacja: 1 | BluzgometrTM: 4
Michal89TG
  25 stycznia 2011

I chyba jeszcze jednym z dokumentów wymaganych do prowadzenia zestawu (i nie tylko) na dłuższych trasach jest karta kierowcy.?

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.