pszemeka
pszemeka
  1 listopada 2008 (pierwszy post)
Co zrobić, aby nauka kojarzyła się nie tylko z obowiązkiem ale również przyjemnością? Jakie metody sprawią, że będzie ona bardziej efektywna? Wystarczy, że odkryjesz swój indywidualny sposób uczenia się.

Badania na temat pracy mózgu wykazują, że możemy uczyć się szybciej i łatwiej zapamiętywać nową wiedzę, jeżeli znajdziemy taki styl uczenia się, który odpowiada naszym preferencjom. Czynnikami wpływającym na ukształtowanie się "naszego" stylu są natura i wychowanie. Tendencje mogą być dziedziczne albo być rezultatem oddziaływania środowiska. Powstają także wtedy, gdy przy odbieraniu i przetwarzaniu informacji z otoczenia częściej używamy jednego zmysłu, który z czasem specjalizuje się bardziej niż pozostałe. Dlaczego tak się dzieje? Otóż pomiędzy nim a mózgiem powstaje więcej rozbudowanych połączeń i tym samym dany narząd sensoryczny staje się dominujący i działa sprawniej. To właśnie z niego korzystamy przy przyswajaniu nowej wiedzy i to on determinuje styl w jakim się uczymy.

Poznaj swój styl
Istnieją cztery główne style uczenia się: wzrokowy, słuchowy, dotykowy i kinestetyczny. Najprościej można powiedzieć, że wzrokowiec uczy się poprzez patrzenie, słuchowiec poprzez słyszenie, dotykowiec zdobywa informacje przez zmysł dotyku i łączy to z emocjami, natomiast kinestetyk zdobywa wiedzę podczas odgrywania ról, eksperymentowania, uczestnicząc w wykonywaniu czynności i będąc w ruchu. Oto ciekawostki związane z poszczególnymi zmysłami.

Wzrokowiec
Lubi wokół siebie porządek. Gdy w jego otoczeniu panuje nieład ma trudności z koncentracją. Zwraca uwagę na wygląd zewnętrzny swój i innych osób. Dobrze zapamiętuje kolory, rysunki, położenie przedmiotów oraz twarze. Nie ma pamięci do imion, nazwisk, tytułów. Mówi szybko utrzymując kontakt wzrokowy z rozmówcą. Używa często takich słów jak: widzieć, patrzeć, wyobrażać, spójrz, obraz, wygląd, kolor, obserwować. Używa następujący zwrotów: " zobacz, jaka piękna muzyka", "wyglądasz na zmęczonego", "spójrz jak to pięknie pachnie", "ciemno to widzę", "to wygląda bardzo interesująco". Najlepiej pamięta to, co zobaczył w postaci tekstu, filmu, zdjęć, wykresów, prezentacji, materiałów graficznych. Lubi zapisywać i robić notatki. Preferuje sztuki wizualne. W nauce nie przeszkadza mu muzyka i odgłosy rozmów, ale panujący w jego otoczeniu chaos i nieporządek.

Słuchowiec
Lubi dialogi i rozmowy. Uczy się słuchając innych i dyskutując. Dobrze pamięta twarze. Komunikując się z inną osobą zwraca uwagę na dźwięk jej głosu, sposób mówienia i na to, co mówi. Lubi czytać głośno lub półgłosem, mówi sam do siebie, śpiewa i gwiżdże. Zapamiętuję muzykę i przebieg rozmowy, może mieć natomiast kłopoty z odczytywaniem map i geometrii. Woli mówić o działaniach niż je oglądać. Używa słów: cichy, głos, dźwięk, odgłosy, głośny, rozmawiać, hałasować. Charakterystyczne sformułowania to: "słuchaj", "posłuchaj jakie to dobre", "coś mi tu zgrzyta", "był za duży hałas", "słuchaj jakie to ciekawe". Potrzebuje ciszy, aby się uczyć. Muzyka lub hałas go rozprasza. Z łatwością uczy się języków obcych.

Dotykowiec (czuciowiec)
Uczy się przez dotyk, odbieranie wrażeń na powierzchni skóry. Używa rąk i palców, które łączy z dotykiem i emocjami. Zwraca uwagę na gesty i mimikę ciała. Utrzymuje kontakt wzrokowy z rozmówcą. Często zachowuje się ekspresyjnie; gestykuluje, tupie. Lubi ruch i emocje. Używa słów: cieszyć się, bać się, zimno, świeży, twardy, miękki, pachnący, cierpieć oraz następujących zwrotów: "mam wrażenie ", "czujesz to?", "czuję co masz na myśli". Zapamięta lepiej to, co narysuje. Uczy się poprzez wykonywanie czynności, koncentruje się na zadaniach umysłowych. Ma problem z odcięciem się od cudzych uczuć, co nie pozwala mu się skoncentrować.

Kinestetyk
Najchętniej uczy się w ruchu. Męczy się słuchając wykładu. Gdy siedzi na krześle zwykle porusza nogami lub kołysze się. Lubi nieporządek. Potrzebuje dużo przestrzeni. Cechuje go pragmatyzm. Często gestykuluje, mówi niewiele i lakonicznie. Używa słów, które opisują działanie: szybko, ruszać się, organizować, jechać, załatwiać. Charakterystyczne dla niego zwroty to: "to mnie porusza", "czuję nacisk", " wezmę sprawy w swoje ręce", "trzeba stąpać twardo po ziemi". W czasie nauki kinestetyk powinien robić częste przerwy na ćwiczenia fizyczne lub przemieszczać się. Chociaż sam potrzebuje dużej ilości ruchu, ruch innych go dekoncentruje.

Według przeprowadzonych badań wynika, że około 30% ludzi zapamiętuje trzy czwarte z tego, co usłyszy, około 40% zapamiętuje trzy czwarte z tego, co przeczyta lub zobaczy, około 15% najlepiej uczy się dotykowo i tyle samo uczy się poprzez ruch i działanie, czyli kinestetycznie.


A ty w jaki sposób się uczysz?

Jeśli chcesz szybko i efektywnie się czegoś nauczyć, materiał musi być podany najlepszą z możliwych dróg, odpowiadającą twojemu stylowi uczenia się. Korzystaj ze stylu uczenia się, jaki preferujesz.

Zapraszam do wypowiadania się na temat waszych sposobów,
lub tego jakimi sposobami się uczycie na codzień.
Dorqa
Dorqa
  1 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Zapraszam do wypowiadania się na temat waszych sposobów, lub tego jakimi sposobami się uczycie na codzień.

tak generalnie to ucze sie malo. Z lekcji duzo pamietam.
Ale jak juz sie ucze to tak
Mam 5 tematow np z geografii. I mam jeden dzien na nauczenie sie. To nie ucze sie jak inni ze troche tego tematu troche tamtego tylko po kolei. Nawet jakbym miala nie zdarzyc. Kazdy temat mam miec w jednym paluszku.

Jesli chodzi o slowka z ang to ucze sie przed kartkowka :D

Jesli chodzi o polaka to nie ucze sie go wcale.

Historia. Uwielbiam sie jej uczyc ;d szczegolnie jak w jeden dzien mam sie nauczyc 13 stron A4 :D
Czytam dwa podpunkty w temacie. Dwa razy. Potem mowie na glos co zapamietalam. I znowu czytam ;p i juz. Umiem. Szybko mi wchodzi.
Jestem zdecydowanie wzrokowcem.

Ucze sie na ostatnia chwile. xD Bo wczesniej mi sie nie chce.
Generalnie nie martwi mnie jak sie z czyms nie wyrobie ;p
Luzz...
xXxKroplaRosyxXx
xXxKroplaRosyxXx
  1 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: A ty w jaki sposób się uczysz?

ja najważniejsze informacje rozpisuje na kartkach, karteczkach !
i potem na sprawdzianie czy odpowiedzi kojarzę gdzie co było napisane. ;)
RexMundi
Posty: 68929 (po ~126 znaków)
Reputacja: -46 | BluzgometrTM: 13
RexMundi
  1 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: A ty w jaki sposób się uczysz?

najbardziej chyba podchodzę pod WZROKOWCA

Konto usunięte
Konto usunięte: Zapraszam do wypowiadania się na temat waszych sposobów, lub tego jakimi sposobami się uczycie na codzień.

ogólnie mało .. zapamiętuję z lekcji..tzn. zapamiętywałem
obecnie uczę się na błędach
...Ignorance is bliss...
pauline321
pauline321
  1 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: A ty w jaki sposób się uczysz?


zadnej z tych metod w calosci na pewno nie mozna mi podporządkowac ;) Nawet sama nie wiem jka sie ucze. Ale chyba jestem wzrokowcem. No pomijajac ten porządek bo mma wieczny bałagan na biurku ;)
xxxMaDZiaeMxxx
xxxMaDZiaeMxxx
  1 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: Zapraszam do wypowiadania się na temat waszych sposobów, lub tego jakimi sposobami się uczycie na codzień.


raczej w ogóle się nie uczę
zawsze coś tam z lekcji pamiętam i żyję myślą, że jakoś to będzie:ninja:
pszemeka
pszemeka
  1 listopada 2008

Ja uczę się wzrokowo, jeśli wogóle się uczę.

Zapisuje ważniejsze informacje, punkty na kartce.
Dużo rzeczy kojarzę i zapamiętuje na lekcji.

xXxKroplaRosyxXx
xXxKroplaRosyxXx
  1 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: zapamiętuje na lekcji.

z tym mam problem:wtf:.
Rosiczka00
Rosiczka00
  1 listopada 2008

czytam kilka razy, potem próbuję to samo powtórzyć swoimi słowami,
zwykle pozostaje mi w pamięci układ strony i przykładowo który fragment tekstu gdzie się znajdował, przy jakim obrazku itepe ;-)

XxBlackInnocencexX
XxBlackInnocencexX
  2 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: A ty w jaki sposób się uczysz?

Najbardziej jestem wzrokowcem.
Na sprawdzianach mam przed sobą obraz książki z której się uczyłam, układ słów, zdań.
Potem kinestykiem, bo lubię chodzić jak się uczę :ziober2:
A potem słuchowcem, bo czytam na głos ;d.
A więc moja nauka wygląda tak , że czytam na głos wpatrując się w książkę i chodząc po pokoju [;
ShiningStar4Y
ShiningStar4Y
  2 listopada 2008

ja czytam najpierw wszystko a potem zapisuje na kolorowo to co jest najwazaniejsze , albo tez zapamiętuje co było an danej stronie i potem sobie opowiadam , a jak na lekcji czasem posłucham to teź zapamiętuje

Boo694
Boo694
  2 listopada 2008
Hm..nie uczę sie w domku bo mi sie nie chce totalny looz 1/2 pamiętam z lekcji:D nie licząc angielskiego i niemca :D są przedmioty których sie nie uczę po prostu to wem np Historia:D
4EvErILoVeYou
4EvErILoVeYou
  3 listopada 2008

[color=violet] jA sobie robie notatki i wieszam na ścianaCH ...i poTem nA sPrawDzianie przYpominam sobie gDzie co wiSiaŁi ... i na jakim koleorze kartki ... i wSzytkO mi sie pRzypomina ... :w00tjump:

DYNAMI3
Posty: 5505 (po ~204 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 2
DYNAMI3
  3 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: A ty w jaki sposób się uczysz?

wietrznie koxem wspomagany :napalony:
pszemeka
pszemeka
  3 listopada 2008
Konto usunięte
Konto usunięte: wietrznie koxem wspomagany


Miło.. :)
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.