pawelmajer
pawelmajer
  8 stycznia 2010 (pierwszy post)

witam możne mi ktoś pomóc w zadaniach z TO bo nie ma pojęcia jak się za nie zabrać nie oczekuję rozwiązań ale pomocy krok po kroku co mam zrobić bo z prądem stałym daje rade a tu w przemiennym to nie bardzo zwłaszcza jak mam takie dane np. u=179sin1256t i co z tym zrobić załączam obrazki

Czerek5
Czerek5
  8 stycznia 2010

1
Co do u=179sin1256t. A wzór na napięcie jest taki
u=Umax*sin(wt)

f= w/2pi
w* f * 2pi ( z reguły f= 50Hz) więc w= 314,15
Ze wzoru Umax = 179
więc Uskuteczna = Umax/pierw(2)
Usk= 126,6 V

Teraz musisz policzyć impedancje całego obwodu, czyli musisz policzyć na początku impedancje każdej pojedynczej gałęzi:

uwaga jeżeli cos jest z _ podkreślnikiem jest zespolone!
gałąź pierwsza Z_= R
gałąź druga Z_= jXl

gałęzie te są połączone ze sobą szeregowo więc 1/Z_= 1/R + 1/jXl
Z_=(R*jXl)/(R+jXl) (aby usunąć j z mianownika mnożymy przed jedność)

Z_=(R*jXl)/(R+jXl) * (R-jXl)/(R-jXl)
Z_= Xl/(R^2-Xl) + R^2jXl

Teraz wyliczam prąd płynący w całym obwodzie

I_=U_/Z_ dla ułatwiania obliczam Xl/(R^2-Xl)= 0,01 i R^2jXl = 10100j

I_ = 126,6/(0,01+10100j)
I_ = (126,6*0,01 - 126,6*10100j)/(10^(-4) - 101*10^4)
I_ = (1,266-1278660j)/-1010000
I_= -1,26*10^-4 +1,266
1,27^j*arctg10^4
I=1,27 Jest to prąd płynący w obwodzie, a więc pierwszy amperomierz powienien wskazać tę wartość

Teraz wyliczam prąd w poszczególnych gałęziach

trzeba skorzystać z praw Kirchhoffa, ale potem Ci z tym pomogę, na razie postaraj się ogarnąć to co się dzieje wyżej : ) Jak by co to pytaj.

Czerek5
Czerek5
  8 stycznia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: gałęzie te są połączone ze sobą szeregowo więc 1/Z_= 1/

sorka miałem na myśłi równoległe : D
pawelmajer
pawelmajer
  9 stycznia 2010

dzięki za zainteresowanie moim problemem coś mi się rozjaśniło a tak na poważnie do zadania podejdę dopiero od poniedziałku bo jutro mam 2 koła a od poniedziałku idę na nockę to jakoś rankami zabiorę się za liczenie

Tomalon
Tomalon
  10 stycznia 2010

liczby zespolone zazwyczaj się oznacza literą "i" (ale to w matmie) w elektronice jest to j ( ponieważ i już cos oznacza i to dosć ważnego ;), to było tak do czereka ;p

co do 4 cwiczenia od razu skojarzyłą mi sie metoda residuum:P (czy jak to się pisze :D)

Czerek5
Czerek5
  10 stycznia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: iczby zespolone zazwyczaj się oznacza literą "i" (ale to w matmie) w elektronice jest to j ( ponieważ i już cos oznacza i to dosć ważnego ;), to było tak do czereka ;p co do 4 cwiczenia od razu skojarzyłą mi sie metoda residuum:P (czy jak to się pisze :D)


Hmm.. a jak ja pisałem? : P
Czerek5
Czerek5
  10 stycznia 2010
Konto usunięte
Konto usunięte: liczby zespolone zazwyczaj się oznacza literą "i"

Poza tym, w elektronice liczbę zespoloną zapisujemy z podkreśleniem, a j nie jest liczbą zespoloną tylko częścią urojoną liczby zespolonej ; )
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.