Shokatta
Posty: 20 (po ~254 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Shokatta
  13 stycznia 2009 (pierwszy post)

Heyah, czy ktoś z Was pisze w tym roku mature rozszerzoną z polskiego??? Ja byłam nastawiona na poziom podstawowy, ale wiadomo jakie są szanse dostania się np. na filologię z maturą podstawową: ŻADNE!!!... Maturkę próbną pisałam podstawową. Całkiem cacy była. Jednak maturę własciwą lepiej pisać już w typowym rozszerzeniu, niby trudniejsza, ale dodatkowego materiału nie jest bardzo dużo. A może ktoś z Was piosał np. w tamtym roku rozszerzenie? i jak? trudne??? Co o tym myślicie? I trzeba też dodać to, iż przy składaniu papierów na uczelnie nasz wynik z maturki jest mnożony przez 2, hmmm,,,, Chyba jednak warto spróbować...:banan:

Kasia, 18 lat

xXxMialek88xXx
xXxMialek88xXx
  13 stycznia 2009

@Shokatta:
zalezy jak umiesz polski, na podstawowej masz to to co przerabialas w szkole, czyli wypracowanie z lektur, natomiast na rozszerzonej masz juz wypracowania np. z wiersza, ody, opowiadanie o wojnie jak to bylo u mnie :mrgreen:
wiec sama sie zastanów czy umiesz dobrze interpretowac wiersze i inne bajery i czy dasz sobie rade

xXxMialek88xXx
xXxMialek88xXx
  13 stycznia 2009
Shokatta
Shokatta: Chyba jednak warto spróbować...

a poza tym trzeba bylo teraz probowac na probnej, a nie rzucac sie na gleboką wodę na normalnej :wtf:
WychowanaPrzezRaap
WychowanaPrzezRaap
  13 stycznia 2009

Ja pisałam rozszerzoną próbną w listopadzie i miałam 85%,jutro również zdaje rozszerzoną.
Dla mnie osobiście jest niewielka różnica między tymi poziomami. Jeżeli chcesz się na to zdecydować, popracuj trochę z rozszerzonymi arkuszami i sprawdź swoje umiejętności.

Shokatta
Posty: 20 (po ~254 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Shokatta
  13 stycznia 2009

sprawdzalam umiejetnosci.. i zdawalam:) czasami nawet lepiej niz podstawe:P tez za duzej roznicy nie widzialam, interpretacja jak interpretacja a wiersze czy ody z lekcji sie pamieta. a dodatkowe lektury przeczytane:D powinno byc ok, hmm:)

Kasia, 18 lat

MisiaV
MisiaV
  13 stycznia 2009

Ja tam wychodzę z zalozenia ze lepsza dobrze zdana matura podstawowa niz kiepska rozszerzona ;)

lulumk
lulumk
  13 stycznia 2009
MisiaV
MisiaV:

Ale nikt Cie (w przenośni "Cie") nie przyjmie na medycynę z podstawową biologią na przykład...

A jak dziewczyna chce na filologię to wiesz...
MisiaV
MisiaV
  13 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: Ale nikt Cie (w przenośni "Cie") nie przyjmie na medycynę z podstawową biologią na przykład...

Chyba to nie od tego zależy tylko od liczby punktów :woot:
xXxKroplaRosyxXx
xXxKroplaRosyxXx
  13 stycznia 2009
Shokatta
Shokatta: trudne???

dla jednego coś co jest bardzo trudne dla innego może okazać się banałem - bierz to pod uwagę.
WychowanaPrzezRaap
WychowanaPrzezRaap
  13 stycznia 2009
Shokatta
Shokatta: a wiersze czy ody z lekcji sie pamieta. a dodatkowe lektury przeczytane:

Wiersze,które występuje na maturze są bardzo rzadko analizowane na lekcjach.
Zdarzają się tematy, w których analizuje się fragmenty tekstów nie będące lekturami.
Shokatta
Posty: 20 (po ~254 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Shokatta
  13 stycznia 2009

no tak:) to trzeba brac pod uwage;P na podstawowej maturze tez analizujemy tekst, ktory widzimy pierwszy raz na oczy np. czytanie ze zrozumieniem

Kasia, 18 lat

olusienienienka
olusienienienka
  13 stycznia 2009
Shokatta
Shokatta: analizujemy tekst, ktory widzimy pierwszy raz na oczy np. czytanie ze zrozumieniem

no jednak to nie jest to samo, gdy się odpowiada na zadane nam pytania, zupełnie inną rzeczą jest analiza i interpretacja wiersza lub fragmentu prozy.
WychowanaPrzezRaap
WychowanaPrzezRaap
  13 stycznia 2009
Shokatta
Shokatta: to trzeba brac pod uwage;P na podstawowej maturze tez analizujemy tekst, ktory widzimy pierwszy raz na oczy np. czytanie ze zrozumieniem

To są zupełnie odmienne kwestie.
Czytanie polega na rozumieniu czytanego tekstu,zaś część druga matury polega na analizie i interpretacji.
Shokatta
Posty: 20 (po ~254 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
Shokatta
  13 stycznia 2009

ojjj przeciez wiadomo o co chodzi:) w podstawowej tez analizujemy. a interpretacja to przelozenie mysli przedstawionej przez autora i wyszukanie w niej sensu i wieloznacznosci z czym musi poradzic sobie maturzysta zarowno na podstawowej maturze jak i rozszerzonej. tyle ze na rozszerzonej ma sznse wyrazic swoje osobiste i bardziej filozofiiczne odczucia i popisac sie swoja przenikliwoscia:P achh:) problemow z tym nie mam na szczescie;) sie rozpisalam:)

Kasia, 18 lat

MojeEmo
MojeEmo
  13 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: wyszukanie w niej sensu i wieloznacznosci z czym musi poradzic sobie maturzysta zarowno na podstawowej maturze jak i rozszerzonej. tyle ze na rozszerzonej ma sznse wyrazic swoje osobiste i bardziej filozofiiczne odczucia i popisac sie swoja przenikliwoscia


przede wszystkim na rozszerzonej maturze mozesz rozwinac bardziej skrzydla... bo na podstawie to nie za bardzo, klucz jest dosyc sprecyzowany, w rozszerzeniu mozesz pochwalic sie swoim 'widzi mi sie' hahaha:P
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.