xcbiker
xcbiker
  25 stycznia 2009 (pierwszy post)

Jestem na kulturoznawstwie, mój temat pracy to : "Współczesne alternatywne gatunki muzyczne w XXI wieku na wybranych przykładach"

1. Jakie wg. was powinno się przyjmować kryteria co do "alternatywności" danego gatunku muzycznego?
2. znacie jakieś książkowe publikacje na ten temat?

Pozdr. Adaś

PoezjaCzarownicy
Posty: 4323 (po ~139 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
PoezjaCzarownicy
  25 stycznia 2009

Hmmm co do kryteriów to ja bym dała te które wychodzą poza mainstream(bo nie wiem czy jakieś poza nim istnieją całkowicie),nie wiem tylko jak definiujesz alternatywność - czy chodzi o tą muzykę której nie puszcza MTV czy też o tą która nie jest znana szerszemu gronu słuchaczy w ogóle

Konto usunięte
Konto usunięte: 2. znacie jakieś książkowe publikacje na ten temat?

Niestety cały czas żyję w wieku XXtym,a konkretnie w latach 70tych:-)

Nie znam nic:and:

Nie, nie mamy z sobą nic wspólnego.

xcbiker
xcbiker
  25 stycznia 2009
PoezjaCzarownicy
PoezjaCzarownicy: nie wiem tylko jak definiujesz alternatywność - czy chodzi o tą muzykę której nie puszcza MTV czy też o tą która nie jest znana szerszemu gronu słuchaczy w ogóle

na pewno nie ma jej w mtv

ale wątpie żeby np hardcore nie był znany szerszemu gronu

PoezjaCzarownicy
PoezjaCzarownicy: Nie znam nic

goole też nie znają :(
moshic
moshic
  25 stycznia 2009

proponuje kraftwerk, daft punk ... o nich powinno byc duuzo materialu ... sa ponadczasowi ...

margotka
margotka
  25 stycznia 2009

ha! jak wroce od moich kochanych rodziców to posuzkam czegos z zajęć..

jeszcze podpowiedz na jakiej katedrze studiujesz kulturke...i u kogo piszesz bedzie łatwiej podejsc promotora;)

jaką metodą? i na jakiej specjalności?

margotka
margotka
  25 stycznia 2009

a w ogole nie lepiej zrobić badania terenowe?

tak najszybciej uzyskasz wiedze na ten temat

PoezjaCzarownicy
Posty: 4323 (po ~139 znaków)
Reputacja: 0 | BluzgometrTM: 1
PoezjaCzarownicy
  25 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: roponuje kraftwerk, d

ale on w latach 70tych powstał i czasy ich świetności to chyba jeszcze wiek 20:-)

A co do gatunków muzycznych to może też coś z elektroniki - np. noisy,breakcore, idustrial...
Muzyka eksperymentalna może?
Nie wiem:-)

margotka
margotka: a w ogole nie lepiej zrobić badania terenowe?


Najlepiej w środowisku akademickim.Studenci zawsze mieli tendencje do wyszukiwania różnych, "dziwnych rzeczy":-)

Nie, nie mamy z sobą nic wspólnego.

xcbiker
xcbiker
  25 stycznia 2009
margotka
margotka: jeszcze podpowiedz na jakiej katedrze studiujesz kulturke...i u kogo piszesz bedzie łatwiej podejsc promotora;)

W olsztynie na OWSIiZ u profesora Artura Miliana

margotka
margotka: jaką metodą? i na jakiej specjalności?

niestacjonarną melanżową :mrgreen:

specjalność Animator kultury

margotka
margotka: a w ogole nie lepiej zrobić badania terenowe?

badania swoją drogą, póki co szukam literatury ;]
folkemon
folkemon
  25 stycznia 2009

temat rzeka

alternatywą może być coś co po prostu nie jest muzyką popularną
lub
może być coś mające wielu fanów, nieobecne w mediach, ale potrafiące zapełnić cały stadion ludźmi (na BBC ostatnio mówili, że Iron Maiden to nisza.. coś w tym jest)
lub
coś czego słucha wąska grupa ludzi i siłą rzeczy nie jest obecne w mediach (jakaś specyficzna elektronika, post rock, folk itp)

wg mnie wszystkie 3 definicje są ok, a jeśli chodzi o przykładowe gatunki to zależy od czasu, który sprecyzowałeś, ale też od miejsca, którego nie sprecyzowałeś :mrgreen:
Dla hindusa muzyka w stylu bollywood będzie mainstreamem, dla Polaka to alternatywa.

aha, no i nie wiedzieć czemu muzyka alternatywna odnosi się przeważnie do rockowych zespołów, a taka muzyka klasyczna, folk, czy niszowa elektronika to obecnie wg mnie także alternatywa.

Konto usunięte
Konto usunięte: 2. znacie jakieś książkowe publikacje na ten temat?

wątpię czy istnieją i czy nawet jeśli istnieją to czy są wiarygodne. Wiarygodne publikacje na temat współczesnej muzyki rozrywkowej powstaną za jakieś 200 lat. Tak sądzę. Tak jak dzisiaj możemy poczytać co to jest symfonia albo polonez :]

Dlatego pisząc taką pracę jak Twoja zająłbym się rozważaniem tych różnych sposobów patrzenia na słowo 'muzyka alternatywna' bez przyjmowania z góry jedynej i słusznej definicji.

aha, przy niczym co napisałem wyżej się nie upieram, to takie przemyślenia.. dość luźne

tutaj masz sporo informacji o muzyce i o tym kto ilu ma fanów
http://www.lastfm.pl/
margotka
margotka
  25 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: niestacjonarną melanżową


ale czym ci kazal semiotyka, strukturalizmem, funkcjonalizmem?
do badan terenowych musisz to wiedziec by ulozyc pytania do wywiadu... ponadto, jest to niezbedne do wyznaczenia kierunku pracy...

jedna pozycje znalazlam:
Carl Dahlhaus, Hans Heinrich Eggerbecht, Co to jest muzyka, Warszawa - PiW, 1994.

moze nie jest o muzyce alternatywnej, ale na pewno do trzonu pracy jest niezbedna... bo rozdzial "czym jest muzyka?"...wydaje się nieuniknionym elementem pracy o tej tematyce:mrgreen:

pomysle o tym jeszcze :]
xcbiker
xcbiker
  25 stycznia 2009
margotka
margotka: ale czym ci kazal semiotyka, strukturalizmem, funkcjonalizmem?

jeszcze do teg nie doszliśmy jak mam to pisać;]

margotka
margotka: jedna pozycje znalazlam: Carl Dahlhaus, Hans Heinrich Eggerbecht, Co to jest muzyka, Warszawa - PiW, 1994. moze nie jest o muzyce alternatywnej, ale na pewno do trzonu pracy jest niezbedna... bo rozdzial "czym jest muzyka?"...wydaje się nieuniknionym elementem pracy o tej tematyce

moim zdaniem bardziej będzie liczył się rodział dotyczący kryteriów bycia "alternatywnym gatunkiem muzycznym"

Konto usunięte
Konto usunięte: coś czego słucha wąska grupa ludzi i siłą rzeczy nie jest obecne w mediach

to mnie się podoba:pavarotti:

generalnie na pewno chcialem coś napisac o polskiej scenie hardcore/crustpunk etc. ale nie chce się zawężać tylko na "ostre" gatunki ;)
folkemon
folkemon
  25 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: generalnie na pewno chcialem coś napisac o polskiej scenie hardcore/crustpunk etc. ale nie chce się zawężać tylko na "ostre" gatunki ;)

to jest podobno dobre źródło (tak mówią ludzie, których uważam za znających się) na temat elektroniki, może Ci pomoże http://techno.org/electronic-music-guide/
FourthHorsemen
FourthHorsemen
  25 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: 1. Jakie wg. was powinno się przyjmować kryteria co do "alternatywności" danego gatunku muzycznego?

mnóstwo ludzi tego słucha, a każdy myśli że świeci oryginalnością
margotka
margotka
  25 stycznia 2009
Konto usunięte
Konto usunięte: jeszcze do teg nie doszliśmy jak mam to pisać;]


:szok: to na którym ty roku jesteś, że piszesz licencat, a podstaw was nie naczyli? ... chba, ze nie uważałeś :mrgreen:

folki...wszystko spoko, tylko, że do pracy licencackiej bardzo sceptycznie patrzą na wszelkie źródła z internetu...
xcbiker
xcbiker
  25 stycznia 2009
margotka
margotka: to na którym ty roku jesteś, że piszesz licencat, a podstaw was nie naczyli? ... chba, ze nie uważałeś

jestem na trzecim, chociaż nie wiem jakim cudem :lol:
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.