GRADEK83
GRADEK83
  2 marca 2010 (pierwszy post)
Sensor 100 razy czulszy niż CCD i CMOS

Do tej pory były dostępne jedynie dwa sensory do aparatów cyfrowych, typu CMOS i CCD. Jednakże naukowcy z instytutu AIST (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology) oraz firmy Roch opracowali nowy sensor obrazu CIGS (Cu-In-Ga-Se). Według konstruktorów ma być on 100 razy czulszy od dotychczas stosowanych.

Jak twierdzą konstruktorzy ich urządzenie jest niezwykłe czułe na minimalną ilość fotonów, czyli wystarczy oświetlenie o wielkości 0,001 luksa. Dodatkowym atutem jest fakt, że sensor rozpoznaje obrazy w świetle zbliżonym do podczerwieni, co znalazłoby zastosowanie np. w kamerach używanych w monitoringu.

Sekretem konstrukcji jest zastosowanie innych materiałów. Naukowcy wiedzieli, że natężenie poniżej 0,1 luksa nie zostanie przechwycone przez sensory zbudowane w oparciu o krzem, czyli matryc CCD i CMOS. Struktura nowego sensora oparta jest więc na tych samych materiałach jak ogniwa słoneczne CIGS (warstwa połączona z miedzi, indu, galu i selenu).


Nie podano informacji, kiedy sensory mogłyby trafić do seryjnej produkcji.

źródło

Tak więc jak to z tym będzie ogólnie cenowo wiadomo nowość musi kosztować ale po sprzedaniu technologii nawet molochom takim jak canon nikon sony to cena spadnie o ile rzeczywista cena wyprodukowania sensora nie będzie na tyle wysoka co by blokowała rynkową cenę takiego sprzętu.

materiały takie jak:
miedź
ind
W przyrodzie występuje w minerałach: rokezyt CuInS2, indyt FeIn2S4 i gallindyt In(OH)3 Często towarzyszy rudom cynku, żelaza, miedzi i cyny.

Metaliczny ind otrzymuje się przez redukcje tlenku indu wodorem lub metodą elektrolizy roztworu jego soli.
gal
Pierwiastkowy gal nie występuje w przyrodzie, ale można go łatwo uzyskać poprzez wytapianie.
Gal stosuje się jako domieszkę przy produkcji półprzewodników i tranzystorów.
selen
Występuje w skorupie ziemskiej w ilości 0,05 ppm jako zanieczyszczenie niektórych rud siarczkowych. Przemysłowo pozyskuje się go jako produkt uboczny rafinacji rud miedzi i siarki.

Jak widać ogólnie łatwo dostępne materiały lecz sam proces technologiczny może być drogi no ale na masową skalę to raczej z czasem zapewne cena ustatkuje się na odpowiednim poziomie.
kanciak2602
kanciak2602
  2 marca 2010
http://www.ultrasonline.com/ref/kanciak260/ to jest dopiero dobre
Sorbi
Sorbi
  2 marca 2010
Konto usunięte
Konto usunięte:

ehh denne to
joker4444
Posty: 32031 (po ~88 znaków)
Reputacja: -1 | BluzgometrTM: 446
joker4444
  2 marca 2010

w końcu nie będzie wbudowanych lamp błyskowych w aparatach ciekawe co z jasnymi szkłami jedyną ich zaletą będzie mała GO pewnie ( czasem to tez wada) :D

oskar
oskar
  3 marca 2010

Jeśli wprowadzą coś takiego. To ludzie będą oszczędzali i kupowali ciemne szkła. :)

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.