spioch
spioch
  9 września 2009 (pierwszy post)
Całkiem przypadkiem trafiłem na dość ciekawe porady odnośnie makro .
Postanowiłem się z wami nimi podzielić.


W tym przypadku motto brzmi: im świeższe, tym bardziej kuszące! Do fotografowania powinniśmy wybrać świeże, nieuszkodzone owoce. Są różne możliwości zaaranżowania owoców ? pokrój je na kawałki, skomponuj w koszyku różnorodny zestaw, spróbuj ?złapać? je w ruchu. Ważne jest to, aby osoba patrząca na zdjęcie odczuła pokusę posmakowania tych owoców.

Wskazówka 1: Odpowiedni rodzaj owocu


Podstawowy warunek to zakup artykułu bez skazy. Oczywiście nie każdy owoc jest odpowiedni do każdej kompozycji. Pokrój go na plasterki, umieść plasterek na mlecznobiałej pleksi i podświetl od dołu ? tak możesz postąpić z owocem kiwi. Natomiast banan nie nadaje się do fotografowania tą metodą. A dojrzała jeżyna, w przeciwieństwie do truskawki, nie przetrwa bez szwanku wielokrotnego zanurzania w wodzie, o czym świadczyć będzie ciągnący się za nią ciemnofioletowy ślad. Natomiast plasterki owoców cytrusowych, takich jak pomarańcza, limonka lub cytryna będą raczej odporne na tego typu zabiegi.

Wskazówka 2: Zapewnienie efektu błyszczenia

W przypadku owoców pokrytych gładką skórką, wskazane jest ich uprzednie delikatne wypolerowanie. Możesz uzyskać spotęgowany efekt błyszczenia przy użyciu spreju do włosów lub nabłyszczacza. Nadają się do tego również kremy do rąk. Wskazane jest jednak zachowanie umiaru, jeśli chodzi o ilość użytego specyfiku.

Wskazówka 3: Pokrój w plasterki
Do krojenia owoców zalecamy użycie specjalnego noża do owoców, tak ostrego, jak to tylko możliwe. Dzięki temu uzyskamy czyste, dokładne cięcie. Jeśli plasterek ma z pluskiem wylądować w wodzie, możemy ukroić nieco grubszy. Natomiast w przypadku metody oświetlania obiektu od tyłu im cieńszy będzie plasterek, tym lepszy uzyskamy efekt rozświetlenia owocu.

Wskazówka 4: Sposoby na nastawianie ostrości
W wypadku motywu o niskim poziomie kontrastu często okazuje się, że automatyczne ustawianie ostrości zawodzi i trzeba zrobić to ręcznie. Jeśli jest to zbyt trudne, możesz posłużyć się cienką igłą lub metką z kodem kreskowym i ustawić ostrość automatycznie na te obiekty. Zwróć uwagę, że głębia ostrości powinna być ustawiona na obiekt, który będzie fotografowany. Jeśli umieścisz przedmiot, który ma ci pomóc w ustawieniu ostrości, przed fotografowanym obiektem, tak czy owak będziesz musiał zrobić niewielkie korekty w ustawieniu, a następnie sprawdzić ostrość, robiąc próbne zdjęcie.

Wskazówka 5: Zasada dublera
Wszystkich ustawień możesz spokojnie dokonać przy użyciu tzw. dublera. A zatem w przypadku jeżyn najpierw włóż do miseczki owoce, które posłużą do testowania, a dopiero po zrobieniu pomyślnego zdjęcia próbnego napełnij ją świeżymi produktami. Przed wykonaniem ostatecznego zdjęcia jeszcze raz powinniśmy skorygować ostrość, ponieważ w przypadku zdjęć robionych z małej odległości nawet niewielkie przesunięcie obiektu wystarczy, aby wpłynąć na przesunięcie płaszczyzny ostrości.

Wskazówka 6: Zapobieganie niechcianym wstrząsom
Wiele droższych aparatów fotograficznych może być sterowanych i wyzwalanych za pomocą komputera. Ta opcja pomoże ci uniknąć wstrząsów. Dodatkowa zaleta: na monitorze łatwiej niż na wyświetlaczu w aparacie fotograficznym ocenisz, czy obiekt jest ostry i dobrze naświetlony.

Wskazówka 7: Efekt świeżości
Wrażenie smakowitej świeżości znacznie wzmocnisz poprzez zroszenie owoców wodą ? wystarczy użyć rozpylacza do roślin. Podczas robienia zdjęć pamiętaj, by te owoce, których akurat nie potrzebujesz, trzymać w lodówce. Po prostu jeśli owoc nie został schłodzony przed zrobieniem zdjęcia, w zastraszająco szybkim tempie straci swoją kuszącą jędrność.
Żródło: Chip.pl

Może teraz gdy zbliża się jesień i natura nabiera niesamowitych barw takie porady zostaną znieważone ... Ale w dobie coraz krótszych dni i gorszego światła warto spróbować czegoś w warunkach domowych !
Cerber7
Cerber7
  9 września 2009

dobre, na pewno się przyda:)

dzela62
dzela62
  3 grudnia 2009
:superkupa: :superkupa: :superkupa: :superkupa: :superkupa: :superkupa: :superkupa: :superkupa: :superkupa: :superkupa: :superkupa: :superkupa: :superkupa: :superkupa: :superkupa: :superkupa:
Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.