PoDgUr
PoDgUr
  12 grudnia 2010 (pierwszy post)

Witajcie. Przyszła pora na napisanie bibliografii na temat maturalny.
Temat brzmi : "Język filmu i język literatury. Porównaj dzieło literackie i jego filmowe adaptacje".

Oczywiście na pierwszą myśl przychodzi mi Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy jak i literacki odpowiednik Mickiewicza.
Druga pozycja to (wolałbym coś mniej obszernego ale...) Wesele
To dzieła bym porównywał do adaptacji.
Myślałem też na początek o wyjaśnieniu pojęć takich jak : Adaptacja,kinematografia i jakieś inne związane z tematem. Tutaj książka "Adaptacje filmowe utworów literackich : problemy teorii i interpretacji" / Maryla Hopfinger.
Polecacie coś? bądź jakieś porady na odniesienia sukcesu maturalnej prezentacji?:D
Co byście chcieli w takiej prezentacji usłyszeć(co w niej umieścić:)).

shamaramorgan
shamaramorgan
  12 grudnia 2010

skoro to adaptacja, to możesz przedstawić najnowsze "śluby panieńskie"
temat ciekawy, więc ja nie opierałabym się jedynie na lekturach.

Konto usunięte
Konto usunięte: Myślałem też na początek o wyjaśnieniu pojęć takich jak : Adaptacja,kinematografia i jakieś inne związane z tematem. Tutaj książka "Adaptacje filmowe utworów literackich : problemy teorii i interpretacji" / Maryla Hopfinger.

komisja moze zapytać Cię o wyjaśnienie różnicy między adaptacją a ekranizacją, więc na wstępie możesz zaznaczyć te różnice.

Konto usunięte
Konto usunięte: Co byście chcieli w takiej prezentacji usłyszeć(co w niej umieścić:)).

ja chciałabym usłyszeć o jakichś ciekawych adaptacjach, niekoniecznie lekturach.
PoDgUr
PoDgUr
  13 grudnia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: komisja moze zapytać Cię o wyjaśnienie różnicy między adaptacją a ekranizacją, więc na wstępie możesz zaznaczyć te różnice.

Koniecznie to dodam:)

Konto usunięte
Konto usunięte: ja chciałabym usłyszeć o jakichś ciekawych adaptacjach, niekoniecznie lekturach.

Tylko że jednak muszę przyrównać adaptacje do lektury.
DangerousRelations
DangerousRelations
  13 grudnia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: jakieś porady na odniesienia sukcesu maturalnej prezentacji?:D

Co to jest adaptacja filmowa,co nowego wprowadza film.
Specyfika języka filmu i języka literatury (jęz. literatury - słowo, jęz. filmu - środki techniczne różnego rodzaju panoramy, montaż, efekty specjalne, ruch kamery, dźwięk, światło)
Plusy i minusy (książka a film - książka - kształtuje, wzbogaca wyobraźnię, film ukazuje wizję reżysera ale np. może wzbudzić krzyk, którego ksiązka nie wywoła)
Wybrane dzieła (filmy +książki) scharakteryzować i zwrócić uwagę na specyfikę języka np. w książce emocje będą opisane dzieki epitotem, czasami nawet autorzy posługują się wulgaryzmami itd natomiast w filmie dużą rolę odgrywa muzyka (wprowadza nastrój)światło, ruch kamery np. zbliżenie na twarz bohatera)
Podsumowanie:
Co zyskuje widz ogladając film (dzięki środkom wyrazu którymi się posługuje), a co daje nam książka.
Jak Ty oceniasz wybrane dzieła literackie i ich filmowe adaptacje filmowe. Czy książki tracą coś poprzez ekranizację, czy może można śmiało zastąpić lekturę filmem.
shamaramorgan
shamaramorgan
  14 grudnia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: "Język filmu i język literatury. Porównaj dzieło literackie i jego filmowe adaptacje".


Konto usunięte
Konto usunięte: Tylko że jednak muszę przyrównać adaptacje do lektury.

ale w temacie nie ma lektury :)
no chyba, że pomyliłeś temat :)

mimo wszystko jak masz lektury, nie bierz wszystkich takich, które filmy stricte oddają treść lektury.
PoDgUr
PoDgUr
  14 grudnia 2010

Tak, nie ma:P jest dzieła literackiego:P

Konto usunięte
Konto usunięte: PoDgUr:"Język filmu i język literatury. Porównaj dzieło literackie i jego filmowe adaptacje".PoDgUr:Tylko że jednak muszę przyrównać adaptacje do lektury. ale w temacie nie ma lektury :) no chyba, że pomyliłeś temat :)mimo wszystko jak masz lektury, nie bierz wszystkich takich, które filmy stricte oddają treść lektury.

Myślę czy by nie wziąć "Pana Tadeusza" bo to klasyk w sumie i czegoś mniejszego. Masz jakiś pomysł?
I jeszcze wiecie może, w której z tych książek pomocniczych znajde porównanie adaptacji i ekranizacji?
shamaramorgan
shamaramorgan
  14 grudnia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: Myślę czy by nie wziąć "Pana Tadeusza" bo to klasyk w sumie i czegoś mniejszego. Masz jakiś pomysł?

nie wiem dlaczego, ale jeśli chodzi o adaptację, pierwsza myśl to "Quo vadis"

a jesli chodzi o coś spoza kanonu to hmm.... masz niezłe pole manewru :)
PoDgUr
PoDgUr
  14 grudnia 2010

A Quo vadis na pewno jest adaptacją a nie ekranizacja? ;o
Wypożyczyłem własnie Język filmu Płażewskiego i to dodam:) o definicji adaptacji i ekranizacji.

PoDgUr
PoDgUr
  16 grudnia 2010

Pomyślałem jeszcze o Drużynie pierścienia, ale czy to na pewno jest adaptacja, a nie ekranizacja? ; o

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.