10 znaków ostrzegawczych dla związku

rozstanie, zerwanie, smutek

Podjęcie decyzji o rozstaniu nigdy nie jest łatwe, niestety czasami bywa tak, że to będzie najlepsze wyjście dla Was obojga. Poniżej opisujemy 10 sygnałów, które powinny skłonić Cię do refleksji.

 1. Ciągła krytyka
  Wiadomo, nikt nie lubi krytyki. Wiadomo także, że ta konstruktywna jest nam potrzebna w życiu, z drugiej strony partner/ka zdążył/a poznać Twoje wady, zanim związek stał się poważny. Zatem który rodzaj krytyki jest najbardziej destrukcyjny dla związku? Chodzi przede wszystkim o krytykowanie osoby i jej cech, a nie zachowań. To doprowadza do pogorszenia samopoczucia i obniżenia własnej wartości. Warto przedyskutować ten problem z drugą połówką póki nie jest za późno.
 2. Brak szacunku
  Jeśli ciągle widzisz jak on/ona przewraca oczami podczas rozmowy, lekceważy Twoje słowa i nie przejmuje się sprawami, które są dla Ciebie ważne – to bardzo zły znak. Nie da się budować zdrowej, dobrej relacji bez wzajemnego szacunku.
 3. Odbijanie piłeczki
  Czy na każdą swoją wypowiedź słyszysz kontrargument? Czy kiedy próbujesz zwrócić uwagę albo poprosić o zmianę zachowania w odwecie pojawia się atak? To bardzo częsty objaw wypalenia w związku i warto jak najprędzej przegadać tą kwestię jeśli nie jest za późno.
 4. Brak zaangażowania
  Obojętność, zamykanie się w sobie, brak okazywania emocji, brak chęci do rozmowy, wychodzenie z pokoju. Jeśli te zachowania nie są Ci obce potraktuj to jako duży znak ostrzegawczy.
 5. Przemoc fizyczna
  Żaden człowiek zasługuje na takie traktowanie, tak samo jak nic nie usprawiedliwia osoby która stosuje przemoc. Jeśli kiedykolwiek ktoś Cię uderzył, bądź skrzywdził w jakikolwiek inny sposób – uciekaj!
 6. Przemoc psychiczna
  Manipulowanie, poniżanie, wyzwiska, zastraszanie, próba kontrolowania – tych i innych zachowań nigdy nie usprawiedliwiaj. Niestety bardzo często przemoc psychiczna przeradza się w tą fizyczną. Tutaj też jest jedno wyjście – uciekaj!
 7. Różne priorytety
  Jedna osoba związku marzy o dzieciach i małżeństwie a druga nie ma tego w planach – to brzmi jak przepis na związek bez przyszłości. Może i przeciwieństwa się przyciągają ale w fundamentalnych kwestiach musicie być ze sobą zgodni.
 8. Zaangażowanie w relację
  Tu nie trzeba wiele tłumaczyć. Jeśli jedna osoba traktuje związek jak przelotną znajomość, a druga jest zaangażowana to bez zmiany podejścia jednej ze stron to nie ma szans wypalić.
 9. Zdrada
  Niejednokrotnie jest to gwóźdź do trumny. W nielicznych przypadkach po ‘skoku w bok’ istnieje szansa na odbudowanie związku ale nie oszukujmy się – jest to niewielki odsetek przypadków.
 10. Brak wsparcia
  Jeśli obie osoby w związku nie wspierają siebie nawzajem i nie wytyczają sobie nowych celów, wspólnych planów i postanowień – może dojść do wypalenia. Z psychologicznego punktu widzenia wspólne cele i plany bardzo scalają relację.

Na sam koniec bardzo chcielibyśmy napisać, w którym momencie należy odejść ale nie ma na to złotej rady. Pamiętaj, aby postawić sobie granice i nigdy nie godzić się na przemoc. Pamiętaj także, że nie ma idealnych związków i w każdej relacji pojawiają się lepsze i gorsze chwile. Najważniejsze jest to, abyście oboje wkładali w Waszą relację tyle samo zaangażowania i miłości.

na podstawie www.focus.pl

Może ci się spodobać również