NieMamMyszki
NieMamMyszki
  14 października 2010 (pierwszy post)

Co byście napisali??

APB2
APB2
  14 października 2010

Oczywiście będziemy roztrzygać sprawe Unii Polsko - Litewskiej (ew. Polsko Węgierskiej)

Myślę że unia z Litwą miała zarówno swoje dobre jak i złe strony. Trudno to jednoznacznie ocenić. Negatywna na pewno była w tym sensie, że doprowadziła do powstawania latyfundriów na Ukrainie, przez co doprowadziła do oligarchii magnackiej. Ale to po unii lubelskiej.
Jeśli chodzi o to czy unia z Litwą była właściwym krokiem-myślę że tak. Polska potrzebowała nowej dynastii rządzącej, a jakoś nie wyobrażam sobie unii bądź wcielenia do innego kraju. polska podniosła swoją rangę w Europie chrzcząc Litwę. No i Jagiellonowie byli jedną z największych dynastii królewskich w ówczesnej Europie. Ale wprowadzili te przeklęte przywileje. Polsce potrzeba było silnej wladzy a nie ciągłego uzależnienia od kaprysów szlachty, której jak się dało palec to chciała od razu całą rękę.
Unia z Litwą oczywiscie nie była konieczna. I mylą się ci, którzy twierdzą ze te dwa państwa połączy wspólny strach przed zakonem krzyżackim. Zobaczcie jakie siły mieli Krzyżacy, a jakie Polska? Owszem Zakon był zagrozeniem, ale z deczka przesadzonym. Każde z dwóch opisywanych państw dałoby osobnie z nim rade w pojedynkę.
No i racji nie będą mieli też ci, którzy będą chcieli wypisywać, że Zygmunt Stary doprowadził do rozbiorów. Powinniśmy patrzeć na wydarzenia historyczne z perspektywy epoki, podczas której miały miejsce, nie z perspektywy dzisiejszej. A gdzie od Zygmunta I do rozbiorów? Nie mozna było wtedy przewidzieć, ze filigranowe Prusy staną sie XVIIIwiecznym, mocarstwem.

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.