lysy70
lysy70
  28 listopada 2016 (pierwszy post)
Pytam poważnie, bez żartów i chcę rzetelnej odpowiedzi. Jeśli zaistniała taka sytuacja, że na czyimś profilu są opublikowane zdjęcia np. mojego autorstwa (mam dowody, oryginały z karty itp), bez mojej zgody, a nawet z wcześniejszą konsultacją, że nie chce by się tam pojawiły. To czy jest możliwość administracyjnie je stamtąd usunąć?Nie chodzi mi o to, że mam do jakiejś osoby prywatne uprzedzenia, chce komuś dogryźć, czy się mścić. Nie, jestem bardzo spokojnym człowiekiem. Po prostu nie wyrażam chęci i ochoty, by zdjęcia które komuś gdzieś robiłem znalazły się na profilu tej osoby, mimo moich próśb, znalazły się tam. Jest taka możliwość jako łamanie praw autorskich, wartości artystycznej lub intelektualnej? Na dowód mógłbym wysłać zdjęcia oryginalne, dowód zakupu aparatu itp.Chętnie dowiem się o tym coś więcej.
Shaitan
Shaitan
  28 listopada 2016

Decydujac sie na zrobienie komus zdjec z automatu przekazujesz tej osobie prawa do ich wykorzystywania, poniewaz przedstawiaja jej wizerunek i nijak nie mozesz jej tego zabronic :)

Beholder
Posty: 523 (po ~307 znaków)
Reputacja: -68 | BluzgometrTM: 30
Beholder
  30 listopada 2016
http://www.arkadiuszszczudlo.pl/prawo-do-wizerunku/
Tu jest to nieźle opisane. Szczególnie ten fragment:
"Należy w tym momencie rozgraniczyć prawo do wizerunku od prawa autorskiego. O ile możemy łączyć prawo autorskie w przypadku przyszłych roszczeń o rozpowszechnianie wizerunku bez zgody modelki, o tyle powoływanie się na dozwolony użytek prywatny przy rozpowszechnianiu utworu na którym jest uwieczniony wizerunek może i nie narusza praw autorskich twórcy utworu, (czyt. fotografa) lecz jest niedozwolonym działaniem w stosunku do osoby fotografowanej, jeżeli nie udzieliła ona odpowiedniego zezwolenia (art. 81, Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, 2014 red. prof. dr hab. Ewa Ferenc-Szydełko)."

"Czasem lepiej się nie odzywać i wydawać sie głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości." - Mark Twain

Dyskusja na ten temat została zakończona lub też od 30 dni nikt nie brał udziału w dyskusji w tym wątku.