zamundo
Posty: 419 (po ~103 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
zamundo
  11 maja 2011 (pierwszy post)

Witam!

Zostałem poproszony o złożenie komputera w miarę dobrego, po jak najniższych kosztach. Mam bardzo nikłe pojęcie na ten temat, ale coś mi się tam udało "skleić". Proszę o opinię co myślicie na temat tego zestawu. Czy wszystko do siebie pasuje?

Procesor AMD Athlon II X2 250 BOX
Płyta główna Gigabyte GA-M52LT-D3 Socket AM3
MSI GeForce GT430 1GB DDR3/128b
Dysk twardy WD 500GB WD5000AAKS SATA II 16MB
Pamięć DDR3 Goodram 2GB PC1333 CL9 (2x)
Nagrywarka DVD Sony Optiarc AD-72615-OB
Obudowa ATX Tower iBOX wings 502 400W

"Nie ma większej radości dla głupiego, jak znaleźć głupszego od siebie." (A. Fredro) :rotfl:

Jacek80
Jacek80
  11 maja 2011
zamundo
zamundo: ATX Tower iBOX wings 502 400W

obudowa jak obudowa, ale zasilacz to brałbym lepszej marki
zamundo
zamundo: Procesor AMD Athlon II X2 250 BOX

w dzisiejszych czasach inwestowałbym już w 4 rdzenie
zamundo
zamundo: MSI GeForce GT430 1GB DDR3/128b

na tej karcie też nie poszalejesz

Wszystko jeszcze zależy do czego komputer ma Ci służyć, bo do filmów czy internetu, to wystarczy, ale do gier to już nie za bardzo
Compte
Compte
  11 maja 2011

Brałbym obudowę bez zasilacza, zasilacz osobno minimum 550W.

Karta na szynie 256.

Ram min. 4 gb.

2 GB to za malo.

zamundo
Posty: 419 (po ~103 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
zamundo
  11 maja 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Wszystko jeszcze zależy do czego komputer ma Ci służyć, bo do filmów czy internetu, to wystarczy, ale do gier to już nie za bardzo


no właśnie typowo ma być do gier

Compte
Compte: Ram min. 4 gb.


jest 4 GB ;)
zamundo
zamundo: Pamięć DDR3 Goodram 2GB PC1333 CL9 (2x)

"Nie ma większej radości dla głupiego, jak znaleźć głupszego od siebie." (A. Fredro) :rotfl:

eGabeleXxX
eGabeleXxX
  11 maja 2011

Jaki fundusz na to? :)

zamundo
Posty: 419 (po ~103 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
zamundo
  11 maja 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Jaki fundusz na to? :)


za ten zestaw wyszło mi ok. 1000zł i tyle mniej więcej chce wydać

"Nie ma większej radości dla głupiego, jak znaleźć głupszego od siebie." (A. Fredro) :rotfl:

Compte
Compte
  11 maja 2011

Nie doczytałem tego (x2)

Jacek80
Jacek80
  11 maja 2011

jezeli sprzęt ma być typowo do gier, to będzie problem ze zmieszczeniem się w kwocie ok 1000zł, zestawy do gier to jedne z wymagających, sama karta grafiki ze średniej półki to koszt ok 400-500 zł, do tego zasilacz średniej klasy 500W to następne 200-300zł... a gdzie reszta podzespołów...
Na zasilaczu nie da się oszczędzić, bo jak kupisz taniochę typu Tracer, to jest wysokie prawdopodobieństwo że za jakiś czas ulegnie awarii a ta pociągnie za sobą resztę sprzętu

Jacek80
Jacek80
  11 maja 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: jezeli sprzęt ma być typowo do gier, to będzie problem ze zmieszczeniem się w kwocie ok 1000zł, zestawy do gier to jedne z wymagających, sama karta grafiki ze średniej półki to koszt ok 400-500 zł, do tego zasilacz średniej klasy 500W to następne 200-300zł... a gdzie reszta podzespołów...

oczywiście mówię o nowym sprzęcie, bo w używane też bym się nie bawił... do elektroniki używanej nie mam przekonania
zamundo
Posty: 419 (po ~103 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
zamundo
  11 maja 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: zestawy do gier to jedne z wymagających


ale osoba, która poprosiła mnie o złożenie kompa nie jest wymagająca i nie będzie chciała grać w gry tak wymagające sprzętowo jak np. Wiedźmin 2

"Nie ma większej radości dla głupiego, jak znaleźć głupszego od siebie." (A. Fredro) :rotfl:

BigUp
BigUp
  12 maja 2011

No skoro ma być do takich gier jak np. Wiedźmin 2 i gra ma działać w pełnych detalach, to raczej nie zmieścisz się w 1000 zł.

eGabeleXxX
eGabeleXxX
  12 maja 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: 500W to następne 200-300zł

Bez przesady Panie Jacku :P taka cena odnosi się już bardziej do najwyższych klas.

AMD Athlon II X3 435 ~ 230 zł
ASUS M4N68T-M LE V2 ~ 160 zł
Goodram 2x 2GB DDR3, mogą być nawet 1333MHz ~ 130 zł
Samsung F3 HD502HJ 500GB ~ 130 zł
Aerocool VP-450 450W ~ 120 zł
Kartę możesz używkę wziąć, bo tak to będzie bieda, np. na allegro jest GTS 250 za 200 zł
Nagrywarka jakaś ~ 50 zł
Obudowę możesz np. CM Elite 33x, są tanie, około 130 zł.

Niby budżet przekroczony, ale jest on bardzo mały, a na powyższym zestawie da radę pograć w najnowsze nawet gry na średnich, a nawet wysokich detalach przy zadowalającej liczbie klatek na sekundę ;).
jestemZDZICH
jestemZDZICH
  19 maja 2011
zamundo
zamundo: MSI GeForce GT430 1GB DDR3/128b

sterowniki od gf mocno siadają na dwa rdzenie
poza tym lepiej coś w tej cenie wybrać z serii hd 3/4xxx pilnuj jednak zeby to nie były kastraty 64bitowe(widziałem nie raz takie na allegro)

zamundo
zamundo: Obudowa ATX Tower iBOX wings 502 400W


ehh a na sekcji 12v pewnie z 250W przy dobrych wiatrach.
Teraz bierze się budy z zasilaczem montowanym u dołu budy, podobno nie nagrzewa tak reszty(choć z tego co wiem ciepłe powietrze idzie do góry ale niech będzie)

Konto usunięte
Konto usunięte: No skoro ma być do takich gier jak np. Wiedźmin 2 i gra ma działać w pełnych detalach, to raczej nie zmieścisz się w 1000 zł.


Czytanie ze zrozumieniem boli
zamundo
zamundo: ale osoba, która poprosiła mnie o złożenie kompa nie jest wymagająca i nie będzie chciała grać w gry tak wymagające sprzętowo jak np. Wiedźmin 2


Wyjaśnij wiec tej osobie ze przy tym budżecie ciężko coś wyrobić i za takie 1500 można złożyć coś dość sensownego i nie będzie nawet problemu z ulepszeniem sprzętu za rok czy dwa. Poza tym za miesiąc wychodzą nowe procesory od amd na nowych podstawkach które teoretycznie beda kompatybilne ze starymi płytami po aktualizacji bios ale tylko te procesory z odpowiednim tdp. Więc na zakup warto poczekać do czerwca i kupić płytę kompatybilną z am3+(może płyty z mostem północnym z serii 900 nie będą takie drogie) może uda się tej osobie dozbierać kilkaset złotych bo za jakiś czas wszystko będzie musiało pójść do wymiany. Jedna ważna sprawa, tamta osoba miała już pc? może coś ze starego da się ocalić buda czy też napęd to przy tym pułapie cenowym cenny grosz który może dość sporo zwiększyć wydajność kompa

Konto usunięte
Konto usunięte: No skoro ma być do takich gier jak np. Wiedźmin 2 i gra ma działać w pełnych detalach, to raczej nie zmieścisz się w 1000 zł.


Konto usunięte
Konto usunięte: Kartę możesz używkę wziąć, bo tak to będzie bieda, np. na allegro jest GTS 250 za 200 zł


nie lepiej chwycić jakiegoś ati? stery nie wsiadają na procka tak mocno i może udałby się chwycić jakiegoś 4850. poza tym brać 250 to jakby kupić 9800:) wiec już lepiej takiej używki szukać

zamundo
zamundo: zamundo

licz tak
na tandem proc+ plyta leci min 500, na w miare sensowną grafikę dzieki której można w coś grać - 450zł, ram 130, dysk,130, naped 60, buda 150(tu dokładając niedużo dostajesz często przewiewniejszą bardziej wytłumioną obudowę i w której kable nie zasłaniają wszystkiego) a do takiego kompa często 400/450w tylko markowe wystarczy.
Więc na prawdę przekonaj człowieka zeby nawet wytrzymał rok i dozbierał drugie tyle czy ile może i dopiero rozważał zakup kompa, bo za rok dwa to będzie problem w tych kofingach za 1000zł cokolwiek poprawiać
Shaitan
Shaitan
  19 maja 2011
Konto usunięte
Konto usunięte: Teraz bierze się budy z zasilaczem montowanym u dołu budy, podobno nie nagrzewa tak reszty(choć z tego co wiem ciepłe powietrze idzie do góry ale niech będzie)

Chodzi o to, że zasilacz jest chłodzony zimnym powietrzem, a nie nagrzanym wprost z procesora i reszty złomu, a co za tym idzie sam reszty nie nagrzewa, bo jest dobrze chłodzony.

Konto usunięte
Konto usunięte: sterowniki od gf mocno siadają na dwa rdzenie

A konkretnie ocb?

Co do GTS430 to jest to bezsensowny zakup, za około 50zł mniej można kupić w sklepie GTS250 która jest niemal 2x wydajniejsza, a obsługa DX11 to w zasadzie chwyt marketingowy. Wersja 512 MB w zupełności wystarczy.

Konto usunięte
Konto usunięte: poza tym lepiej coś w tej cenie wybrać z serii hd 3/4xxx

Obsługa PhysX jednak działa na przewagę Nvidii.

Konto usunięte
Konto usunięte: pilnuj jednak zeby to nie były kastraty 64bitowe(widziałem nie raz takie na allegro)

Taa, malutkie karteczki (a nie karty) chwalące się obsługą dx11 i sm5 za około 150zł... wydajnością ulegające nawet zintegrowanym układom, wiele ludzi się na to nabiera.
Polecam przed zakupem porównywać karty na tej stronie: http://www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html

Konto usunięte
Konto usunięte: nie lepiej chwycić jakiegoś ati? stery nie wsiadają na procka

O czym ty do nas rozmawiasz? :zonk:

Konto usunięte
Konto usunięte: na tandem proc+ plyta leci min 500

A gówno prawda.
http://allegro.pl/plyta-glowna-gigabyte-m68m-s2p-art-komp-skle-i1622618419.html
http://allegro.pl/amd-athlon-ii-x2-250-2x-3-0ghz-2mb-am3-box-od-reki-i1614779098.html
350zł - po cholerę coś mocniejszego dla osoby, która nie chce grać w najnowsze gry, skoro na słabszym nawet sprzęcie w najnowsze tytuły się gra na rozdzielce 1440x900 max detale ~40 FPS?

Konto usunięte
Konto usunięte: naped 60

Nowy niemniej niż 90zł.

Konto usunięte
Konto usunięte: buda 150(tu dokładając niedużo dostajesz często przewiewniejszą bardziej wytłumioną obudowę i w której kable nie zasłaniają wszystkiego)

Lol lol i jeszcze raz lol. Obudowa za 50zł to badziew, ale za 150 już dostaniesz dość dobrą produkcję i nie ma po co dokładać. A co do wyciszenia, mata wygłuszająca za 20zł i po problemie, czyli obudowa za 50zł +mata =70 i po uja za takie coś płacić200zł? Kolejna propozycja niedopasowana do tematu.

Konto usunięte
Konto usunięte: Więc na prawdę przekonaj człowieka zeby nawet wytrzymał rok i dozbierał drugie tyle czy ile może

Pierdzielisz człowieku. Ja w lipcu zeszłego roku złożyłem kompa (z nowych części, jedynie grafa używana) za 1200zł i do tej pory popylam w wszystkie gry na max detalach, to po kija ty każesz niewymagającemu graczowi zbierać więcej kasy?
jestemZDZICH
jestemZDZICH
  20 maja 2011

ehh

Shaitan
Shaitan: Chodzi o to, że zasilacz jest chłodzony zimnym powietrzem, a nie nagrzanym wprost z procesora i reszty złomu, a co za tym idzie sam reszty nie nagrzewa, bo jest dobrze chłodzony.

Znam teorię ale mnie nie przekonuje do końca, ale w czerwcu/lipcu sam sprawdzę

Shaitan
Shaitan: A konkretnie ocb?

Obecne sterowniki do GF obciążają procesor, fakt o którym mało się mówi, ale to świetnie widać przy testach na 2 i 4 rdzeniówkach tej samej karty i porównania z produktem ati, choć fakt faktem sprawa dotyczy bardziej win 7, w sumie chodzi o narzut sterownika graficznego na procesor

Shaitan
Shaitan: Obsługa PhysX jednak działa na przewagę Nvidii.

W sumie to zależy, w jednych grach działa to silniej w drugich nie, choć jeżeli ten kolega bez opamiętania gra w Mafie 2 gf ułatwi sprawę,

Shaitan
Shaitan: A gówno prawda. http://allegro.pl/plyta-glowna-gigabyte-m68m-s2p-art-komp-skle-i1622618419.html http://allegro.pl/amd-athlon-ii-x2-250-2x-3-0ghz-2mb-am3-box-od-reki-i1614779098.html 350zł - po cholerę coś mocniejszego dla osoby, która nie chce grać w najnowsze gry, skoro na słabszym nawet sprzęcie w najnowsze tytuły się gra na rozdzielce 1440x900 max detale ~40 FPS?

Płyta główna z której niewiele da sie zrobić dziś. mówiąc 500 zł miałem na myśli sprzęt który da się zmodyfikować i wsadzić potem coś wydajnego bez kolejnego kupowania płyty głównej i ramu:) a kasę zaoszczędzoną przy modernizacji można wydać na lepszą kartę graficzną. Sam przybieram się do składania kompa i biorę coś żeby później mieć spokojną perspektywę rozbudowy kompa. A tak w ogóle to przy tym słabym sprzęcie + gf 250 odpalisz wiedzmaka na full? poza tym 1440x900 to nie jest taka duża rozdzielczość i mimo wszystko ludzie wolą grać w natywnej. Ja jestem takim marudą ze dla mnie granie ze skalowaniem na full wygląda duzo gorzej niż na natywnej i zmniejszonej jakości. kto co lubi.

Shaitan
Shaitan: Nowy niemniej niż 90zł.

widziałem litony po tyle:O

Shaitan
Shaitan: Lol lol i jeszcze raz lol. Obudowa za 50zł to badziew, ale za 150 już dostaniesz dość dobrą produkcję i nie ma po co dokładać. A co do wyciszenia, mata wygłuszająca za 20zł i po problemie, czyli obudowa za 50zł +mata =70 i po uja za takie coś płacić200zł? Kolejna propozycja niedopasowana do tematu.

Mój błąd wynikający ze złego zapisu. chodziło mi ze najtańsze budy są tragiczne, ale dokładając niewiele dostaje się dużo. 150 to max(choć nie wiem po ile są najtańsze przewiewne obudowy również ze wzgledu na to ze okablowanie nie leci z góry tylko pod blachą) Z matą masz racje, da lepszy efekt niż grubsza blacha.

Shaitan
Shaitan: Pierdzielisz człowieku. Ja w lipcu zeszłego roku złożyłem kompa (z nowych części, jedynie grafa używana) za 1200zł i do tej pory popylam w wszystkie gry na max detalach, to po kija ty każesz niewymagającemu graczowi zbierać więcej kasy?

1200 do nie 1000, jak sam wiesz 200 zł w tym pułapie cenowym to spora różnica w wydajności.Dla oszczędności? Jeżeli teraz dołoży trochę wiecej to będzie miał wydajną maszynę a potem mniejszym kosztem nadal będzie miał wydajny sprzęt pozwalający na granie w nowe gry przy wysokich detalach.
Prawda jest taka ze w miarę rozsądne proporcje cena/wydajność idą od 1500zł niżej jest tylko cięcie po wszystkim i problem z wydajnością we współczesnych i wydajnych grach przy aktualnie popularnych rozdziałkach desktopów.

zamundo
zamundo: zamundo


Tylko zeby autor nie zrozumiał źle wywodów o ile tu zajrzy, niezależnie od tego czy uznasz moja argumentacje, czy też Shaitana, poczekaj z zakupem sprzętu do końca czerwca, pojawi sie kilka nowych płyt głównych, i wejdą nowe procki, ceny na początku mogą szaleć, ale z końcem miesiąca się unormuje.
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.